OPREZNO NA SUNCE

Stiže toplotni udar, kako se zaštititi?

11.07.2011 u 08:00

Bionic
Reading

Novi val vrućina donio je izrazito visoke temperature, a živa u termometru nerijetko prelazi 35 stupnjeva. Pri tako visokim temperaturama neophodna je zaštita i dodatni oprez

Val vrućina koji stiže nije ništa neobično, no svakako trebate poštivati neka pravila kako biste uživali i lakše preživjeli paklene vrućine.

Mala količina sunca svakako je dobrodošla jer je neophodna za sintezu vitamina D. Sunčeva svjetlost blagotvorno djeluje i na organizam jer utječe na biokemijsku ravnotežu u mozgu te na lučenje melatonina, hormona važnog za zdrav san i serotonina, hormona sreće zaduženoga za dobro raspoloženje.

No posljednjih godina znanstvenici opetovano upozoravaju i na štetnost Sunčevih zraka. Opasne UV zrake najviše štete djeci, starijim osobama, kroničnim bolesnicima, ali i osobama koje rade na otvorenim prostorima. Visoke temperature, naime, mogu izazvati štetne posljedice poput sunčanice, dehidracije, toplinskog udara.

Evo kojih se pravila trebate pridržavati kako bi se zaštitili

Svakako poštujte pravilo da između deset ujutro i 17 sati ne izlazite direktno na sunce. Držite se hlada ili zatvorenih prostora.

Pripazite i kada napuštate klimatizirani prostor. Bilo bi dobro izlaziti postupno, a ne izravno na sunce, kako organizam ne bi doživio šok.

Ne zaboravite na unos tekućine i jedite lako probavljivu hranu, a na meniju neka vam se nađe puno voća i povrća.

Izbjegavajte pića koja sadrže kofein ili alkohol jer će oni dodatno pospješiti dehidraciju tijela.

Svakako je poželjno nositi pamučnu, laganu, prozračnu odjeću. Glavu zaštitite šeširićem ili maramom, a oči velikim naočalama s UV zaštitom.

Nemojte se mučiti izležavajući na suncu, osvježite se malo u hladu

Sve aktivnosti koje trebate obavljati pomaknite za kraj dana ili ih obavljajte ranije ujutro kada sunce još nije prejako.

Prije izlaska na sunce svakako nanesite kremu s odgovarajućim zaštitnim faktorom.

Izbjegavajte veliki fizički napor, kao i dugotrajno izležavanje na suncu.

Često se tuširajte i na taj način rashladite tijelo. Sa sobom možete nositi i vodu u raspršivaču kako biste rashladili lice. Sprej možete čuvati u hladnjaku, pa će vas dodatno rashlađena voda bolje osvježiti.

Svakako ne zaboravite zaštititi glavu šeširom širokih oboda, kapom ili šalom.

Kako biste izbjegli sunčanicu, prilikom dugotrajnog boravka na suncu preporučuje se da svakako redovito rashlađujte glavu i potiljak vodom.