KORISNI SAVJETI

Hranu nikad ne bismo trebali bacati, a pogotovo ne u ovoj situaciji: Evo kako ćete sačuvati namirnice i pametnije ih iskoristiti

28.03.2020 u 19:20

Bionic
Reading

Globalna pandemija koronavirusa natjerala nas je na to da o nekim stvarima koje olako shvaćamo razmislimo ponovno, a jedna od tih stvari je i hrana

Preporuke o dvotjednim zalihama hrane i higijenskih potrepština ljudi su različito shvatili, a zbog ispražnjenih polica trgovačkih centara, što zbog panike, što zbog pohlepe, možda ste svoju košaricu ili kolica punili onim što je ostalo, a zapravo nemate običaj koristiti.

Bacanje hrane nikad nije poželjno, a u trenucima u kojima u trgovine ulazimo u smjenama isplati se potruditi oko svake namirnice koju imamo. Tim više što zbog zatvorenosti u domove trenutno za to imamo i više vremena.

Ovo su savjeti koji će vam pomoći da što manje hrane kojom raspolažete završi u smeću.

Pridržavajte se pravila 'first in, first out' (prvi unutra, prvi van)

Pravila first in, first out, ili skraćeno FIFO, pridržavaju se profesionalne kuhinje, a to bi značilo da starije namirnice spremate u prednji dio hladnjaka ili smočnice, a one novije stavljate iza njih.

Ovaj princip organizacije, u kojemu izbjegavate samo popunjavanja praznih mjesta u hladnjaku, primjenjiv je i koristan i u domaćinstvima. Svježe voće i povrće stavite na najdostupnije mjesto u hladnjaku, a pored njih mlijeko i mliječne proizvode, kojima najbrže istječe rok upotrebe.

Konzervirane namirnice, tjesteninu i drugu hranu koju držimo u smočnici organizirajte isto tako da su naprijed i u sredini posloženi oni proizvodi kojima prije istječe rok upotrebe.

Na ovaj način znat ćete uvijek što prvo treba trošiti pa će se na koncu baciti manje hrane.

Prvo trošite svježe proizvode

Svježe voće i povrće trebalo bi prvo trošiti, a raspored trošenja prilagoditi zrelosti pojedinog komada. Rok trajanja povrću i voću možete znatno produžiti pravilnim skladištenjem, pa zeleno lisnato povrće najduže opstaje u hladnjaku, dok luku i češnjaku više odgovaraju suhi i tamni prostori.

Čak i kada povrće ili voće gubi čvrstoću i postaje kašasto, ne znači da ga morate baciti, a trajnost mu možete produžiti kuhanjem ili zamrzavanjem.

Prezrele smeđe banane spremite u zamrzivač pa od njih napravite ukusan smoothie, zeleno lisnato povrće možete blanširati, a povrće poput rajčice, tikvice ili mrkve možete popržiti i zamrznuti. Možete od njega napraviti i ukusnu juhu koja se u hladnjaku može čuvati tri do četiri dana, a u zamrzivaču i do tri mjeseca.

Pravilo FIFO vrijedi i za meso i mliječne proizvode

Obratite pažnju na datume isteka roka trajanja na mesu i mliječnim proizvodima i spremajte ih po pravilu FIFO, a ako sumnjate da ih nećete uspjeti potrošiti na vrijeme, možete ih također zamrznuti ili skuhati i time im produžiti trajanje.

Sirovo meso može se u zamrzivaču čuvati od četiri do 12 mjeseci, a kuhano od dva do tri mjeseca. Mlijeko, sir i ostali mliječni proizvodi također se mogu zamrzavati.

Prije spremanja u zamrzivač razdijelite namirnice u porcije. Sir možete narezati na kriške ili komade, mlijeko zamrznuti u posudama za led, a meso u komadima kakve poslužujete svojoj obitelji.

Zgodna mogućnost sa sirom i mlijekom koji su pred istekom roka upotrebe je napraviti svestrani kremasti umak bešamel, a koji možete koristiti za lazanje, makarone sa sirom i gomilu drugih jela.

Simptomi koronavirusa i tko je u rizičnoj skupini

Vodite računa o datumu roka upotrebe

Kad potrošite sve svježe proizvode, meso i mliječne proizvode, počnite koristiti hranu iz zamrzivača. Bilo da je kupljena u trgovini ili je domaća, smrznuta hrana obično je sklonija kvarenju od konzervirane i ostale hrane u smočnici.

Međutim to ovisi i o datumima roka upotrebe pa je važno uvijek provjeravati, ali i zapisivati datum na hranu koju spremamo u zamrzivač. Valja imati na umu i to da su oznake na hrani često zbunjujuće i ne znače uvijek da se ona nakon određenog datuma više ne smije upotrebljavati, nego da je do toga datuma najbolje kvalitete.

Hrana koju čuvamo u smočnici i nakon navedenih datuma uglavnom je sigurna za jelo, a ako u nešto posumnjate zbog promjene boje ili mirisa, radije to bacite.

Hranu kojoj ubrzo istječe rok uvijek možete skuhati, a nemojte zaboraviti da žitarice i brašno također imaju rok upotrebe.

Budite kreativni s onim što vam je pri ruci

Dogodi li vam se da ostanete s nasumičnim izborom namirnica, vrijeme je da pokažete svoju kreativnost. Možda ste gledali kulinarski šou 'Kruške i jabuke' pa znate da se od naizgled nespojivih namirnica mogu dobiti ukusna jela koja izvlače osmijeh na lice.

Ako nemate inspiracije ili dovoljno mašte za sljubljivanje okusa, vjerojatno imate dovoljno vremena za listanje neke stare kuharice ili traženje online recepata.

Naposljetku, već i za samo nabrajanje namirnica kojim raspolažete Google će vam sigurno dati zadovoljavajuće rezultate ili barem dobru ideju.

Mjere zaštite od koronavirusa