DEZODORANSI I ANTIPERSPIRANTI

Zašto je tako teško odabrati pravi dezić?

12.04.2010 u 13:58

Bionic
Reading

Jedan nam je prejak, drugi preslab, a treći ostavlja mrlje. Koja je razlika između dezodoransa i antiperspiranta i kako odabrati pravi?

Sve dok nanošenje dezodoransa ne postane doslovno gorući problem na tek obrijanoj koži pazuha, nitko se previše ne zamara odabirom dezodoransa. A zašto i bi!?

Za vlasnike osjetljive kože miris dezodoransa odavno je prestao bio jedini kriterij po kojem ga biraju. Ni oni s problemom pojačanog znojenja nisu u boljoj poziciji. Njima je itekako važno hoće li nanijeti dezodorans ili antiperspirant.

Za početak, znojenje je normalan fiziološki proces kojim se organizam hladi. Znojne žlijezde proizvode tekućinu koja, zanimljivo, nema mirisa. Više-manje neugodan miris znoja posljedica je djelovanja bakterije koju u području pazuha ima većina muškarca i žena. Iako pazuhe brijemo prvenstveno iz estetskih razloga, činimo to i kako bismo smanjili područje djelovanja ozloglašene bakterije. Rijetki sretnici koji je nemaju gotovo da ne trebaju nikakav dezodorans, kamoli antiperspirant.

Dok dezodoransi funkcioniraju na principu prikrivanja mirisa, antiperspiranti pokušavaju spriječiti samo znojenje. Kako to čine? Tako što sužavaju kanaliće znojnih žlijezda i zadržavaju lučenje znoja odnosno vode na površinu kože. No to zadržavanje često ne potraje čitav radni dan pa je potrebno ponovno nanijeti antiperspirant.

Manje je poznato da se botoks uspješno primjenjuje u svrhu zaustavljanja pojačanog lučenja znoja ili hiperhidroze. Imate li taj problem, nakon konzultacija s liječnikom možda se odlučite za injekcije botoksa protiv znojenja, čije djelovanje traje oko osam mjeseci.

I kako na kraju odabrati pravog zaštitnika? Testiranjem svakog pojedinog dezodoransa i antiperspiranta na vlastitoj koži. To je zasad jedini način na koji možemo dobiti pouzdan odgovor odgovara li nam mirisom, svojim zaštitnim mogućnostima i izaziva li alergijske reakcije.