BORBA PROTIV ZARAZE

Virusi mogu vrebati i u automobilu: Evo kako ih uništiti, a da pritom ne oštetite površine na kojima se nalaze

18.03.2020 u 12:37

Bionic
Reading

Pranje ruku uz čišćenje i dezinfekciju površina koje često dodirujemo među glavnim su metodama borbe protiv koronavirusa. Pravilnu tehniku ruku vjerojatno ste već savladali, čišćenje i dezinfekciju površina u kući koje inače radite potrebno je intenzivirati, ali o dezinfekciji unutrašnjosti automobila nije se puno govorilo do izbijanja epidemije koronavirusa

Neka od sredstava za čišćenje i dezinfekciju koja imate u svom domu mogu poslužiti i za detinfekciju automobila, ali valja imati na umu da se površine u automobilima razlikuju od površina u kuhinjama i kupaonicama pa stoga nisu sva primjenjiva.

Ako se u automobilu vozio, ili je njime upravljao, netko tko je pokazivao simptome bolesti, ili znate da se nakon vožnje u vašem automobilu razbolio, važno je očistiti i dezinficirati sve površine koje je ta osoba mogla dodirivati. Osim ručki vrata, volana i ručice mjenjača, to može biti i bilo koja tipka, zaslon osjetljiv na dodir, retrovizor, ručice brisača ili pokazivača smjera, ali i nasloni za ruke ili ručice za podešavanje sjedala.

Na što sve paziti

Uz silan napor i trud da cijelu unutrašnjost vozila temeljito očistite, lako je previdjeti određena mjesta i predmete. Ne zaboravite očistiti vanjske ručke na vratima, a za temeljitije čišćenje unutrašnjosti, razmislite o tome gdje sve mogu pasti kapljice kad kihnete ili kašljete. Okrećete li glavu u stranu? Razmislite i o detaljnijem čišćenju prostora oko prozora s vozačeve strane i središnje konzole. Ne zaboravite u obzir uzeti i mjesta na koja bi pale kapljice pljuvačke i sline kad kihnu ili kašlju putnici u vozilu. Vozite li u automobilu djecu, dodatan trud morat ćete uložiti u čišćenje i pranje autosjedalica i svih igračaka koje koriste tijekom vožnje automobilom.

Vozite li taksi, unajmljeni automobil, automobil tvrtke za dijelnjenje automobila, ili živite u području koje bilježi brojne slučajeve zaraze, redovito čišćenje ovih površina je obavezno.

Unutrašnjost automobila je osjetljivija od radne površine u kuhinji ili sudopera pa prilikom čišćenja treba voditi računa da ne oštetimo neku površinu.

Mnoga sredstva kojima ubijamo koronaviruse na tvrdim površinama u kućanstvu mogu poslužiti i za čišćenje automobila bez oštećenja unutrašnjosti, ali postoje izuzeci na kojima treba posvetiti pažnju.

Alkoholne otopine koje sadrže najmanje 70 posto alkohola učinkovite su protiv koronavirusa, a Jeff Stout, izvršni direktor tvtrke Yanfeng Automotive Interiors, najvećeg svjetskog dobavljača dijelova za unutrašnjost automobila, kaže za časopis Consumer Reports da se gotovo svaki dio unutrašnjosti vozila može čistiti izopropilnim alkoholom.

'Koristimo ga za čišćenje mrlja ili bilo kojeg detalja do posljednje minute prije isporuke', objašnjava Stout i dodaje da su svi proizvodi tvrtke, od plastičnih i kromiranih dijelova do imitacije kože testirani kako bi se utvrdilo da ih iziloženost izopropilnom alkoholu ne oštećuje. Moguće je čak, kaže Stout, alkoholom trljati i presvlake od meke tkanine kako biste ih dezinficirali.

Ono što nikako ne biste smjeli koristiti za dezinfekciju unutrašnjosti automobila su izbjeljivači i vodikov peroksid. Premda mogu uništiti koronavirus, vrlo vjerojatno će uništiti i presvlake vašeg automobila.

Isto tako, sredstvima za čišćenje na bazi amonijaka nikako ne biste smjeli čistiti ekrane osjetljive na dodir, jer mogu oštetiti premaze protiv odbljesaka i otisaka prstiju.

Energično pranje sapunom i vodom također može uništiti koronavirus, kojega na okupu drži zaštitna ovojnica. Uništavanjem te ovojnice, koja mu pomaže zaraziti ostale stanice, možemo ga učinkovito razoružati.

'Trenje tijekom čišćenja također sudjeluje u uništavanju koronavirusa. Želite li učiniti najviše što možete sa svim što imate, čak voda i sapun mogu otkloniti rizik', kaže liječnik Stephen Thomas, šef odjela zaraznih bolesti i direktor globalnog zdravlja na Upstate Medical University u gradu Syracuse.

Za većinu unutrašnjosti automobila sapun i voda su sigurni, posebno za tkanine i stariju kožu koja je možda već ispucala. Larry Kosilla, direktor tvrtke koja proizvodi sredstva za njegu svakog detalja na automobilima i voditelj popularnog YouTube kanala o uređivanju automobila, savjetuje da pripazite da ne ribate previše grubo.

Većina koža i imitacija koža u automobilima ima zaštitne uretanske premaze koji su postojani za čišćenje alkoholom. Međutim, čišćenje alkoholom s vremenom može kožu učiniti osjetljivijom na oštećenja i promjenu boje.

'Preporučujemo jednostavan sapun i vodu za čišćenje mjesta i mrlja na našim interijerima obloženim kožom', kaže Dara Ward, direktorica marketinga u tvrtci Katzkin koja proizvodi kožne dijelove unutrašnjosti vozila.

Većina kože je obojena, a preintenzivno pranje može ukloniti boju. Kosilla kaže kako su mu se vlasnici automobila znali potužiti da im je svijetla koža sve prljavija što je više ribaju i objašnjava da ne postaje koža prljavija, nego se ribanjem uklanja boja s površine.

Nakon čišćenja kožne presvlake nečim što ubija koronavirus, preporučljivo je tretirati je i kavlitetnim sredstvom za čišćenje kože, a potom i kvalitetnim omekšivačem kože.

Kosilla upozorava da kod čišćenja presvlaka od tkanine nije dobro koristiti previše vode ili previše sapuna.

'Trudite se ne stvoriti previše sapunice, jer ako to napravite nikad je se nećete moći riješiti. Ako još kroz tkaninu natopite podlogu, mogli biste dobiti ustajali miris u autu i potaknuti rast plijesni', napominje Kosilla i savjetuje da radije tkaninu lagano protrljate s malom količinom vode i deterdženta za rublje.

Oko jedne stvari slažu se i Stout i Kosilla, a to je da biste sve površine trebali čistiti krpom od mikrovlakana. Izrađene su od tkanine koja se sastoji od sićušnih petlji koje čestice prljavštine i prašine brišu i hvataju prije nego bi one mogle ogrebati osjetljive i sjajne plastične površine.

'Čak i na najčišće papirnate ubruse ili salvete mogu se polijepiti prljavština i prašina iz automobila pa ćete njima poput brusnim papirom nanositi ogrebotine na površinama', objašnjava Kosilla.

S čišćenjem i dezinfekcijom vozila nećete napraviti puno ako zaboravite oprati ruke prije i poslije svake vožnje. Ova navika dobra je i kad nema opasnosti od širenja koronavirusa, jer tako upravljač i ostale često dodirivane površine u automobilu neće izgledati prljavo.

'Prvo i osnovno je pranje ruku. Možete očistiti i dezinficirati upravljač, ali ako imate prljave ruke, vratit ćete prljavštinu natrag', podsjeća Kosilla.

'Pranje ruku još uvijek je jedan od najboljih načina da se obranite od COVID-19', kaže Thomas i dodaje da iako je poznato da koronavirusi mogu opstati na površinama, još uvijek se smatra da je glavni put širenja zaraze respiratorni prijenos infekcije s osobe na osobu.