zanimljivosti

Danac Poulsen upisao se u povijest, jer dosad je samo jedan nogometaš zabio gol brže od njega

17.06.2021 u 21:10

Danski napadač Yussuf Poulsen postigao je pogodak protiv Belgije u 99 sekundi utakmice što je drugi najbrži gol u povijesti europskih prvenstava.

Napadač RB Leipziga je iskoristio pogrešku Belgijanaca i udarcem sa 15 metara svladao Thibauta Courtoisa za veliko slavlje na tribinama Parkena.

Međutim, Belgija je u nastavku utakmice okrenula rezultat, a strijelci su bili Thorgan Hazard (55) i Kevin de Bruyne (70).

Brži od Poulsena bio je tek ruski napadač Dimitri Kiričenko koji je vlasnik najbržeg gola u povijesti EP-a.

Kiričenko je na EP-u 2004. u Portugalu u susretu protiv Grčke zabio pogodak nakon 67 sekundi susreta. Rusija je dobila utakmicu sa 2-1, ali to nije bilo dovoljno za prolaz, dok je Grčka usprkos porazu prošla dalje, a potom senzacionalno osvojila europski naslov.

Kiričenko je igrao za rusku vrstu od 2003. do 2006., postigavši četiri gola u 12 nastupa. Danas je trener u redovima ruskog kluba Ufa.

• +15
Danska - Belgija (Euro 2020) Izvor: EPA / Autor: Friedemann Vogel / POOL

Do sada je drugi najbrži gol u povijesti EP-a zabio Poljak Robert Lewandowski koji je u četvrtfinalu posljednjeg EURO-a protiv Portugala zabio gol nakon minute i 40 sekundi igre.

No, Poulsen je bio brži za sekundu od sjajnog poljskog napadača.

Najbrži pogodak u nekom od finala zabio je Španjolac Jesus Maria Pereda protiv SSSR-a 1964. godine.

'Furija' je slavila sa 2:1, osvojivši svoju prvu od tri europske krune, a Pereda je zabio pogodak nakon pet minuta i 17 sekundi igre.