POLITIKA I TURIZAM

Najzanimljivije države kojih nije bilo prije 20 godina

14.03.2011 u 07:51

Bionic
Reading

Svijet se u posljednjih 20 godina uvelike promijenio, a na njegovoj karti pojavilo se mnoštvo novih država. Neke od njih već su poznate kao zanimljiva turistička odredišta, dok se druge trude postići takav status

Češka
Baršunasta revolucija što se dogodila u Čehoslovačkoj 1989. zapečaćena je baršunastim razvodom kojim se nekadašnja zajednica razdvojila na Češku i Slovačku 1993. Manje od 20 godina nakon osamostaljenja praške četvrti vrve turistima, ali i malim pivovarama koje pokazuju da Češka ima puno više od Pilsner Urquella ili Budvara. Dodamo li tome predivnu prirodu savršenu za šetnje ili vožnje biciklom te neotkrivene provincijske gradove kao što su Olomouc, Telč i Loket, dobivamo odlično mjesto za turistički posjet.

Istočni Timor

Tržnica u istočnotimorskoj prijestolnici Diliju

Ta je zemlja prva stekla neovisnost u 21. stoljeću, 27 dugih i tragičnih godina nakon proglašenja neovisnosti od Indonezije 1975. Iako su mu ceste i infrastruktura lošija strana, posjetite li Istočni Timor ugodno će vas iznenaditi dobrodošlica domaćina. Glavni grad Dili okupljalište je zaposlenika UN-a i raznih organizacija koji žude za novim licima željnima zabave, dok se na otoku Atauro razvija ekoturizam uz planinarenje i ronjenje. Istočni Timor područje je portugalske kolonijalne arhitekture i tradicije, no s obzirom na političku situaciju prije puta nije loše provjeriti trenutno sigurnosno stanje.

Eritreja
Koliko ste daleko spremni ići zbog zaista dobre kave? Što ako saznate da se savršen macchiato servira u art deco kafiću u egzotičnoj zemlji na Rogu Afrike? Zarazna kombinacija pospane afričke vibracije i talijanske kolonijalne prošlosti, uz pokoji primjer kubističke, ekspresionističke i futurističke arhitekture, može se pronaći u eritrejskom glavnom gradu Asmari. U obližnjem gradu Masavi su stoljećima stare islamističke građevine smještene u uskim, labirintskim ulicama, a luka je polazište roniocima što žele istražiti Crveno more, točnije koralje u arhipelagu. Ipak, zbog sukoba nakon kojega se odvojila od Etiopije, granica s tom zemljom i dalje je zatvorena, a za sve je posjetitelje potrebna viza.

Slovačka
U regiji punoj dramatičnih dvoraca slovački Spiš na vrhu brda s kamenim kulama i tmurnim tamnicama izgleda kao scena iz nekog horor filma. Najbolje ga je posjetiti ljeti, kada se tamo organiziraju događanja poput koncerata ili prikaza drevnih bitaka. Iako se ne može mjeriti s turizmom češke metropole Praga, slovački glavni grad Bratislava ima prekrasno očuvan stari grad pun kul kafića i barova. U svako godišnje doba zanimljiv je i nacionalni park Visoke Tatre.

Palau

Pogled na otočnu državu Palau

S populacijom od oko 20 tisuća ljudi, Palau je jedna od najmanjih, ali i najnovijih zemalja. Taj pacifički otok pruža neke od najboljih mogućnosti za ronjenje, s više od 60 vertikalnih podvodnih hridi nazvanih Plavi ugao, Grad morskih pasa i Uvala kornjača. Iako je od 1947. bio pod pokroviteljstvom UN-a, nadzor međunarodne zajednice do 1994. su provodile Sjedinjene Američke Države pa se njihov utjecaj još uvijek osjeća. Zato, planirate li ga posjetiti, pripremite zalihu američkih dolara.

Srbija
Nakon raspada Jugoslavije Srbija je privlačila znatno manje turista od Hrvatske, čak i od znatno manje Slovenije. No glavni grad Beograd posljednjih godina trudi se privući turiste želje zabave, pa europski i američki mediji kažu za njega da ga je najlakše usporediti s posjetom Pragu neposredno nakon pada željezne zavjese. I ostali razlozi za posjet Srbiji vezani su uz zabavu. To je u prvom redu poznati festival Exit, ali i zbor tradicionalnih trubača u Guči, na kojem se okupi nekoliko stotina tisuća gostiju.

Bosna i Hercegovina
Stoljećima je Sarajevo bilo grad spajanja religija i kultura, u kojem su crkve, džamije i sinagoge stajale jedne uz drugu. Grad se oporavio od mračnih dana opsade koja je trajala od 1992. do 1996. i postao umjetničko središte. Ljetni festival Baščaršijske noći u starom, otomanskom dijelu grada svake godine posjeti i do 150 tisuća ljudi, dok je Sarajevo Film Festival postao jedan od najvažnijih filmskih događaja u Europi. Osim Sarajeva, turisti mogu posjetiti i Mostar ili uživati na raftingu na Neretvi i Uni.

Kazahstan

Astana - glavni grad Kazahstana

Iako su zbog filma o Boratu gotovo svi na svijetu čuli za Kazahstan, većini je i dalje nepoznato bilo što više o toj srednjoazijskoj republici koja se 1991. odvojila od Sovjetskog Saveza i deveta je po veličini na svijetu. Novcem od nafte i zemnog plina, gradovi Almati i Astana postali su moderni, no ljudi se i dalje nisu odrekli svojih nomadskih korijena, što se možda najbolje vidi u kuhinji - po gulašu od iznutrica ili konjskoj kobasici koji se pod ruskim utjecajem poslužuju uz votku. Kazahstan je, osim toga, poznat po konjičkim natjecanjima, a dolazak proljeća u toj zemlji još uvijek možete dočekati plešući.

Crna Gora

Raspad bivše Jugoslavije okončan je 2006, kada je Crna Gora na referendumu izglasala izlazak iz zajednice koju je činila sa Srbijom. Turistima koje želi privući u što većem broju predstavlja se kao područje netaknute prirode i kulturnih ljepota poput obalnog srednjovjekovnog grada Kotora. Kanjon rijeke Tare najdublji je u Europi i idealan za rafting, dok otočić Sveti Stefan još od ranije nosi naziv jednog od najekskluzivnijih mediteranskih odredišta.

Kosovo
Iako je odcjepljenje od Srbije proglasilo jednostrano 2008. te takvu odluku ne podržavaju velesile Rusija i Kina, činjenica je da je Kosovo priznalo 70-ak država, među kojima SAD, Njemačka i Velika Britanija. Zbog veta članica Vijeća sigurnosti Kosovo još nije u UN-u, no član je drugih međunarodnih organizacija poput MMF-a. Kao jedna od njegovih atrakcija spominje se i prištinski bulevar Billa Clintona, na kojemu je velika slika bivšeg američkog predsjednika.