BOSNA NA RUBU RAJA

Ćiro i Džeko još jednom slomili Belgiju

01.04.2009 u 22:37

Reprezentacija Bosne i Hercegovine i njezin izbornik Miroslav Blažević napravili su još jedan golem korak prema plasmanu na SP. Nakon pobjede u Genku, Belgiju su svladali i u paklenoj atmosferi Bilinog Polja u Zenici

Rasprodan stadion i golem pritisak nisu utjecali na izvedbu talentiranog bosanskohercegovačkog sastava, već nakon 15 minuta 'plavi' su vodili sa 2:0. U desetoj minuti Misimović je jednu dugu akciju završio točnim ubacivanjem na drugu stativu, a Edin Džeko glavom je pogodio bliži kut.

Ode Ćiro na Island izvuče li Hrvatsku

Još se slavlje nije stišalo, a Ibričić je prošao kroz sredinu, navukao na sebe trojicu braniča i dodao Džeki koji iz trka pogađa rašlje belgijskog gola. Ćiro je zadovoljno sjedio, smješkao se i gledao svoje remek-djelo.

Na kraju poluvremena, u kojemu je Belgija samo jednom zapucala na gol, stadionom je zaorilo skandiranje izborniku i, da se Blažević sutra kandidira za predsjednika, rezultat bi ponovno bio 'u hendikepu'.

U drugom poluvremenu domaćin je mirno održavao prednost, a Edin Džeko pola sata prije kraja propustio je zabiti hattrick nakon još jednog krasnog dodavanja Ibričića. Belgijanci su povremeno izlazili iz podređenog položaja, a pogodak utjehe za goste u 88. minuti igre iz blizine je postigao igrač nizozemskog Vitessea Gil Swerts.

Taj gol nimalo nije umanjio slavlje domaćih, koje je razveselio i Albert Riera, igrač koji je u posljednjoj minuti susreta zabio za pobjedu Španjolske u Istanbulu, i taj je susret, kao i ovaj Belgije i BiH, završio sa 2:1.

Sada Španjolska ima 18 bodova, BiH 12, Turska osam, a Belgija sedam, svi su odigrali po šest mečeva.

Nakon utakmice Ćiro je bio u elementu:

'Trčao s igračima? Pa naravno, nisam ja još tako star. Šalu na stranu, uzeli smo Belgiji šest bodova, što je psihološki bilo izuzetno teško. Zahvaljujem ovom divnom narodu koji nas je nosio do trijumfa i vjerujem da ćemo biti drugi u skupini. Žao mi je što smo primili gol, majku mu, ali nema veze.'

Otišao je i korak dalje:

'Nemam ja ništa protiv drugog mjesta i kvalifikacija, tako se dodatno uigraš za SP. Tako sam i s Hrvatskom 1998. ušao na mala vrata, pa smo čudo napravili. Samo da ne igramo protiv Hrvatske, što ću ja onda? Odselit ću na Island. Mislim da ćemo izvući Švicarsku, koja je isto moja domovina, ali bilo bi mi puno lakše nego protiv mojih Bilića i Hrvata.'

Ponudio je i jednu inovaciju koja će izazvati gomilu reakcija.

'Neke utakmice trebali bismo igrati i na Koševu. Ovdje smo uvijek sjajno dočekivani, ali jako smo siromašni i bio bi red da nešto i zaradimo. Tamo bi nas gledalo 35.000 ljudi, što nije malo para.'