ZABLUDE O DIJETAMA

Zašto gladujete, a ipak ne mršavite?

03.11.2011 u 08:00

Bionic
Reading

Niti fitnes, niti salata, niti puno malih obroka, niti zdrava hrana – ništa nije jamstvo da ćete izgubiti kilograme. U svemu je najvažnije da izbjegnete zablude koje skriva svaka dijeta

Razumljivo je biti razočaran kad natučete nekoliko kilograma viška, nakon što ste se malo opustili s prehranom ili vježbanjem. Ali razočaranje je kudikamo veće kada slijepo slijedite neku dijetu, a to ne daje nikakvog učinka. Ili obrnuto, umjesto

da mršavite, vi se debljate. Ako striktno pazite na težinu, a ona se, unatoč svim poduzetim mjerama, ne smanjuje, pažljivije razmotrite koju dijetu slijedite. Postoje široko prihvaćene zablude i mitovi o dijetama, navodi Huffington Post, možda je vaš neuspjeh uzrokovan nekim od njih.

Mit br. 1: Kad se zdravo hranite, kalorije su manje bitne
Istina: nije uvijek tako. Tjestenina od integralnog brašna (ili kruh) ima jednako kalorija kao i obična tjestenina. Ista je stvar sa smeđom i bijelom rižom. Avokado, orašasti plodovi ili maslinovo ulje sadrže zdrave masnoće – ali i puno kalorija. Crno vino i crna čokolada puni su antioksidansa, ali ako ih konzumirate svaki dan ne zbrajajući kalorije koje time unosite, težina će vam rasti. Savjet: obratite pažnju na energetsku vrijednost svih vrsta hrane (ok, možda bi preispitivanje kuhanog povrća ipak bilo pretjerano).

Bez obzira na vježbanje pazite koliko jedete
Mit br. 2: Moguće je skinuti 5 kg u dva tjedna
Istina: možda je to doista moguće ako se podvrgnete nekoj divljoj dijeti, ali teško da će čarolija dugo trajati – izgubljeno će se uskoro vratiti čim se vratite normalnoj prehrani. Da biste izgubili jedan kilogram, morate eliminirati 7000 kalorija – to se postiže s manje hrane i više kretanja. Ako svakog dana uspijete reducirati 500 kalorija (npr. uštedite 300 smanjenom prehranom i dodatnih 200 vježbanjem), šanse su da ćete izgubiti kilogram nakon dva tjedna. I to su kilogrami koje ste doista izgubili, koji se neće već prekosutra vratiti.

Mit br. 3: Ako redovito vježbate, možete jesti koliko god želite
Istina: ako pojedete dva kolača, vjerojatno ćete unijeti oko 400 kalorija. No da bi izgubila tih 400 kalorija, prosječna osoba treba trčati ili hodati šest kilometara. Nekoliko trenutaka slatkog zadovoljstva traži sat ili više na steperu. Zaključak: osim ako ne vježbate kao reprezentativci pred olimpijadu, bez obzira na treniranje morate paziti koliko jedete.

Mit br. 4:  Bolje je jesti puno malih obroka nego nekoliko obilnijih
Istina: u ovom mitu skriva se zrno istine. Svaki put kada jedemo, naš se metabolizam malo ubrza. Ako jedemo više puta pomalo, kao da češće prebacujemo svoje tijelo u višu brzinu – i tako trošimo više kalorija. No taj dodatni utrošak u svojoj je konačnici vrlo skroman i ne može sam po sebi promijeniti puno. A s druge strane, treba imati čudesnu samodisciplinu da se češće jedenje ne pretvori u više pojedenog.

Mit br. 5:  Sa salatom nema debljanja
Istina: 'Salata je prevarila mnoge moje klijente', kaže Anne Daly, nutricionistica iz Illinoisa. Salate su povrće, povrće ne deblja – gdje je onda problem? U preljevima - ako povrće začinite maštovitim dresingom, dodajete mu ulje, ocat, majonezu… a ništa od toga nije bez kalorija. Ako salatu naručujete ili pravite zato što ste na dijeti, pogledajte istini u oči i nemojte se zavaravati: salata je dijetalna kad je asketski začinjena.