ZDRAVI JELOVNIK

Uzmite najbolje od ljetnih plodova

29.07.2009 u 08:00

Bionic
Reading

Plodovima koje daje, ljeto kao da se pobrinulo da nam olakša razmišljanje o jelovniku i pripremi hrane. Zbog vrućina nismo raspoloženi za tešku hranu, a kako tržnice nikad ne nude toliko veliki broj plodova kao ljeti, prilika je to za kreativnost u kuhinji bez trošenja puno vremena: svakoga dana za pola sata možete pripremiti drukčiji, ukusan, zdrav i lagan ručak

Nije loše ni malo promijeniti navike, posebno ako ste na odmoru: grah, punjene paprike i sarmice ostavite za hladnije dane, a umjesto da u podne uz ručak skuhate i sebe, glavni obrok pomaknite u predvečerje (zdravo i obilno doručkujte, a tijekom dana jedite lagane salate, svježe voće i povrće). Odlučite li se za večeru kao glavno jelo uz koje se obitelj okuplja, neka to ipak ne bude kasno – poštujte tzv. engleski raspored s večerom oko 18 sati. Uostalom, mnogi kažu da ljeti želju za jelom osjećaju tek kad malo popusti sparina.

Da biste kreirali zdravi, cjeloviti ljetni obrok ne trebate biti ni nutricionistički ni kulinarski znalac: integralna tjestenina, riža, kukuruz, voće i povrće u različitim bojama uz vrlo male količine mesa peradi ili velike količine ribe garantirat će dovoljnu količinu bjelančevina i ugljikohidrata, s malo masnoća i puno, puno važnih vitamina, minerala... Svi znamo koliko su važni antioksidansi i ostali fitonutrijenti učenih imena, a nema boljeg načina da se njima opskrbimo od kombiniranja voća i povrća svih boja (mnoštvo boja znači i mnoštvo raznovrsnih važnih nutrijenata).

U kuhinji vrlo kratko Što se tiče tehnika kuhanja, i tu nam ljeto pomaže: zbog vrućine ćemo željeti što kraće ostajati u kuhinji, pa ćemo posezati za brzim tehnikama za kojima ljetni plodovi naprosto žude: pripremite hrskavo, kratko pirjano povrće iz voka, lagane povrtne juhice od sitno sjeckanog, ribanog ili mikserom usitnjenog povrća, lagane umake s puno rajčice... Umjesto da brzi obrok od tjestenine ili riže s umacima u mislima izjednačite s vrhnjem ili rastopljenim masnim sirevima, pregledajte kuharice ili prosurfajte netom u potrazi za stotinama umaka na bazi rajčice, češnjaka, svježih začinski trava i neograničenih kombinacija svih ostalih dodataka.

Bobičasto voće ljekovito je i ukusno, a kako mu je sezona kratka, svakoga dana kušajte barem malo kupina, malina, borovnica, ribizla... Slično je i sa smokvama, koje imamo prilike jesti gotovo isključivo na ljetovanju. Sigurni smo da znate pripremiti kolače, kreme, frapee, sladolede i ostala slatka jela od spomenutog voća, no kao izazov predlažemo specijalitete francuske kuhinje: salatu od rikule, lagano rastopljenog kozjeg sira s malinama i svježim smokvama. Volite li slatko-kisele kombinacije, idealan je medni dressing za salate. I svinjske medaljone Francuzi spremaju s umakom od malina i začina (ljute papričice, peršin, češnjak i mediteranske trave po želji, naravno - sve na ekstra djevičanskom maslinovom ulju).

Kraljice ljeta - dinje i lubenice

Dinje su voće koje se tradicionalno poslužuje s pršutom, ali ih nalazimo i u drugim receptima za slana jela. Sjemenke dinje nemojte baciti, nego ih osušite i pojedite same ili dodajte jelima koja inače spravljate sa sjemenkama. Općenito, sjemenke i začinske trave savršene su za obogaćivanje jednostavnih ljetnih jela. Uz hladnu dinju, lubenica je mnogima ljeti najdraži izvor osvježenja – stare dobre voćne salate u izdubljenim dinjama ili lubenicama malo kome mogu dosaditi.

U američkoj kuhinji kuhani kukuruz na klipu tradicionalno se poslužuje kao prilog, dok kod nas služi tek kao poslastica. Kukuruzu, kao i ostalim žitaricama, ljeti treba dati više prostora na tanjurima. Odbijaju li vas zrna kukuruza, palenta je sjajno jelo koje je kod nas gotovo zaboravljeno. Mnogi je ne vole na klasični način – s gulašima ili mlijekom, no možda će vam se svidjeti 'bucmasta palačinka': umjesto kuhanja palente, na maslacu ili maslinovom ulju popržite malo sjeckanih badema i palentu te nešto kasnije dodajte vode koliko je potrebno da se palenta skuha i formira palačinku na koju ćete poslagati ploške mozzarelle i svježe rajčice i ukrasiti je s malo listića badema te posuti začinskim travama i sjemenkama po želji.

Prioritet dajte ribi

Začine spominjemo češće nego obično jer trave također obiluju ljekovitim sastojcima, a sve koji vole jače začinjeno razveselit će vijest da u tropskim krajevima jedu ljuto najviše ne bi li ubili mikrobe: ako ste zdravi i puno se znojite, ljeti hranu možete nešto jače zasoliti, a umjesto tradicionalnog papra, ljutkasti okus kreirajte ljutim papričicama, curryjem, đumbirom. Od začina koje manje koristimo preporučujemo još korijander, gorušicu, kadulju, komorač, zeleni papar (blagog je okusa, a cijela zrna mogu se malo popržiti i ostaviti u hrani za grickanje). Pinjoli su vro skupi, no možda su na moru povoljniji – izvor su najkvalitetnijih masnoća, a u prehrani se koriste kao i većina drugih sjemenki te za čuveni pesto genovese.

Kad ste na Jadranu, prioritet dajte ribi - u većim gradovima unutrašnjosti možete je nabaviti cijele godine, no ako ste iz manje sredine, ljetovanje je gotovo jedini način da se dovoljno naužijete životinjskih bjelančevina koje ne potjeću od biča koje je živjelo u kavezu, kljukano antibioticima i smjesama za brzi rast.

Zdravi obroci uz puno sna i aktivnosti koje vas opuštaju obnovit će vas i napuniti vam baterije za napornu radnu godinu.