USPOREDBA

Jesu li voćni sokovi gori od gaziranih?

08.05.2014 u 09:44

Bionic
Reading

Čaša soka od naranče čini se kao sjajan i zdrav izbor, posebice u rano jutro. Međutim, sok od naranče prepun je šećera, a mala čaša tog soka sadrži čak 21 gram šećera, stoga se neminovno postavlja pitanje o zdravstvenim prednostima voćnih sokova, a znanstvenici otkrivaju istinu uspoređujući sok od voća i gazirane zaslađene sokove

Mračna tajna vaše čaše soka
Kada se voće oguli, ukloni pulpa, meso i drugi vlaknasti dijelovi, ono što dobijemo je slatki sok, još k tome i dodatno zašećeren. To znači da sok od naranče ima otprilike istu količinu šećera kao i demon prehrambenog svijeta, gazirana zaslađena pića – pa tako sadrži pet do osam žlica šećera po šalici. Osim toga, šećer u voćnom soku baš kao i šećer u zaslađenim pićima je prepun kalorija, navode stručnjaci sa Sveučilišta u Glasgowu. U nedavnom članku u magazinu The Lancet Diabetes and Endocrinology ističe se pak kako je konzumacija cijelog ploda povezano sa smanjenim (ili neutralnim) rizikom od dijabetesa, dok je pijenje voćnog soka povezano s povećanim rizikom od dijabetesa, prenosi Huffington Post

Surova istina
Važan sastojak soka od naranče je vitamin C koji je dobar za imunološki sustav, ali predstavlja moćan antioksidans koji štiti stanice od slobodnih radikala. Međutim, neke od njegovih prednosti su ipak precijenjene. Niti jedna studija dosad nije uspjela dokazati kako vitamin C pomaže u liječenju prehlade. Osim toga, možda niste primijetili, no podaci na ambalaži kupovnog soka (čak i onog 100 posto voćnog soka) odnosi se na količinu vitamina C koji je bio prisutan u trenutku kada je proizvod pakiran. Međutim, kako navode stručnjaci, svi sokovi tijekom vremena gube nutrijente (upravo zato je važno cijeđeni sok popiti odmah), a moderna tehnologija značajno je produljila rok trajanja sokova na policama. Naprimjer, današnji učinkovit način čuvanja sokova je izvlačenje kisika iz soka koji se nakon toga drži u velikim spremnicima. Sok u tim spremnicima može izdržati i do godinu dana, a nakon što ga se upakirana u ambalažu još podosta vremena može provesti u skladištu, na polici supermarketa ili vašem hladnjaku, neprestano gubeći vitamine.

Skriveni dodaci
Kada je sok obrađen, tretiran i spreman za skladištenje, neminovno gubi okus. Kako bi se to ispravilo i popravilo, prema riječima stručnjaka, u sokove se dodaju različiti kemijski spojevi koji vjerno 'glume' recimo okus narančinog soka. Ti dodaci se u sokove dodaju prije samog pakiranja i prodaje. Kemijski spojevi u aromama su esencije i ulja koja se prirodno nalaze u narančama, ali ne moraju nužno biti od iste vrste naranči koji se nalaze u pakiranju soka. Kako navode stručnjaci, sastojci za dodavanje arome vrlo često dolaze iz zemalja koje imaju različita ograničenja i kontrole po pitanju pesticida.

Zaključak
Budući da su povezani s dijabetesom, pretilošću, srčanim bolestima i gihtom te nedostatkom hranjivih tvari, gazirani zaslađeni sokovi po pitanju zdravlja i dalje su daleko lošiji su izbor od narančinog soka. Do problema dolazi kada se količina potrebne vode ili pak voća u potpunosti zamijeni voćnim sokovima, što je vrlo česta navika za vrijeme dijetnog režima. Stručnjaci upozoravaju kako se usprkos svim prednostima voćni sokovi trebaju piti štedljivo jer prevelika količina sokova može dovesti do nakupljanja kilograma, problema s jetrom, dijabetesa i brojnih drugih zdravstvenih tegoba.