hT prva liga - 18. kolo

Dinamo pobjedom u najvećem hrvatskom derbiju zaključio veličanstvenu 2018. godinu

16.12.2018 u 16:56

Posljednje kolo HT Prve lige u 2018. godini ponudilo je i najveći hrvatski derbi. U Zagrebu su snage odmjerili Dinamo i Hajduk, a prekrasnim golom Poljaka Kadziora, 'modri' su slavili 1:0 te na najljepši način zaključili godinu i polusezonu u kojoj su prekinuli prokletstvo koje je trajalo od 1970. godine

Kakva godina i polusezona Dinama. Nakon dvostruke krune, s novim trenerom Bjelicom u jesenskom dijelu aktualne sezone izborili su nastup u europskom proljeću, okončavši nastupe u skupini Lige prvaka bez poraza. A u prvenstvu su stekli velikih 11 bodova prednosti pred konkurentima.

I što je jednako važno, u najvećem hrvatskom derbiju, zadnjoj utakmici godine - pobijedili su najvećeg konkurenta, splitskog Hajduka.

'Modri' su sjajno otvorili utakmicu i već nakon 30-tak sekundi stvorili priliku koju je Bruno Petković propustio pretvoriti u pogodak. S desne je strane ubacio Gojak, a 'mister škarice', ovog je puta pucao sa zemlje te je lopta prošla pokraj vratnice.

• +19
Hrvatski Telekom Prva liga, 18. kolo, GNK Dinamo - HNK Hajduk Izvor: Pixsell / Autor: Igor Soban/PIXSELL

Kako taj prvi 'udar' prema Hajduku nije prošao, gosti iz Splita očito su shvatili da za povoljniji rezultat moraju igrati čvršće te su domaćini puno teže dolazili do prilika. Ipak, takva igra Oreščaninove momčadi rezultirala je s nekoliko žutih kartona, pa kad već Dinamo nije prijetio, bila je to dodatna opasnost za Splićane.

Dinamo je u prvom poluvremenu zaprijetio još jednom, točnije u 29. minuti kada je Šitum uposlio Gojaka, no mladi hajdukov golma Posavec pravovremeno je istrčao i skratio mu kut, a na odbijenu loptu nije stigao Petković.

Jedinu priliku u prvom dijelu, Hajduk je imao u 35. minuti, preko Jaira, ali i na drugoj strani bio je raspoloženi golman.

Baš kao i prvo poluvrijeme, i drugo je počelo prilikom za Dinamo. Naime, Mikulić je na 24 metra srušio Damiana Kadziora, a onda je ovaj Poljak i izveo slobodni udarac - koji je preletio živi zid i odsjeo u mreži Hajduka za vodstvo 'modrih' 1:0.

Izvor: Društvene mreže

Taj je pogodak dao krila 'modrima', dok je trenera Hajduka natjerao na prvu zamjenu. U igru je umjesto Jradija ušao Palaversa.

U 58. minuti, Hamza se sjajno riješio jednog Dinamovog braniča, i da je uspio iskontrolirati loptu, možda bi pred Livakovićem bilo opasno. No, loptu su dobili domaćini, a nakon ubačaja s lijeve strane, Olmo je pucao ali malo preko gola.

Kako je Petković već navikao hrvatske publiku na svoje atraktivne pokušaje udaraca preko glave, na isti je način pokušao i u 69. minuti matirati Posavca. čak je i zahvatio loptu, ali ovog puta ona nije odletjela u željenom pravcu.

Hajdukova igra postala je, jer ušli su još i Teklić i Gyurcso, još organiziranija. I upravo je Teklić u 80. minuti opasno zaprijetio Livakoviću. međutim, nakon ulaska u 16-erac i oštrog udarca sa 14 metara, golman Dinama uspio je zaustaviti njegov pokušaj.

Dinamo je u 83. minuti mogao riješiti pitanje pobjednika, ali na Oršićevo ubacivanje s lijeve strane nije stigao Kadzior.

Još jednu priliku za povećanje vodstva imao je Gavranović, međutim švicarski reprezentativac nije uspio svladati Hajdukovog vratara.

Rezultat je ostao 1:0, pa je pobjedničkim raspoloženjem zaključena godina na maksimirskom stadionu.

OsijekInter Zaprešić6:0
Dinamo ZagrebHajduk1:0
Istra 1961Rudeš1:0