UKUPNO 142 ISKLJUČENJA

Argentinci najveći grubijani na SP-ima

09.06.2010 u 11:10

Žuti i crveni kartoni se na svjetskim prvenstvima koriste od 1970. godine i prvenstva u Meksiku, a prvi crveni karton je dobio Čileanac Carlos Caszely 1974. godine u utakmici između domaćina prvenstva Čilea i Njemačke

'Elf' je dobio utakmicu 1:0, a Caszely je isključen u 67. minuti utakmice. I prije uvođenja crvenih kartona bilo je isključenja, a prvi igrač koji je ranije napustio teren bio je Peruanac Mario de Las Casas u susretu protiv Rumunjske na SP-u u Urugavju 1930. godine.

Do sada je ukupno bilo 142 isključenja, a od kada su uvedeni kartoni, suci su pokazali 119 crvenih kartona.

Najbrži crveni karton dobio je Urugvajac Jose Batista koji je na World Cupu 1986. godine isključen u 55. sekundi utakmice protiv Škotske. Susret je završio bez pogodaka.

Prvi crveni karton u finalima svjetskih prvenstava dobio je Argentinac Pedro Monzon 1990. godine u susretu protiv Njemačke. Monzon je 'pocrvenio' u 65. minuti, a tri minute prije kraja utakmice isključen je i njegov suigrač Gustavo Dezotti. Njemačka je u finalu slavila 1:0.

Kamerunac Rigobert Song i Francuz Zinedine Zidane jedini su igrači koji su dobili crvene kartone na dva svjetska prvenstva. Song je 'pocrvenio' u susretu protiv Brazila 1994. godine, te protiv Čilea četiri godine kasnije, dok je Zidane isključen protiv Saudijske Arabije 1998. i u finalu 2006. protiv Italije.

Talijan Gianluca Pagliuca prvi je vratar koji je na World Cupu dobio crveni karton. Isključen je na utakmici protiv Norveške na SP-u 1994. godine.

Najgrublja reprezentacija u povijesti svjetskih prvenstava je Argentina s deset isključenja, a iza nje slijede Brazil i Italija sa po devet.

Prvi žuti karton na svjetskim prvenstvima je pokazan 31. svibnja 1970. godine u utakmici između Meksika i SSSR-a, ali nije poznato tko ga je dobio. Sudac je opomenuo petoricu igrača, ali nije naznačio tko je dobio prvi karton.

Nizozemac Johan Cruyff prvi je nogometaš koji je dobio žuti karton u pauzi između dva poluvremena. Požutio je u pauzi finalnog susreta 1974. godine protiv Njemačke.

Argentinac Claudio Cannigia jedini je nogometaš koji je dobio žuti karton dok je sjedio na klupi za pričuve. I to na utakmici protiv Švedske 2002. godine.

Ruski sudac Valentin Ivanov je na utakmici između Portugala i Nizozemske u osmini finala 2006. godine pokazao 16 žutih i 4 crvena kartona, po dva na svakoj strani, što je rekord svjetskih prvenstava. Portugal je slavio 1:0.