PRVA POBJEDA U FINALU

Cedevita utišala cibose i produljila finale

02.06.2012 u 21:55

Košarkaši Cedevite su u fantastičnoj atmosferi u Draženovom domu nakon produžetka svladali Cibonu 79:70 (14:22, 22:14, 17:10, 13:20; 13:4) i tako smanjili zaostatak u finalnoj seriji Prvenstva Hrvatske na 2:1

Cedevitu su predvodili Marino Baždarić sa 18 (devet skokova) i Miro Bilan sa 13 koševa, dok su donedavni igrači Cedevite Damjan Rudež sa 15 i Andrija Žižić sa 14 ubačaja bili najefikasniji kod Cibone.

Cibona je utakmicu otvorila vodstvom 14:2 i činilo se kako će lagano doći do odlučujuće treće pobjede. Domaći je sastav kontrolirao dvoboj sve do sredine druge četvrtine, kada je imao vodstvo 29:19, a tada je Cedevita promijenila obranu zaigravši zonu koja je potpuno zbunila igrače Cibone te je do poluvremena stigla do izjednačenja 36:36.

U trećoj četvrtini Cibonini igrači odigrali su katastrofalno u napadu i promašivali iz svih pozicija, što su gosti iskoristili i ostvarili uvjerljivu prednost od sedam razlike (53:46).

Kada je Baždarić pogodio tricu za vodstvo Cedevite 66:56 u 37. minuti, izgledalo je da gosti imaju nedostižnu prednost. No u završnici je na površinu isplivala velika nervoza Cedevitinih igrača koji su izgubili tri lopte i promašili četiri slobodna bacanja, čime su dozvolili Ciboni povratak u utakmicu. Produžetak je izborio Rudež koji je 0,6 sekundi prije kraja četvrte četvrtine pogodio sva tri slobodna bacanja za 66:66 nakon prekršaja Owensa ('Kune se da ga nije taknuo', rekao je Anzulović).

Ipak, u produžetku Cibona, koja je zbog pet prekršaja ostala bez Rudeža i El Amina, nije imala ideju u napadu pa je Cedevita uspjela stići do svoje prve pobjede u finalu prvenstva, nakon što ju je lani Zagreb svladao 3:0. Cibona je ovako prekinula niz od 19 pobjeda, a četvrta utakmica na rasporedu je u utorak u Domu sportova. Pobijedi li Cedevita, 'majstorica' će se igrati u petak u Ciboninom dvorištu.

'Ponosan sam na igrače, dva puta smo se vraćali u utakmicu, prvi put kod 12 razlike, a drugi put kad smo tri minute prije kraja vodili 10 razlike i na kraju otišli u produžetak. Zato sam ponosan na dečke i ova pobjeda je pokazala da pravim pristupom možemo dobiti Cibonu. Pristup i želja su bili ključ, a igračima sam samo kratko prije utakmice rekao da ostave srce na parketu', nakon utakmice je rekao trener Cedevite Dražen Anzulović, dodavši kako su mu liječnici govorili da Baždarić zbog ozljede zgloba 90 posto neće igrati, a na kraju je odlučio igrati pod blokadom i, kako Zula kaže, 'odigrao je kapetanski'.

'Dobro nam je došao odlazak u karantenu da se u miru pripremimo za utakmicu. Vjerovali smo u pobjedu i sada pred svojim navijačima imamo priliku izboriti petu odlučujuću utakmicu. Zula nam je, kada smo gubili, rekao 'glavu gore' te da vjerujemo u pobjedu. Sad se idemo dalje boriti', kaže centar Cedevite Miro Bilan.

'Svaka čast momcima, svi su nas otpisali nakon druge utakmice i mi smo valjda jedini vjerovali da ih možemo dobiti. Otišli smo izvan grada da se maknemo od svega i to nam je očito pomoglo. I kod deset razlike za Cibonu pokazali smo karakter i iskoristili njeno malo opuštanje', kazao je Vukušić dok je trener Cibone Repeša realno secirao prvi ligaški poraz sezone.

'Od sredine druge četvrtine odigrali smo katastrofalno loše, a uspjeli smo izboriti produžetak. Već to je čudo, jer smo imali jako puno izgubljenih lopti (23), a opet smo došli u situaciju da pobijedimo. Sljedeća utakmica u utorak je sasvim nova priča i izgledat ćemo bolje. Cilj je ponoviti izdanje iz druge utakmice finala, što nam je bila najbolja partija sezone. Eto, sad kad se serija produžila barem ste vi novinari zadovoljni', kaže Repeša.

STATISTIKA: Cibona - Cedevita 70:79