LJUBAV ILI INTERES?

Od Kennedyja do Onassisa: Svi muškarci omiljene prve dame

20.02.2018 u 06:30

Bionic
Reading

Iako su se pri spomenu imena Jacqueline Kennedy Onassis uvijek vezivala dva utjecajna i slavna muškarca: Njezin prvi suprug John F. Kennedy te drugi, brodski magnat Aristotel Onassis, najnovija knjiga o životu obožavane prve dame Amerike otkriva da je u njezinu životu bilo još muškaraca. Veza s još dvojicom bila je toliko ozbiljna da je razmišljala o udaji, no na kraju su, kao i obično, presudile neke druge stvari

Najnovija knjiga o životu Jacqueline Kennedy - 'Jackie, Janet & Lee', autora J. Randyja Taraborrellija - otkrila je javnosti do sada nepoznate detalje, osobito kada je riječ o njezinoj privatnosti.

Sestre Jackie i Lee od malih su nogu odgajane tako da su novac i moć najvažnije stvari u životu, a to im je svakodnevno napominjala njihova majka Janet Lee Auchincloss, koja je iza sebe imala dva braka, jedan s pripadnikom visokog društva sklonog preljubu, 'Black Jackom' Bouvierom, kao i neopisivo bogatim Hughom D. Auchinclossom. Stoga nije bilo drugo nego da Jackie i Lee krenu majčinim stopama.

  • +22
Jackie Kennedy Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

Htjela to Jackie Bouvier ili ne, ipak je poslušala majku, a odgoj je utjecao i na njezine mnogobrojne odluke u životu, osobito one koje su se ticale ljubavi.

Prvi muškarac s kojim se povezalo ime Jacqueline Bouvier bio je sin francuskog pisca John P. Marquand, kojeg je upoznala dok je studirala u Parizu. Upravo je s njim, otkrila je knjiga, Jackie izgubila nevinost i to u liftu zgrade. Budući da je njezina sestra Lee bila oduvijek upućena u sve što se događa u njezinu životu, Jackie joj se povjerila i o tome, a Lee je to odmah prijavila njihovoj majci. Kada je Janet provjerila kolika je zapravo 'vrijednost' njegove obitelji, zabranila je Jackie da se nastavi viđati s njim.

Dok je pohađala fakultet Vassar, zaljubila se u posrednika u trgovini Johna Husteda Jr. Par je već odabrao i datum vjenčanja, koje je trebalo biti održano u lipnju 1952. godine, no na zabavi povodom njihovih zaruka Jackie je saznala neke financijske detalje. Naravno, njezina majka dobro se raspitala te na kraju doznala kako joj budući zet zarađuje tek 17 tisuća dolara godišnje, što bi danas bila vrijednost od oko 160 tisuća dolara. Jackie je znala da od njihove budućnosti neće biti ništa, stoga je, kada ga je odvezla na aerodrom, u džep njegove jakne ubacila zaručnički prsten. Dotadašnji zaručnik kasnije je rekao kako je bila 'hladna poput leda' kada je to napravila.

U jesen 1953. Jackie se udala za zgodnog, ali i bogatog senatora države Massachusetts, Johna Fitzgeralda Kennedyja. Njegova politička karijera bila je na početku i bio je odličan odabir za muža. Iako je bila svjesna da joj nikada neće biti vjeran, Jackie je pristala na sve samo kako bi ga imala. U braku su dobili kćerku Caroline i sina Johna Jr., no njihova sreća naprasno je prekinuta 22. studenog 1963. godine, kada je tijekom parade u Dallasu u atentatu ubijen 35. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, a Jackie je postala udovica.

Uglednog arhitekta Jacka Warnackea upoznala je još prije negoli je John F. Kennedy preminuo, no bliski su postali tek kada ga je angažirala da projektira vječnu vatru u memorijalnom centru za pokojnog joj supruga. Kada su otputovali na romantični odmor na Havaje 1966. godine, Jackie je čak razmišljala o udaji za njega. Jednog dana ona i Warnecke imali su iskren razgovor o njegovoj financijskoj situaciji.

'Moram ti nešto priznati', rekao joj je arhitekt i nastavio: 'U dugovima sam oko 650 tisuća dolara.' Kako piše u knjizi, Jackie mu je rekla kako je sigurna da će on to 'uspjeti riješiti'. Nakon što joj je izjavio ljubav ona mu je rekla 'zbogom'. Unatoč prekidu, ostali su prijatelji, a Warnacke je Jackie za svako Valentinovo slao pisma i nastavio raditi to sve dok nije preminula. Čim je doznala da boluje od ne-Hodgkinovog limfoma, Warnacke je ponovno bio uz nju. Kada ju je upitao kako se nosi s dijagnozom, Jackie mu je rekla: 'Plačem s vremena na vrijeme. Većinom pod tušem, gdje me nitko ne čuje. Tako je najbolje.'

U godinama nakon suprugove prerane smrti ucviljena udovica Jackie Kennedy utjehu je pronašla u zagrljaju jednog od najbližih Kennedyjevih prijatelja, bivšem britanskom ambasadoru Davidu Ormsbyju Goreu, poznatijem kao lord Harlech. Nagađanja da između njih ima više od prijateljstva krenula su nakon zajedničkog putovanja u Kambodžu u studenom 1967. godine, no manje od godinu kasnije bivša prva dama udala se za 23 godine starijeg Grka Aristotela Onassisa, a taj je potez iznenadio mnoge.

Godine 2017. na jednoj od aukcija pojavilo se ljubavno pismo koje je Jackie svojedobno poslala lordu Harlechu, a u kojem je otkrila zašto je odbila njegovu prosidbu i odabrala Onassisa umjesto njega. 'Ako ikada pronađem utjehu i prebolim sve ovo, to mora biti uz nekoga tko nikada nije bio dio mog života, moje prošlosti i boli.'

Iako je u vezi s brodskim tajkunom bila njezina sestra Lee Radzwill, na kraju je u braku s Aristotelom Onassisom ipak završila Jackie. Bez sestrinog znanja Jackie je prihvatila Onassisov poziv i pridružila mu se na otoku Skorpiosu 1967. godine. Oduševio je na prvu i ubrzo je za njim izgubila glavu. Lee je bila bijesna, no ipak je odlučila susresti se s bivšim partnerom i sestrom u Grčkoj u listopadu 1968. godine.

Kada je ugledala svoju sestru, prvi put nakon dugo vremena, i vidjela ju kako se napokon smije, Lee je bila svjesna da će zbog njezine sreće uzmaknuti i prepustiti joj voljenog muškarca.

Nakon Onassisove smrti još uvijek službeno udana Jackie je pronašla i posljednjeg muškarca s kojim se njezino ime povezuje - Mauricea Tempelsmana. Mnogi su rekli kako su njih dvoje bili srodne duše i suđeni jedno drugome da provedu posljednje godine života zajedno. S njim je, napokon, pronašla i sreću.

Par se upoznao još 50-ih godina, kada je Tempelsman dogovorio sastanak Kennedyja i vodećih ljudi u biznisu dijamantima iz Afrike. Emocionalno ispražnjena nakon smrti drugog supruga Aristotela Onassisa 1975., Jackie je odlučila nastaviti život u New Yorku. Upravo je Maurice bio prvi koji joj je ponudio pomoć, ali i prihvatio njezinu djecu i unuke. Zajedno su proveli 12 sretnih godina, sve do njezine smrti 1994. godine.