UZBUDLJIVO U PEKINGU

Boltu 11. svjetsko zlato, Farahu triple-double

29.08.2015 u 16:53

Britanac Mo Farah (32) nastavio je dominaciju u utrkama na dugim prugama, na trećem velikom natjecanju zaredom nakon zlata na 10,000 metara osvojio je naslov i na dvostruko kraćoj dionici.

Farah je tako ostvario zlatni 'triple-double' na 5000m i 10,000m, to mu je uspjelo na OI u Londonu 2012., te na dva SP zaredom (Moskva 2013., Peking 2015.), a usto ima i zlato sa 5000m iz Daegua. Posljednji poraz na velikom natjecanju doživio je u utrci na 10,000m u Daeguu kada je bio srebrni iza Etiopljanina Ibrahima Jeilana. Do trećeg uzastopnog zlata na 5000m Farah je stigao u vrlo sporoj, taktičkoj utrci sa 13:50.38 minuta, srebro je osvojio afrički prvak, Kenijac Caleb Ndiku (22) sa 13:51.75, a broncu Etiopljanin Hagos Gebrhiwet (21) sa 13:51.86.

Poljak Piotr Malachowski (32) iskoristio je izostanak 'vladara' diska Nijemca Roberta Hartinga, koji je zbog ozljede propustio SP u Pekingu, te napokon osvojio zlato. Nakon dva svjetska (Berlin 2009, Moskva 2013) i jednog olimpijskog (Peking 2008) srebra, Malachowski se napokon okitio zlatom, a za to mu je bio dovoljan hitac od 67.40m. Srebro je s novim nacionalnim rekordom od 66.90m osvojio Belgijanac Philip Milanov (24), dok je broncu osvojio još jedan Poljak Robert Urbanek (28) sa 65.18m, koji je tako za 36 centimetara nadvisio četvrtog Estonca Gerda Kantera (36), osvajača medalja s prethodnih pet SP-a, koji je najveći uspjeh u karijeri ostvario upravo u Pekingu gdje je prije sedam godina postao olimpijski pobjednik.

Bjeloruskinja Marina Arzamašava (27) naslovu europske prvakinje dodala je i onaj svjetske na 800 metara, ona je u finalu slavila sa 1:58.03 minuta, devet stotinki iza srebrne Kanađanke Melisse Bishop i 15 stotinki iza braniteljice naslova i apsolutne favoritkinje prije početka natjecanja, Kenijke Eunice Jepkoech Sum (27).

Jamajka je potvrdila svoju dominaciju u sprintu pobjedama u štafetnim utrkama na 4x100m i u ženskoj i u muškoj konkurenciji. Ženska štafeta u sastavu Veronica Campbell-Brown, Natasha Morrison Elaine Thompson i Shelly-Ann Fraser-Pryce obranila je naslov iz Moskve s novim rekordom svjetskih prvenstava od 41.07 sekundi, srebro su osvojile Amerikanke English Gardner, Allyson Felix, Jenna Prandini i Jasmine Todd sa 41.68, a broncu štafeta Trinidada i Tobaga (Kelly-Ann Baptiste, Michelle-Lee Ahye, Reyare Thomas i Semoy Hackett) sa 42.03.

Kod atletičara Jamajku su do pobjede odveli Nesta Carter, Asafa Powell, Nickel Ashmeade i Usain Bolt koji su sa 37.36 sekundi osvojili četvrto zlato zaredom u ovoj disciplini. Samom Boltu to je već 11. zlato sa SP-a u karijeri (po četiri naslova na 200m i 4x100m, te tri na 100m). Nakon što je zbog pogrešne posljednje izmjene diskvalificirana reprezentacija SAD-a, koja je druga prošla ciljem, srebro je osvojila Kina (Youxue Mo, Zhenye Xie, Bingtian Su, Peimeng Zhang) sa 38.01, a broncu Kanada (Aaron Brown, Andre De Grasse, Brendon Rodney, Justyn Warner) sa 38.13. Osim SAD-a, u finalu je zbog loše izmjene bez plasmana ostala i štafeta Velike Britanije.