CIJENA SVE VIŠA

Zašto su hit kupaći kostimi tako skupi?

19.07.2016 u 08:48

  • +3

Kupaći kostimi

Izvor: Promo fotografije / Autor: Promo

Bionic
Reading

Koliko god primamljivo izgledali trendovski kupaći kostimi kakvima se ovoga ljeta hvale domaće i strane ljepotice, brzo se ohladimo kad vidimo koliko koštaju. Da stvar bude gora, najpoželjniji modeli kakve viđamo na slavnim ljepoticama i vodećim modnim blogericama koje diktiraju trendove svake sezone su sve skuplji i teško se mogu pronaći za manje od 1.500 kuna

Kupaći kostim najoskudniji je odjevni predmet, što znači da je količina utrošenog materijala minimalna, pa vjerojatno i vrijeme izrade, no cijene im zadnjih sezonu-dvije lete u nebesa. Modni stručnjaci imaju objašnjenje: it brendovi kupaćih kostima koštaju više iz tri razloga: koriste luksuznije materijale, kvalitetnije su izrađeni te veću pažnju posvećuju detaljima.

'Kad usavršimo zadnji uzorak, dodajemo ukrase i vodimo računa da je uzorak postavljen tako da najviše laska tijelu', kaže Shoshanna Gruss, dizajnerica koja je osnovala brend pod vlastitim imenom, a njezine badiće obožavaju brojne slavne osobe, od Jessice Albe do Obaminih kćeri.


Dizajneri kupaćih kostima visoke cijene opravdavaju i brojnim tehničkim aspektima dizajniranja kostima, od jedinstvenih rubova do konstrukcije koja uključuje skrivene žice i šavove do nimalo jednostavnog procesa izrade.

'Proces izrade badića zapravo traje puno duže od izrade drugih komada odjeće. Kvaka je u tome da se tkanina mora odmoriti između različitih koraka proizvodnje, a svaka mašina mora biti postavljena za svaki drugačiji model', kaže Michelle Copelman, direktorica dizajna brenda Solid & Striped koji nose Taylor Swift, Gigi Hadid i Cara Delevigne.

???? @gigihadid @taylorswift @caradelevingne celebrating the 4th in Solid & Striped.

A photo posted by Solid & Striped (@solidandstriped) on


'Osim toga kupaći kostimi moraju se izrađivati od tkanina koje su otporne na slanu vodu i klor što opet komplicira ne samo dizajn već i proces proizvodnje, a i sam pronalazak tkanine s odgovarajućom količinom elastičnih niti ponekad je jako izazovan', kaže Gabby Sabharwal, osnivačica brenda Giejo koji obožavaju fashionistice

Kreativna direktorica brenda Swimwear Everything but WaterSabra Kock tvrdi da su tkanine za kupaće kostime iz Zapadne Europe daleko najkvalitetnije te da su izrađene od niti koje se puno tanje, ali opet dovoljno izdržljive i bolje podnose negativne utjecaje iz okoliša.

'Koristimo kvalitetnije tkanine koje su ujedno i puno skuplje pa je sukladno tome i cijena finalnog proizvoda viša. Najkvalitetnije tkanine dolaze iz Zapadne Europe, a tvornice tekstila u Italiji i Francuskoj usavršile su tehnologiju izrade materijala za kupaće kostime', kaže Kock i dodaje da ipak nije sve isključivo stvar materijala. U  igri su i drugi dijelovi kupaćeg kostima poput kukica i kopča koje isto tako trebaju izdržati nošenje, kemikalije i slanu vodu kao i veliku vrućinu. Kad tome dodate bitne detalje koji govore o jeftinom ili skupom kostimu poput zahtjevnih ukrasnih metalnih detalja, macramea, volana, ne čudi što im je cijena daleko viša u usporedbi s popularnim brendovima.


Stručnajci s platforme za internetsku trgovinu Lyst pak vjeruju da iza povećanja cijena kupaćih kostima stoje trenutačni utjecaj visoke mode na ove krpice, ali i modni pristup 'više je više' koji komplicira i poskupljuje proizvodnju, no daleko najveći utjecaj na porast cijene imaju brojne modne blogerice i opinion makeri s društvenih mreža koje su zadnjih sezona kupaće kostime pretvorile u jednu od najpoželjnijih kategorija odjeće.

A kako znati je li kostim koji kupujete vrijedan te cijene? Za početak provjerite brend, pažljivo pročitajte deklaraciju kako biste vidjeli od kakvog je materijala izrađen, otkud je i kakve su preporuke za održavanje. Prednost uvijek dajte onima od raznih vrsta poliyja, nylona i spandexa te ih perite na programu za osjetljivo rublje u perilici ili najbolje ručno.

Činjenica je da dobijete onoliko koliko platite. Jeftiniji kupaći kostimi brže izblijede, rastegnu se te se na njima lakše skupljaju mucice i postanu vrećasti kad se smoče.

Kvalitetan kupaći kostim prepoznat ćete i po tome što ne mijenja oblik, materijal je izdržljiviji ali svejedno izgleda luksuzno. U modelima grudnjaka bez naramenica nalaze se žice, elastični gripperi i košarice kako bi pristajao bez greške. Izrađeni su od kvalitetnih skupljih materijala koji se rastežu u dva smjera što znači da neće biti vrećast kad se smoči.

Skuplji badić, mišljenja su modni stručnjaci, ako je zaista dobro krojen i napravljen od kvalitetnih materijala, vrijedi tog novca i uz pravilno održavanje nosit ćete ga više sezona. No pitanje je, naravno, želite isti kupaći nositi više sezona ili ćete se odlučiti za jeftinije modele koje ćete nositi jedno ljeto.