VJEČNA DEBATA

Poznati frizer otkriva koliko bismo često zapravo trebali prati kosu

09.04.2020 u 09:40

Bionic
Reading

Koliko često trebamo prati kosu pitanje je koje desetljećima izaziva debate, s odgovorima koji se kreću od svakodnevnog do najmanje jedanput tjedno. Tekstura i općenito stanje kose u ovom slučaju igra značajnu ulogu, a stručnjaci otkrivaju bi li uistinu trebali prepispitati i promijeniti svoje navike šamponiranja

Prije nego što odlučite koji je režim pranja kose najbolji za vas, potrebno je otkriti s kakvim tipom kose baratate. U nastavku vam donosimo trikove pomoću kojih ćete s lakoćim otkriti tip kose, a poželjno ih je isprobati čak i kada ste dovoljno upoznati s teksturom vlatite kose jer, kako ističu stručnjaci, brojne žene mogle bi se iznenaditi rezultatima i pritom uštedjeti vrijeme i novac za kupnju odgovarajućeg šampona.

Prema riječima londonskog frizera Michaela Van Clarkea njegove brojne klijentice ostale su razočarane pojedinim proizvodima za kosu jer osam od 10 žena ne uspijeva pravilno procijeniti svoju kose prilkom kupnje proizvoda.

Test za debljinu kose

Jednu dlaku kose provucite kroz prste. Ako ju ne možete osjetiti pod prstima imate tanku kosu, ako ju možete osjetiti imate srednje gustu kosu, a ukoliko se dlaka pod prstima osjeća gustom i grubom, imate gustu kosu.

Kako napominju frizeri, od velikog je značaja dobro promotriti pramenove kose jer zapravo možete imati 'puno' kose a ona je i dalje rijetka ili možete imati vrlo gusti kosu koja je, u stvari, relativno rijetka.

Test za utvrđivanje stanja kose

Uzmite jednu dlaku između prstiju i ispružite ju. Ako se dlaka odmah lomi pri dodiru, ovo je dovoljan znak da kosa nije toliko zdrava kao što bi mogla biti. Ako se dlaka proteže do 50 posto originalne dužine kose, imate elastičnu i zdravu kosu.

Ako vam je kosa slaba, možda biste trebali poboljšati njezinu njegu i razmotrili da li ju često šamponirate i četkate nakon pranja jer upravo ove navike mogu biti glavni uzork lošijeg stanja kose.

Prema riječima frizerskih stilista, svaka žena trebala bi biti svjesna činjenica da određeni tip kose nije konstanta te da je ona podjednako osjetljiva na klimatske promjene, zdravlje i emocionalne poremećaje, te može postati a može postati finija, grublja, amsnija, suđa ili glađa u različitim fazama života.

Tanka kosa

Damama s tankom kosom frizeri preporučuju češće pranje jer po prirodi imaju više masnih žlijezda na vlastištu stoga se brže masti.

'Mnogi ljudi misle da je loše svakodnevno prati kosu jer će se na taj način osušiti, ali to nije istina ako koristite visokokvalitetne šampone i balzame, a zatim ju nježno osušite. Ipak, češća upotreba vrućih alata za oblikovanje kose imat će utjecaj na njezino stanje, stoga ju pokušajte prirodno osušiti, pogotovo ako ostajete kod kuće', riječi su poznatog frizera Michaela Van Clarkea.

Srednje gusta kosa

Ako se ne možete pohvaliti pregustom kosom, u ovoj situaciji možete dulje izdržati bez šamponiranja u odnosu na dame s tankom kosom, iako stručnjaci savjetuju da se osvrnete na svoje okruženje prije nego što se čvrsto držite bilo kojeg krutog režima.

Osjetljivo vlasište

Ako vam je glavna briga upaljeno ili ljuskavo vlasište, češće pranje je itekako dobrodošlo Često šamponiranje pomoći će održavanju zdravlja vlasišta, a pritom obratite pozornost na odabir proizvoda birajući one koji djeluju nježno na vlasište i koji (što je zaista važno za zdravlje kose), iako odaberite formula koja je nježna i ne uzrokuje dodatne iritacije.

'Mnoge dame, posebno one koji imaju dužu kosu, imat će samo suhu ili oštećenu kosu na vrhovima s dobrim stanjem korijena, stoga je općenito najbolje odabrati šampon kreiran za posebno liječenje područja vlasišta i korijena', otkriva Van Clarke.

Nedovoljno šamponiranje kose

Slični problemi mogu se razviti na vlasištu kao i na licu ako ga ne operete dovoljno dobro. Primjerice, ako prilikom pranja kose temeljito ne očistite vlasište, na kosi ostaje viška ulja, prljavštine, zagađenja i mrtvih stanica kože, a upravo ona može uzrokovati svrbež i iritaciju te pojavu vidljivih ljuskica, odnosno peruti.

Pranje kose više od jednom dnevno usitinu nije potrebno, iako sam postupak čišćenja zapravo ne može toliko jako oštetiti kosu kao njezino stiliziranje nakon pranja. Kosa kada je mokra je i najslabija i svako povlačenje i češljanje u ovom stanju može ju značajno oštetiti, kao i učestalo korištenje vrućih alata za oblikovanje kose poput fena, figara ili pegle za kosu.

Šamponirate li kosu pravilno?

Ako se vaša kosa nakon pranja djeluje masnom ili pretjerano suhom, možda se problem, više od genetske strukture,  nalazi u načinu korištenja šampona.

Prema riječima frizera, ne postoji potreba za snažnim pranjem kose jer će se svaki šampon pokazati dovoljnim u uklanjanju nečistoća jer na taj način ju dodatno oštećujete, dolazi do lomljenja vlasi i njihova petljanja.