LIJEPE PRIČE IZ KOREJE

Dvije nove junakinje Igara; čudesan skok i rekordna medalja

12.02.2018 u 20:00

Zimske igre u Pjomgčangu imaju dvije nove junakinje, a to su norveška skijašica skakačica Maren Lundby te nizoemska brza klizačica Ireen Wust

Norvežanka Maren Lundby je u ponedjeljak na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu osvojila zlatnu medalju u skijaškim skokovima, dok je srebro pripalo Njemici Karen Althaus, a bronca Japanki Sari Takanashi.

Lundby je u Svjetskom kupu osvojila 11 naslova, a na svjetskom prvenstvu u Falunu prije tri godina bila srebrna. Sezonu 2016./17. u Svjetskom kupu završila je na trećem mjestu u ukupnom poretku. Odluka o pobjendici pala je u zadnjem skoku. Norvežaanka je skočila senzacionalnih 110 metara, uvjerljivo najveću daljinu na cijelom natjecanju te zasluženo slavila sa ukupno 264,6 bodova.

Olimpijska pobjednica iz Sočija, gdje su se žene prvi put natjecale u sijaškim skokovima, Njemica Corine Vogt zauzela je peto mjesto, dok je srebrna iz Sočija Austrijanka Daniela Iraschko Stolz šesta.

Nizozemka Ireen Wust osvojila je zlatnu medalju u brzom klizanju na 1500 metara na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu osvojivši rekordnu desetu olimpijsku medalju.

Wust je pobijedila s rezultatom 1:54.35 ispred Japanke Miho Takagi (1:54.55) i Nizozemke Marrit Leenstra (1:55.26).

Za 31-godišnju Nizozemku to je druga medalja u Pjongčangu nakon srebra sa 3000 metara, te čak deseta olimpijska medalja ukupno čime je postala najuspješnija brzoklizačica. Sada ima pet zlata, četiri srebra i broncu.

Prije četiri godine u Sočiju je osvojila pet medalja - dva zlata (3000, ekipno dohvatno), te tri srebra (1000, 1500, 5000). U Vancouveru 2010. je pobijedila na 1500m, dok je u Torinu 2006. bila 'zlatna' na 3000m te brončana na 1500m.

Wust je postala i prva nizozemska sportašica koja je osvojila pet zlatnih olimpijskih medalja.