UMOR, MRZOVOLJA, GLAD…

Kako se boriti protiv zimske depresije

26.03.2013 u 10:11

Bionic
Reading

Zimski blues pogađa oko 17 posto stanovništva, ali zahvaljujući dugoj i tmurnoj zimi stručnjaci vjeruju da će ove godine taj broj biti veći te da će ga osjetiti i osobe na koje inače vrijeme ne utječe. Evo zašto za loše raspoloženje, umor, stalnu glad i iscrpljenost trebate kriviti sivo nebo

Osjećate li se stalno iscrpljeni, bez energije i koncentracije, gladni, željni slatkih stvari i teških ugljikohidrata poput krumpira i kruha? Jesu li vam u ovom periodu hrana i spavanje jedine stvari koje vas interesiraju? Onda imate klasične simptome zimskog bluesa ili jače verzije koja se naziva sezonski afektivni poremećaj (čija je engleska skraćenica SAD).


Zimski blues potiče sivo nebo, a karakterizira ga pospanost, niska razina energije, žudnja za ugljikohidratima, debljanje i smanjenje seksualne želje. Patite li od zimskog bluesa, još uvijek možete funkcionirati, ali se teže budite i spavate dulje nego što je uobičajeno, piše Mail Online.

'Možete osjećati tjeskobu ili biti plačljivi, razdražljivi i općenito loše raspoloženi. Budući da se na poslu ne osjećate potpuno budni, možete patiti i od problema s koncentracijom', kaže Chris Thompson, profesor psihijatrije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Southamptonu.

Zimski blues pogađa oko 17 posto stanovništva, a zahvaljujući dugoj i tmurnoj zimi stručnjaci vjeruju da će ove godine taj broj biti veći te da će ga osjetiti i osobe na koje inače ne utječu vremenske prilike.

'Mnoge depresivne osobe obično primjećuju da simptomi nestaju u ovo doba godine, ali vjerujem da se sada još uvijek bore s depresivnom fazom', zaključuje dr. Thompson.

Uzrok SAD-a je u nedovoljnoj količini svjetla koje dopire do hipotalamusa, područja mozga koje regulira proizvodnju melatonina, hormona koji kontrolira tjelesni sat i apetit te također utječe na proizvodnju serotonina, kemijskog spoja koji kontrolira raspoloženje.

Problem je u tome što je ova zima tmurnija nego prošle. Podaci o količini sunčanih sati ove zime su porazni, a nije puno pomogao ni pretežno siv i hladan ožujak.

Mnogi zdravstveni stručnjaci tvrde da bi se SAD trebao tretirati kao i depresija - psihološkim terapijama i antidepresivima. Kada je u pitanju zimski blues, simptomi obično nisu dovoljno jaki da bi se opravdalo liječenje, osim ako ne čine gorima druge zdravstvene probleme.

Liječnici savjetuju da što više vremena provodite na svježem zraku i u fizičkoj aktivnosti.

Ipak, nisu svi uvjereni da zimski blues postoji, poput švedskog psihijatra, dr. Larsa Davidssona.

'Ne smatram da je bolest to kad se ljudi zimi osjećaju lošije raspoloženi. To je dio života i morate se nositi s tim. No ako simptomi počnu imati ozbiljan utjecaj na vaš život, morate se obratiti liječniku.'

U međuvremenu se možemo samo nadati da su proljeće i sunčani dani iza ugla.