NAJBOLJI SVJETSKI AERODROMI

Najtočniji Japanci, najzaposlenija Atlanta, ali Singapur i najbolji i najjeftiniji

31.03.2022 u 08:32

Bionic
Reading

Posljednje dvije godine putovanja - posebno avionska - već su sama po sebi pustolovina, često odgađana, pa i otkazivana, u što spada i boravak na aerodromima. Taj doživljaj može biti zamoran, pa i stresan, naročito ako je usluga u zračnim lukama kaotična, čekanja duga, a sadržaji skromni. No brojni aerodromi - posebno oni veliki - trude se stvar ipak učiniti ugodnom

Britanski portal Money, specijaliziran za putna osiguranja, ali koji i inače radi usporedbe razine usluga u različitim segmentima globalnog gospodarstva, napravio je istraživanje kako bi složio listu najboljih svjetskih aerodroma, i to ne najboljih po poslovnim rezultatima, nego prema onomr što pružaju putnicima, premda se lako može reći da su te dvije stvari itekako povezane.

Metodologija je bila jednostavna. Analizirali su 50 najprometnijih aerodroma na svijetu i rangirali ih po više faktora, poput preciznosti reda letenja, troškova parkiranja i transfera, dužine transfera, brojnosti trgovina i ugostiteljskih objekata... S obzirom na to da je COVID-19 sasvim poremetio zračni promet, uzeli su podatke iz 2019., za koje se nadaju da će se vratiti, makar je uz rat u Ukrajini i poskupljenje energenata to zasad malo vjerojatno.

Kombiniranjem plasmana u različitim kategorijama došlo se i do konačnog pobjednika, kao i poretka prvih deset, s ocjenama od 1 do 10. Evo poretka, u zagradama je ocjena:

1. Singapore Changi, Singapur (8,32)

2. Tokyo Haneda, Japan (8,03)

3. Mexico City International, Meksiko (7,4)

4. Hartsfield-Jackson Atlanta International, Sjedinjene Američke Države (7,34)

5. Sheremetyevo International, Rusija (6,87)

6. Frankfurt, Njemačka (6,84)

7. Charlotte Douglas International, SAD (6,61)

8. Orlando International, SAD (6,32)

9. Dallas/Fort Worth International, SAD (6,15)

10. Miami International, SAD (6,05)

Kad bi se radila anketa među putnicima o najiritantnijem elementu boravka na aerodromima, vjerojatno bi vrlo visoko kotirale odgode letova. Kako tu stoje najveći? Očekivano, na vrhu je aerodrom u Tokiju, na kojem 86,4 posto letova kreće na vrijeme, bez obzira što godišnje tamo prođe oko 85 milijuna putnika. Odmah za njima je također impresivna Atlanta s 82,6 posto te Singapur s 82 posto. Slijedi aerodrom George Bush u Houstonu, pa Madrid, japanska Narita, Mexico City i na kraju američki Phoenix, Los Angeles i Charlote.

Neupućenima bi najteže bilo pogoditi koji je najprometniji aerodrom na svijetu. To je, za neke iznenađujuće, Hartsfield-Jackson u Atlanti, u američkoj saveznoj državi Georgiji. Tom zračnom lukom 2019. je prošlo 110,5 milijuna putnika. Kako i ne bi, kad je to 'domaći' aerodrom Delte, jednog od najvećih svjetskih avioprijevoznika. U godini prije pandemije ta je kompanija imala više od tisuću letova dnevno do više od 200 destinacija u cijelom svijetu.

Ima još zanimljivih podataka. Primjerice, od svih velikana aerodrom u Singapuru, onaj koji je proglašen najboljim na svijetu, ima najjeftiniji parking. Ostavite li automobil tamo sedam dana, koštat će vas to 25 dolara. Za usporedbu, isto razdoblje na zagrebačkom aerodromu platit ćete nešto više od 80 dolara. Najviše restorana ima zračna luka u Seulu, nevjerojatnih 264. A šoping je najbolji u Mexico Cityju, na tamošnjem aerodromu radi ravno 226 trgovina. Odatle ćete najmanje putovati i do najbližeg grada, samo sedam minuta taksijem je potrebno do glavnog grada Meksika.