RETRO DIZAJN

Klasici u domu: Ovo su komadi namještaja čija vrijednost i privlačnost s godinama ne blijedi

29.03.2020 u 14:56

Bionic
Reading

Komadi namještaja nastali sredinom prošlog stoljeća nikad nisu bili popularniji kao posljednjih godina. Stolci, lampe i detalji u domu s potpisom Charlesa i Ray Eames, Arnea Jacobsena ili Miesa van der Rohea, svoje će mjesto pronaći u svakom bolje opremljenom prostoru, a pritom se lakoćom uklapaju u različite stilove uređenja. Iako trendovi dolaze i prolaze, dobar dizajn ipak ostaje zauvijek. Najbolji dokaz za to su dizajnerski komadi namještaja nastali sredinom prošlog stoljeća koji i dan danas plijene svojom elegancijom i funkcionalnošću

Stolci Eames DSW, DSR i DSX

Eamesove stolice prve su plastične stolice u masovnoj proizvodnji, a dizajn im je bezvremenski. Riječ je o vjerojatno najkopiranijim stolicama na svijetu, a oduševljavaju minimalizmom i elegancijom. I

U intervjuu za časopis Time iz 1950. Eames je rekao: 'Cilj je jednostavno stvoriti nešto najbolje za najveći broj ljudi i to za što manje novca.' U to vrijeme cijena tog stolca iznosila je 28 dolara, što bi s uračunatom inflacijom danas bilo jednako 275 dolara, a usporedbe radi, cijena Eamesova stolca koji proizvodi Herman Miller u SAD-u danas iznosi 339 dolara.

Prvi Eamesovi stolci proizvedeni su 1950. u tvornici Hermana Millera, a od 1957. izrađuje ih i švicarska Vitra za europsko tržište. Njihova proizvodnja prekinuta je 1989. zbog zabrinutosti proizvođača oko utjecaja fiberglasa na okoliš, ali i zbog zasićenosti tržišta i njihove sveprisutnosti. Skoro dva desetljeća kasnije, retro stil postaje jako popularan pa se ponovo javlja interes za njima, a gotovo istodobno se počinju izrađivati od polipropilena zbog čega školjka postaje još udobnija za sjedenje, a sjedišta se biraju u raznim bojama, baš kao i različit oblik nogu (DSW, DSR i DSX).

Eames Lounge Chair

Dok je bračni par Charles i Ray Eames razvijao dizajn za otoman Lounge, želio je proizvesti naslonjač koja će biti savršena kombinacija udobnosti i luksuznih materijala. Upotrijebili su školjku od šperploče i kožne jastuke. Dizajniran je 1956. i izveden u drvetu i koži pa mu se cijena kreće od 4.500 eura. Vrlo brzo postao je simbol visoke klase, a Eamesov naslonjač i danas je više od pola desetljeća nakon što je stvoren jedan od najplagiranijih komada namještaja.

Eamesov naslonjač moderna je interpretacija tradicionalne engleske klupske stolice, no njezina je konstrukcija bila osmišljena krajnje precizno, do zadnjeg detalja, ali bez kompromisa kad je udobnost u pitanju. Vizija Charlesa Eamesa bila je stvoriti stolac koja udobnošću podsjeća na omiljenu izlizanu bejzbolsku rukavicu.

Stropna svjetiljka Bubble

Među ikone dizajna 50-ih godina prošlog stoljeća spadaju svjetiljke George Nelsona - Bubble. Najpoznatija je među njima stropna svjetiljka Saucer koju je dizajnirao davne 1947. Svjetiljke su se proizvodile od početka 50-ih godina sve do 1979., da bi se prije nekoliko godina ponovo vratile u proizvodnju, na oduševljenje ljubitelja dobrog dizajna. Ove poznate svjetiljke dio su stalne kolekcije izložene u MOMA-i, Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku, a zahvaljujući jednostavnosti, uvijek su u trendu i detalj koji će se sjajno uklopiti u većinu interijera.

Stol Tulip

Okrugli plastični stol Tulip potpisuje arhitekt i industrijski dizajner Ero Saarinen, Finac koji je odrastao u Americi gdje i stvarao od sredine prošlog stoljeća. Poznat je po neofuturističkom stilu, a njegov blagovaonski stol Tulip jedna je od ikona dizajna modernog doba. Tulip stol dolazi u tri veličine (dijametrar 152, 137 i 120 cm) te različitih površina koje se kombiniraju s crnom, bijelom ili platinastom bazom.

Grashoppa lampa

Davne 1947., svjetiljku Grasshopper dizajnirala je švedska dizajnerica Greta Grossman koja je emigrirala u SAD i ondje izgradila uspješnu karijeru. Nekoliko desetljeća njezin rad nezasluženo pada u zaborav da bi se posljednjih nekoliko godina probudio interes za njezina djela, a svjetiljke Grasshopper i Cobra koje svakako spadaju u ikone modernog dizajna u proizvodnju vraća tvrtka Gubi. Grashopper je zbog zanimljivog i elegantnog dizajna izvrstan ukras moderno uređenih interijera.

Naslonjač Barcelona

Dizajnirao ga je arhitekt Mies van der Rohe namjenski za njemački paviljon na EXPO izložbi davne 1929. u Barceloni, po čemu je i dobila ime. U proizvodnji se, međutim, našao tek 1953., kada je Mies prodao prava firmi Knoll, a danas ovaj luksuzni komad namještaja koji je skoro pa nezaobilazan ukras interijera onih s dubljim džepom košta preko 4.000 eura.

Stropne svjetiljke PH 5 i PH Artichoke

Poznati luster PH 5 za danskog pro izvođača svjetiljki Louis Poulsen, s kojim je radio od 1925. pa sve do smrti, dizajnirao je Poul Henningsen 1958. Izrađena je od pjeskarenog stakla i namijenjena da visi nisko iznad stola i daje umjerenu svjetlost okolini, a sjajno se uklapa u različite stilove uređenja. Koliko je popularan u domovini, govori podatak da gotovo svaki drugi dom u Danskoj krasi lampa PH 5.

Henningsen je stropnu svjetiljku PH Artichoke dizajnirao prije više od 40 godina. 'Artičoka' je napravljena od 12 čeličnih lukova na kojima s nalazi 72 'lista' smještena u 12 cirkularnih redova. U svakom redu nalazi se šest listova, a zanimljivo je da se središte ove svjetiljke – žarulja, ne vidi ni iz jednog ugla. Originalne PH Artičoke dizajnirane su za restoran Langelinie Pavilion iz Kopenhagena gdje vise i dan danas.