OD BATATA DO ČEŠNJAKA

Kako se othrvati virozama i prehladama: Ovo su najbolje namirnice za jačanje imuniteta, a preporučuju ih i nutricionisti

26.10.2022 u 06:21

Bionic
Reading

Nakon sezone kapljica mora i znoja približavamo se sezoni kapljica punih virusa. Pokušajte savjetima nutricionista i prehranom ojačati imunološki sustav i othrvati se bolestima

Borovnice

Sitno, ali moćno voće najbolji je izbor za jačanje imuniteta. Borovnice su bogate flavonoidima, moćnim antioksidantima koji pomažu ublažiti oštećenja stanica i u savezu s crijevnim mikrobima sprječavaju gripu da ošteti tkivo.

Bogate su i vitaminima C i A, vlaknima i magnezijem, koji su korisni u sprječavanju prehlade, a osim toga pomažu u prevenciji srčanih bolesti, snižavaju krvni tlak te pospješuju rad mozga i pamćenje.

Ljekovite gljive

Za borbu protiv virusa na svoj jelovnik biste svakako trebali uvrstiti gljive jer pomažu u jačanju imunološkog sustava. Bogate su vitaminom D, zbog čega smanjuju vjerojatnost obolijevanja od gripe i prehlade, ali i vitaminom B, čiji sastojci riboflavin, niacin i pantotenska kiselina pomažu u zaštiti zdravlja srca i u sprječavanju kašlja i prehlade.

Bogate su i antioksidantima koji također štite od srčanih bolesti i jačaju imunološki sustav, ali također mogu štititi od raka te oštećenja koja nosi starenje. Odličan su izvor i selena, koji pomaže u smanjenju oksidativnog stresa, što smanjuje upalu i jača imunitet.

Đumbir

Ljuti aromatični korijen krasi nekoliko protuupalnih svojstava koja vam podižu šanse u borbi protiv virusa. Gingerol, spoj koji nalazimo u đumbiru, obračunava se s upalama u tijelu podizanjem razine kalcija u stanicama. To pomaže u ublažavanju uobičajenih simptoma i bolova kod prehlade, upale pluća i smirivanju mučnine koja često prati gripu.

Svježi đumbir pomaže u sprječavanju vezanja respiratornih virusa za stanice gornjeg dišnog sustava i infekcije, a njegov korijen može spriječiti proizvodnju sluzi i riješiti vas neugodnih začepljenja dišnih puteva. Pored toga, smanjuje rizik od raka, podržava zdravlje kardiovaskularnog sustava i poboljšava probavu.

Paprika

Poznato je da je vitamin C odličan saveznik u jačanju obrane našeg tijela od bolesti, a i studije pokazuju da svakodnevnom konzumacijom tog vitamina možemo povećati razinu antioksidanata u krvi i time zaštititi stanice od štetnih molekula. No mnogi će zbog vitamina C posegnuti za citrusnim voćem, iako je paprika daleko bolji izvor.

Osim vitaminom C, paprike su bogate vitaminom B6, koji pomaže u stvaranju crvenih krvnih stanica, vitaminom K1, koji poboljšava zdravlje kostiju, i vitaminom E, neophodnim za zdravlje živaca i mišića. Bogat su izvor i betakarotena, koji osnažuje imunološki sustav te podržava zdravlje oči i kože.

Češnjak

Kad zgnječimo ili žvačemo svježi češnjak, enzim aliinaza pretvara spoj aliin u alicin. Pri susretu s virusima, poput onih koji uzrokuju prehladu ili gripu, alicin pomaže u jačanju borbenog odgovora bijelih krvnih stanica. Osim što pomaže u sprječavanju oboljenja, češnjak je djelotvoran u skraćivanju trajanja prehlade.

Krasi ga i protuupalno djelovanje pa može pomoći i u snižavanju kolesterola i krvnog tlaka. Dodati ga možete u mnoge recepte, ali ako niste obožavatelj njegovog okusa, ekstrakt češnjaka možete naći i kao dodatak prehrani.

Batat

Škrobno gomoljasto povrće bogato je vitaminima i antioksidantima koji osnažuju imunološki sustav. Vitamin A, borac protiv virusa, jedan je od najvažnijih nutrijenata za potporu imunitetu, a jedno je istraživanje pokazalo da pomaže u održavanju T-stanica, vrste bijelih krvnih stanica koje su ključne u borbi protiv bolesti.

Batat je bogat betakarotenom, kojega naše tijelo pretvara u vitamin A, koristan i za zdravlje oči. Sadrži i dosta vitamina C, koji umanjuje šanse da dobijete prehladu i povećava šanse za borbu protiv virusa ako se ipak razbolite. Pored nabrojanog, konzumiranje batata pomaže u jačanju funkcije mozga i poboljšanju zdravlja crijeva.

Brokula

Šalica brokule sadrži jednako vitamina C kao i šalica naranče, ali zbog svog okusa ovo zeleno povrće mnogima nije prvi izbor. Međutim brokula je i odličan izvor vitaminima A i E i općenito jedno od najzdravijih povrća. Betakaroten, kalij, magnezij, cink, željezo i niz vitamina B, kojima je brokula nakrcana, održavaju imunološki sustav u najboljoj mogućoj formi.

Sulforan, spoj pronađen u brokuli, omogućuje skupu antioksidativnih gena i enzima u imunološkim stanicama borbu protiv slobodnih radikala, koji mogu oštetiti stanice i uzrokovati bolesti. Brokula pomaže i u proizvodnji drugih antioksidanata u tijelu.

Kurkuma

Bez obzira koristite li je kao začin ili kao dodatak prehrani, kurkuma vam pruža brojne zdravstvene blagodati. Snažan je antioksidant, čiji spoj kurkumin probija put do staničnih membrana i podiže im sposobnost obrane od infekcija. Istraživanja pokazuju da može aktivirati T-stanice, B-stanice, makrofage, neutrofile i dendritične stanice, kao i pojačati tjelesne reakcije antitijela.

Osim što jača imunološki sustav, kurkuma pomaže u ublažavanju učinaka artritisa, alergija, astme, ateroskleroze, srčanih bolesti, Alzheimerove bolesti, dijabetesa i raka. Potiče i rast korisnih sojeva bakterija u crijevima i time poboljšava probavu, a smanjuje broj bakterija koje uzrokuju bolesti. Kurkumin pomaže smanjiti oštećenja mišića uzrokovana vježbanjem.

Špinat

Zeleni listovi špinata prepuni su antioksidanata i hranjivih tvari poput vitamina E i C, kao i betakarotena, koji podižu sposobnost imunološkog sustava u borbi protiv infekcija. Prirodni osnaživač imuniteta je i kalij, kojim je ovo povrće krcato, a u borbi protiv bolesti i klica pripomoći će i hranjivim vitaminima i mineralima poput folata, željeza, luteina, omega-3 masnim kiselinama i drugim fitonutrijentima.

Zbog visoke razine klorofila potpora je zdravom vidu, a zdravlju kostiju pomaže vitaminom K. Podiže i razinu energije, jer željezo kojim je bogat igra veliku ulogu u funkciji crvenih krvnih zrnaca, zaduženih za prijenos kisika, te podržava proizvodnju energije i sintezu DNK.

Kivi

Jedenjem jednog kivija dnevno 15 je ispitanika s niskom razinom vitamina C u krvi postiglo zadovoljavajuću razinu za šest tjedana. Osim vitamina C, sadrži vitamin E i odličan je izvor minerala i biljnih spojeva koji djeluju protuupalno i antioksidativno.

Studije pokazuju i da prehrana bogata karotenoidima može pomoći u zaštiti od srčanih bolesti i raka, a ovo ukusno voće bogato je njime, poput luteina, zeaksantina i betakarotena. Sadrži i netopiva i topiva vlakna, korisna za zdravlje probave i regulaciju razine šećera u krvi.