VEĆ 22 REKORDA

Četvrti dan najbogatiji rekordima

29.07.2009 u 20:43

Četvrti dan plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Rimu bio je najbogatiji kako nastupima hrvatskih predstavnika, tako i svjetskim rekordima. U kvalifikacijama u srijedu je nastupilo petero hrvatskih plivača, a Duje Draganja i Sanja Jovanović stigli su do polufinala, ali se nisu uspjeli plasirati i u finale. Najbolji svjetski plivači bili su sjajno raspoloženi, te su čak sedam puta postavljali najbolja svjetska vremena čime se broj svjetskih rekorda postavljenih u Rimu povećao na 22

Draganja je u polufinalu na 100 slobodno plivao 48.25 sekundi što je za sedam stotinki slabije od njegovog hrvatskog rekorda kojega je ostvario u jutarnjim kvalifikacijama, te je zauzeo 15. mjesto. Posljednje, osmo mjesto koje vodi u finale zauzeo je Francuz Frederick Bousquet koji je plivao 47.98 sekundi. Najbrži u polufinalu bio je drugi Francuz Alain Bernard sa 47.27. Drugi hrvatski predstavnik na 100m slobodno Aleksej Puninski bio je tek 30. u kvalifikacijama (49.08) i nije ušao u polufinale.

Jovanović je u polufinalu na 50 leđno s vremenom 28.19 sekundi zauzela 14. mjesto, a za finale je trebalo plivati 27.70. Jovanović je u polufinalu ostvarila devet stotinki bolje vrijeme od onoga koje je plivala u kvalifikacijama ujutro, ali je i dalje bila slabija od svog hrvatskog rekorda koji iznosi 28.05. Inače, Jovanović je plivala u prvoj polufinalnoj utrci u kojoj je najbrža bila Njemica Daniela Samulski s vremenom 27.39 što je u tom trenutku bio novi svjetski rekord. No, samo nekoliko minuta kasnije u drugom polufinalu Ruskinja Anastazija Zujeva je plivala 27.38 i preotela rekord Samulski. Do ovih polufinalnih utrka rekorderka je bila Samulski s vremenom 27.61 postavljenim prije mjesec dana na prvenstvu Njemačke u Berlinu.

Na 200 mješovito imali smo dvojicu predstavnika u kvalifikacijama, ali su obojica bili daleko od plasmana u polufinale. Saša Imprić imao je 31. vrijeme (2:01.41), a Nikša Roki 38. rezultat (2:01.86).

Kinez Lin Zhang ostvario je najveći pothvat u Rimu, on je u finalu utrke na 800 slobodno srušio četiri godine stari rekord Australca Granta Hacketta za čak šest sekundi i 53 stotinke. Hackett je na SP u Montrealu 2005. godine plivao 7:38.65 minuta, ali Zhang je u Rimu demolirao to vrijeme sa 7:32.12. Još je nevjerojatnije to da je Zhang u kvalifikacijama u utorak plivao samo 7:48.75, odnosno 16.73 sekundi sporije. Srebrno odličje osvojio je glavni favorit za zlato Zunižanin Oussama Mellouli s vremenom 7:35.27, što je za 3.38 sekundi brže od staroga Hackettova rekorda, dok je broncu s vremenom 7:41.92 osvojio Kanađanin Ryan Cochrane.

Talijanka Federica Pellegrini još je jednom oduševila domaćine. Nakon zlata i svjetskog rekorda na 400 metara slobodno, Pellegrini je sve ponovila i na dvostruko kraćoj dionici. Talijanka je do svog drugog zlata u Rimu stigla s vremenom 1:52.98 minuta čime je za čak 89 stotinki popravila vlastiti svjetski rekord postavljen dan ranije u polufinalu. Prije natjecanja u Rimu svjetski rekord na 200 slobodno iznosio je 1:54.67, odnosno 1.69 sekundi više nego sada. Srebrnu i brončanu medalju osvojile su Amerikanke Allison Schmitt sa 1:54.96 i Dana Vollmer sa 1:55.64.

Amerikanac Michael Phelps, 14-erostruki olimpijski pobjednik, osvojio je svoj 19. naslov svjetskog prvaka u karijeri pobjedom u finalnoj utrci na 200 leptiru. Phelps je do novoga zlata stigao s novim svjetskim rekordom koji sada iznosi 1:51.51 minuta čime je za 52 stotinke popravio vlastiti rekord s prošlogodišnjih OI u Pekingu. Phelpsu se najviše uspio približiti Poljak Pawel Korzeniowski koji je sa 1:53.23 osvojio srebro, dok je do bronce doplivao Japanac Takeshi Matsuda sa 1:53.32.

Južnoafrikanac Cameron van der Burgh osvojio je naslov svjetskog prvaka na 50 prsno, a do je naslova stigao s vremenom novoga svjetskog rekorda koji sada iznosi 26.67 sekundi što je za sedam stotinki brže od rekorda kojega je postavio dan ranije u polufinalu. Srebro je sa 26.76 osvojio bivši svjetski rekorder Brazilac Felipe Franca Silva, dok je do bronce stigao Amerikanac Mark Gangloff sa 26.86.

Američka plivačica Mary Descenza (24) u današnjim je kvalifikacijama na SP u Rimu oborila svjetski rekord na 200m leptir. Descenza je plivala 2:04.14 minute, što je četiri stotinke bolje od dosadašnjeg rekorda Kineskinje Liu Zige postavljenog prošle godine na OI u Pekingu.