NEZAUSTAVLJIVA ETIOPLJANKA

Čudesna Ayana do zlata sa 46 sekundi prednosti pred drugoplasiranom

05.08.2017 u 22:11

Etiopljanka Almaz Ayana (25) osvojila je naslov svjetske prvakinje na 10,000 metara na atletskom SP u Londonu, čime je naslovu olimpijske pobjednice i svjetske rekorderke iz Rio de Janeira prošle godine pridodala i svjetsku titulu

Ayana je do novog zlata stigla u svom prvom nastupu u 2017. deklasiravši konkurenciju, svoju slavnu sunarodnjakinju, trostruku olimpijsku pobjednicu i peterostruku svjetsku prvakinju Tirunesh Dibabu (32), koja je osvojila srebro, ostavila je više od 46 sekundi. Brončano odličje osvojila je Kenijka Agnes Jebet Tirop.

Finalna utrka na 10,000 bila je vrlo čudna, prva četiri kilometra protekla su u vrlo laganom tempu, a onda je Ayana odlučila ubrzati i taj tempo nitko nije mogao pratiti. Nestvarno zvuči podatak kako je Etiopljanka drugih pet kilometara pretrčala za minutu i pol brže od prvih pet kilometara.

Zbog takve taktike, rezultat Ayane u Londonu je za gotovo minutu slabiji od onoga u Riju, ciljem je prošla u vremenu od 30:16.32 minute, dok je u Riju trčala 29:17.45.

• +6
Almaz Ayana, svjetska prvakinja na 10.000m, 2017. Izvor: Reuters / Autor: KAI PFAFFENBACH

Litvanac Andrius Gudžius (26) osvojio je naslov svjetskog prvaka u bacanju diska na atletskom SP u Londonu, on je do uvjerljivo najvećeg uspjeha u karijeri stigao s novim osobnim rekordom od 69.21 metara.

Srebrno odličje osvojio je Šveđanin Daniel Stahl (24) sa samo dva centimetra slabijim rezultatom od 69.19m, dok je do bronce stigao Amerikanac Mason Finley sa 68.03m.

Za svu trojicu bacača ovo je prva medalja s velikih natjecanja.

Zanimljivo, sva tri hica koja su na kraju donijela medalje izvedena su jedan za drugim i to na samom početku druge serije. Prvo je Finley bacio osobni rekord od 68.03m što je za 1.31m više od njegova dosadašnjeg najboljeg rezultata u karijeri, potom je Stahl dobacio do 69.19, a zatim je i Gudžius popravio osobni rekord, on za 60 centimetara.

Gudžius je 2010. godine bio svjetski juniorski prvak, a 2013. europski prvak do 23 godine. No, prije dvije godine na SP u Pekingu nije uspio proći kvalifikacije, a u kvalifikacijama je zapeo i lani na Europskom prvenstvu u Amsterdamu dok je na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru bio 12.

Stahl je u London stigao kao prvi sa svjetske rang-ljestvice, on je jedini ove godine bacao disk dalje od 70 metara, no to nije uspio ponoviti i na najvećoj sceni.

Finale diskaša u Londonu označilo je smjenu generacija, jer je 34-godišnji branitelj naslova iz Pekinga i olimpijski doprvak iz Rija Poljak Piotr Malachowski završio kao peti sa 65.24m, dok je trostruki svjetski prvak, 32-godišnji Nijemac Robert Harting zauzeo šesto mjesto sa 65.10m. U finalu je nastupio i bivši svjetski prvak i olimpijski pobjednik, 38-godišnji Estonac Gerd Kanter koji je sa 60.00m završio kao posljednji, 12.