NE IGNORIRAJTE PROBLEM

Kako znati patite li i vi od nedostatka vitamina D i kako to uspješno riješiti

03.10.2021 u 21:03

Bionic
Reading

Vitamin D iznimno je važan za normalno funkcioniranje ljudskog organizma, a liječnici stalno upozoravaju na to kakve sve opasnosti mogu proizaći iz nedostatka tog tzv. sunčanog vitamina, osobito u ovo vrijeme, u kojem pandemija još ne pokazuje znakove slabljenja

Mnogi često nisu ni svjesni toga da njihov organizam nema dovoljne količina vitamina D, a jedan ga znak uočljivo odaje.

Neobičan simptom nedostatka vitamina D

Vitamin D jedan je od mnogih nutrijenata koji su nam potrebni da bismo ostali zdravi. To je tvar topiva u mastima koju tijelo proizvodi kada je izloženo Sunčevoj svjetlosti. Sunčeve zrake primarni su njegov izvor jer je u hrani prisutan samo u ograničenim količinama. Vitamin D ima važnu ulogu u održavanju zdravih kostiju, zuba i mišića, a njegov nedostatak može biti loš za fizičko, ali i za mentalno zdravlje, upozoravaju stručnjaci. Dakako, nedostatak se dijagnosticira krvnom pretragom, no sada su istraživači otkrili još jedan jednostavan način praćenja brojki, a to je samopregled jezika.

Što jezik otkriva o vašem zdravlju i vitaminu D

Istraživanje koje je proveo Odjel za dermatologiju klinike Mayo, objavljeno još 2017., kaže da bi osobe koje imaju simptome pečenja u ustima trebale pregledati razinu glukoze u krvi, zatim i razine vitamina D (D2 i D3), vitamina B6, cinka, vitamina B1 i TSH. Taj peckajući bol ili vruć osjećaj tipično se osjećaju na usnama, na jeziku ili u cijelim ustima. Uz to, osoba može osjetiti utrnulost, suhoću i neugodan okus. Bol bi se mogla pojačati ako pojedete nešto, a ozbiljnost stanja može varirati od osobe do osobe. Istraživači upozoravaju da se ovom problemu mora ozbiljno pristupiti te da treba ukloniti uzrok.

Koliko je potrebno boraviti na otvorenom da biste dobili dovoljnu količinu vitamina D

Sukladno hrvatskim smjernicama za primjenu vitamina D, preporučena koncentracija tog vitamina u krvi u populaciji trebala bi iznositi 75 nmol/L – 125 nmol/L za optimalnu zaštitu od infektivnih bolesti. Kod odraslih osoba koje su u riziku za pojavu nedostatka vitamina D preporučuju se preventivne doze od 1500 do 2000 IJ (400 IJ = 10 µg). Preporučena dnevna doza na razini EU-a i RH iznosi 5 µg dnevno, što iznosi 100 posto preporučenog dnevnog unosa (%PU). Kod dokazanog nedostatka vitamina D u odraslih osoba liječnici opće prakse i dijetetičari propisuju početne visoke doze, a potom održavanje s od 1500 do 2000 IJ. Nakon provođenja terapije nadomjesnim vitaminom D preporučuje se ponovna provjera koncentracije 25-OH D u krvi nakon tri mjeseca. Doziranje je moguće provesti pripravcima koji se svakodnevno primjenjuju (kapi, kapsule), jednom tjedno, jednom u dva tjedna ili mjesečno (ampule), stoji na stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Inače, naš organizam dnevno može proizvesti dovoljnu količinu vitamina D ako neko vrijeme provedemo izloženi Sunčevoj svjetlosti. To se razlikuje od sezone do sezone zbog intenziteta Sunčeve svjetlosti pa je provođenje 10 do 20 minuta na otvorenom dovoljno u proljeće i ljeto, ali zimi moramo provesti najmanje dva sata na suncu da bismo dobili preporučenu količinu vitamina D.

Koji su drugi izvori vitamina D

Sunčeva svjetlost zaista je najbolji izvor vitamina D, ali ako želite povećati unos ovog nutrijenta, u svoj jelovnik uvrstite ove namirnice: špinat, kelj, zrna soje, okra (bamija), bijeli grah, sardine i losos.

KORISNI SAVJETI

Ne izbjegavajte ih, ove vam namirnice mogu pomoći da se osjećate bolje pa im pronađite mjesto na svakodnevnom jelovniku

Pogledaj galeriju