OČEKIVANO

Farah najbrži na 5000, a Savinova na 800m

04.09.2011 u 13:47

Podijeljena su još tri kompleta medalja na atletskom SP-u u Daegu. Britanac Mohamed Farah (28) osvojio je naslov na 5000 metara, Ruskinja Marija Savinova (26) bila je najbrža na 800 metara, a Amerikanac Christian Taylor u troskoku

Farah je do svoje druge medalje na ovom natjecanju, nakon srebra na 10000 metara, stigao odličnim finišem u kojemu je uspio biti brži od američkog veterana Bernarda Lagata i Etiopljanina Imanea Merge.

Farah je ostvario vrijeme od 13:23.36 minuta, Lagat 13:23.64, a Merga 13:23.78.

Imane Merga primio je brončano odličje , no nedugo nakon silaska s postolja ona mu je oduzeta.

Merga je diskvalificiran jer je ustanovljeno da je na samom početku utrke trčao izvan staze. Etiopljani ipak neće biti oštećeni budući da je bronca otišla njegovu sunarodnjaku Dejenu Gebremeskelu, koji je bio četvrti.

Inače, Farah je postao prvi trkač koji je uspio objediniti naslove europskog i svjetskog prvaka na 5000 metara.

Prošle je godine na EP u Barceloni osvojio zlata i na 5000 i na 10000 metara, a u Daeguu je potvrdio kako je trenutačno najbolji dugoprugaš na svijetu.

Lagat (36) je stigao do treće svjetske medalje na 5000 metara, nakon zlata 2007. godine u Osaki uslijedila su dva srebra, prije dvije godine u Berlinu i ove u Daeguu. Prije no što se prebacio na ovu dionicu, Lagat je godinama bio vrhunski trkač na 1500 metara.

Merga je kao i Farah osvojio dvije medalje na ovom SP. Brončanoj medalji na 10000 metara pridodao je još jednu broncu na upola kraćoj dionici.

Nešto kasnije Savinova je do naslova stigla s vremenom od 1:55.87 minuta čime je za više od sekunde popravila svoj osobni rekord i najbolji rezultat na svijetu ove godine kojega je postavila na nacionalnom prvenstvu.

Srebrno odličje osvojila je braniteljica naslova otprije dvije godine iz Berlina, Južnoafrikanka Caster Semenya sa 1:56.35, a brončano Kenijka Janeth Jepkosgei Busienei sa 1:57.42. Jepkosgei Busienei tako je kompletirala set medalja sa svjetskih prvenstava jer je bila zlatna u Osaki 2007. i srebrna u Berlinu 2009.

Amerikanac Christian Taylor (21) osvojio je naslov u troskoku. U finalu je skočio čak 17,96 metara čime je za 28 centimetara popravio osobni rekord, postavio najbolji rezultat u svijetu ove godine, te stigao na peto mjesto ljestvice svih vremena.

Srebrnu medalju osvojio je branitelj naslova, Britanac Phillips Idowu (32) s najboljim rezultatom sezone od 17,77m, a brončanu još jedan mladi Amerikanac Wll Claye (20) s osobnim rekordom od 17,50m.