LAKŠE SE DIŠE

Vrijedi ih isprobati: Ovo su najbolji trikovi za uklanjanje prašine u domu

28.05.2022 u 18:49

Bionic
Reading

Nitko ne uživa u pogledu na sloj prašine na svom namještaju ili kako se valja po drvenim podovima, a postoji valjan razlog za stavljanje prašine pod kontrolu koji nadilazi čistoću doma

Prema studiji provedenoj na američkom Sveučilištu George Washington, prašina nije samo kombinacija grinja, stanica kože, peludi ili peruti kućnih ljubimaca — istraživači su pronašli 45 otrovnih kemikalija u prašini povezanih s probavnim, imunološkim i respiratornim zdravstvenim problemima.

Kako biste učinkovito smanjili količinu prašine i poboljšali kvalitetu zraka u domu, postoji nekoliko trikova koje se isplati isprobati.

Ako često čistite prašinu odgovarajućim alatima koji je hvataju umjesto da je bacate u zrak, maska vam u tom slučaju nije potrebna. Ali ako patite od alergija, ona može zaštititi vaš dišni sustav od iritacije. Maska N95 učinkovita je, osim protiv klica, u blokiranju prašine, a rukavice, duge majice i hlače također će je pomoći zadržati dalje od kože tijekom čišćenja.

Tepisi predstavljaju tajno oružje u borbi protiv prašine i prljavštine, zbog čega ćete ih redovito pronaći u lobijima hotela i poslovnih zgrada. Stavite tepih s abrazivnom ili teksturiranom površinom na ulaz u dom kako biste lakše uhvatili prašinu i svakako ga istresite barem jednom tjedno.

Uklanjanje prašine od vrha prema dolje

Slijedite ovu rutinu svaki put kada čistite dom - čišćenje od vrha prema dolje osigurava vam nekoliko prilika da uhvatite prašinu koja se ponovno nataložila na pultovima i podovima koje tek trebate očistiti.

Za zidove i stropove upotrijebite krpu od mikrovlakana na podesivoj ručki i obrišite kutove stropa (uzimajući u obzir paučinu) i vrhove ormara, polica za knjige i vrata prije brisanja prašine s donjih elemenata i, na kraju, podova.

Uvijek obrišite prašinu s uzglavlja kreveta i umjetničkih djela preko svog kreveta prije nego stavite svježe plahte i usisavačem se koristite zadnjim kako biste uhvatili svu otpalu prašinu (odlučite se za usisivač sa zatvorenim spremnikom i filterom HEPA kako biste uhvatili prašinu koja se vraća u zrak).

Za razliku od usisavanja, koje će je usisati, metle istovremeno guraju prašinu u pukotine i bacaju je u zrak, no važno je koristiti odgovarajuće nastavke za usisavač.

Krpe od mikrovlakana izrađene su od vrlo finih poliesterskih niti koje mogu držati višestruku težinu od vlastite u prašini, prljavštini i tekućinama. Prije čišćenja lagano pošpricajte krpu vodom ili sredstvom za uklanjanje prašine jer će je blago vlažna mikrovlakna bolje uhvatiti.

Operite i osušite krpu od mikrovlakna odvojeno kako biste spriječili da se pričvrste dlačice s drugih predmeta za pranje jer mogu začepiti mikrovlakna i spriječiti ih da uspješno upijaju tekućine.

Uklanjanje prašine s elektroničkih uređaja

Prašina može ući u prostor između tipki vašeg računala i spriječiti njegovo funkcioniranje. Otpuhnite prašinu pomoću nastavka za usisavanje ili upotrijebite ljepljivi rub post-it papirića da pokupite prašinu između tipki prije nego što ih očistite krpom namijenjenom za elektroniku.

Također je važno usisati prašinu s ventilacijskih otvora ili računala (ili riskirati da se pregrije) i sve prašnjave kabele.

Očistite ventilacijske sustave i otvore

Sustavi prisilnog grijanja zraka i klimatizacije imaju filtre koji hvataju ostatke prašine, ali često rešetke za ventilaciju koje štite te sustave mogu sakriti prašinu i ispuhati je u zrak.

Upotrijebite nastavak četke za prašinu na usisivaču ili koristite krpu za prašinu od mikrovlakana s produljivom drškom da očistite prašinu između letvica i provjerite jeste li zamijenili filtre kada se zaprljaju. Izbjegavajte otvore za mokro čišćenje, barem dok ne usisate velike nakupine prašine, jer će vlaga učiniti prašinu ljepljivom i bit će je teško ukloniti s lamela. Suha krpa od mikrovlakana ili četkica za zube također pomaže u čišćenju ventilacijskih otvora.

Češće brišite prašinu s roleta

Brisanje roleta neugodan je posao, ali puštanje da se na njima nakupi sloj prašine još je gore. Za čišćenje će vam trebati krpa od mikrovlakana, višenamjensko sredstvo za čišćenje i usisavač s nastavkom za prašinu.

Kada su zatvorene, upotrijebite nastavak za prašinu na usisavaču kako biste usisali što je moguće više suhe prašine, a zatim ponovite postupak na suprotnoj strani roleta.

Zatim navlažite krpu od mikrovlakana univerzalnim sredstvom za čišćenje, zatvorite letvice i obrišite ih od vrha do dna, uklanjajući preostalu prašinu. Okrenite rolete i ponovite postupak.

Na kraju otvorite rolete i očistite sve preostale male linije u sredini letvica, a koje su možda bile zaštićene preklapanjem. Ova metoda izvrsna je za metalne, plastične i drvene rolete dok bi one od tkanine trebalo usisati nastavkom za prašinu.

Zaustavite grinje

Grinje su mikroskopski štetnici koji se hrane mrtvim ljuskicama kože i peruti te mogu pogoršati astmu ili alergijske reakcije. Obično ne ostaju u zraku - umjesto toga, vole se smjestiti na krevete, tkaninu namještaja, tepisone, pa čak i zavjese. Grinje ne piju vodu, upijaju je iz zraka, pa ne mogu preživjeti u prostorijama s niskom razinom vlage u zraku.

Koristite odvlaživač zraka ili klima-uređaj kako biste održali razinu vlažnosti na ili ispod 50 posto i uvijek zaštitite svoj madrac i jastuk navlakom da biste spriječili dolazak grinja i stjenica na njih.

Očistite cijeli televizor

Televizori su elektronički napunjeni, što ih čini privlačnim mjestom za taloženje prašine. Započnite čišćenjem stražnje strane TV-a krpom od mikrovlakana poprskanom sredstvom za prašinu, a zatim očistite ekran suhom krpom od mikrovlakana.

Ne zaboravite obuhvatiti stražnju stranu TV-a, zidni nosač i kablove jer se prašina može uvući u otvore na TV-u i drugu elektroniku, kao što su konzole za igranje.

Očistite sjenila rasvjetnih tijela

Sjenila od tkanine magneti su za prašinu i dlake kućnih ljubimaca. Najlakši način za čišćenje tekstilnih sjenila predstavlja suha krpa mikrovlakana ili nastavak za prašinu na usisivaču. Možete koristiti i valjak za dlačice, pomičući ga odozgo prema dolje, a zatim obrišite unutrašnjost sjenila suhom krpom od mikrovlakana.

Za staklena sjenila koristite krpu od mikrovlakana namočenu sredstvom za čišćenje stakla i obrišite. Ako imate metalno sjenilo, upotrijebite krpu od mikrovlakana lagano poprskanu sredstvom za uklanjanje prašine.

Izbjegavajte korištenje 'praška'

Ovaj čistač podići će više prašine nego što će je zadržati, šireći je s jedne površine na drugu i ostavljajući paperjastu prašinu za sobom.