Putovi novca

Zanima vas kako u šest sati prikupiti 57 milijardi dolara? Pročitajte ovo

19.06.2018 u 22:05

Bionic
Reading

Investicijska banka JPMorgan u šest sati prikupila je 57 milijardi dolara kako bi njemački kemijski konglomerat Bayer mogao dovršiti transakciju preuzimanja američkog konkurenta Monsanta

Premještanje i transfer velikih količina novca i vrijednosti oduvijek su bili događaji kojima se pridavala posebna pažnja. Od jedrenjaka koji su nekada prenosili zamamne količine raznih blaga i o čijem pronalasku na nekom morskom dnu i danas mnogi maštaju, pa do suvremenih transfera. Mnogi se, recimo, sjećaju kad je početkom 2002. godine Zagreb bio pod gotovo opsadnim stanjem s policijom naoružanom 'dugim cijevima' prilikom dostave novčanica tada nove europske valute eura u trezore. A u prilog tome koliko taj posao može biti osjetljiv, govori i činjenica da su američke vlasti svojevremeno tiskale novčanice s denominacijom od čak 100.000 dolara kako bi olakšale transfere među tamošnjim bankama.

Mada se posljednjih desetljeća transakcije novca sve više obavljaju elektronički, a prijenos velikih iznosa gotovine je izuzetno rijedak, poput spomenutog slučaja uvođenja eura kao novog sredstva plaćanja, transferi velikih iznosa i dalje nisu mačji kašalj. Ako se radi o preuzimanju velikih kompanija ili državnim transferima, u Hrvatskoj se, primjerice, takve transakcije povremeno moraju usklađivati čak i sa središnjom bankom kako ne bi došlo do poremećaja na tržištu novca. S druge, čisto operativne strane, svatko tko je podizao nekakav kredit zna koliko je papira potrebno pročitati, napisati, potpisati sve ne bi li nekoliko desetaka ili stotina tisuća 'novca' bilo prebačeno s računa na račun, na vrijeme i uz minimalan rizik.

No kako to izgleda kad se radi o stvarno enormnim transakcijama, ovih dana opisao je Business Insider na primjeru investicijske banke JPMorgan, koja je u samo nekoliko sati prikupila 57 milijardi dolara da bi se dovršila transakcija kojom je njemački kemijski div Bayer preuzimao svojeg konkurenta, američki Monsanto. Ovakav tip preuzimanja vrijednih nekoliko desetaka milijardi dolara češće se financira kombinacijom novca i dionica. Tada kompanija koja preuzima daje dioničarima tvrtke koju preuzima vlastite dionice u zamjenu za njihove i to u protuvrijednosti koja je utvrđena tijekom ranijih pregovora.

Ponekad se takve transakcije kombiniraju i s djelomičnom isplatom u novcu, ali čisto novčana kupnja od nekoliko desetaka milijardi dolara je izuzetak. Popularno se to zove gotovinska transakcija (cash transaction) iako se riječ gotovina koristi za prebacivanje bankovnih depozita s računa na račun, a ne za stvarne novčanice i kovanice.

Cijeli proces mora biti usklađen s burzom, regulatorima, desetinama banaka u raznim vremenskim zonama, desetinama službenika te mora biti dovršen na vrijeme i uz minimalni rizik. Prema pisanju Business Insidera, koji se poziva na izjave ljudi koji su radili na samoj transakciji ili su bili upoznati s njom, posljednji čin koji nastupa nakon tjedana i tjedana pregovora i dogovora počeo je u dva ujutro po njujorškom vremenu. U tom trenutku zaposlenici JPMorgana u Londonu, gdje je bilo sedam sati ujutro, već su bili u uredima i ranije dogovoreni transferi iz nekoliko desetaka europskih i azijskih banaka polako su počeli pristizati na račun londonske podružnice JPMorgana.

Banka je istovremeno otvorila interni konferencijski telefonski poziv, tzv. most, koji će ostati otvoren tijekom cijelog vremena transakcije i kojem se u raznim trenucima pridružuju službenici iz operative, kreditiranja, kontrole rizika i drugi. Poslovne banke koje prebacuju novac koriste podatke iz ranije izmijenjenih e-mail poruka i telefonskih razgovora, a riječ je o kreditima koje su obećale Bayeru u posljednjih godinu i pol, još otkad je ozbiljno ušao u proces preuzimanja Monsanta.

Nakon što je svih trideset banaka prebacilo depozite na račun banke u Londonu zaposlenici JPMorgana počinju s transferom iznosa na korespondentski račun u New Yorku. Do pola sedam ujutro po njujorškom vremenu sav tako prikupljeni novac nalazi se na računu u New Yorku, no posao još nije gotov i transakciju sada preuzima američka strana. Odvjetnici Bayera, nakon kontakta s JPMorganom, zovu tvrtku Computershare, zaduženu za praćenje transakcije te za to da bi i jednoj i drugoj strani osigurala da će sve biti plaćeno i prebačeno. Završni dokumenti se potpisuju i sve je spremno za konačni transfer.

No od banaka su do tog trenutka prikupljene tek 43 milijarde dolara, što je nedostatno za transakciju koja sveukupno vrijedi 66 milijardi. Bayer je još ranije dio novca za financiranje preuzimanja položio i na račune investicijskih fondova koji s radom počinju tek u 7.30, a cijeli posao bi trebao biti dovršen do osam sati kako bi se na vrijeme obavijestila i burza. JPMorgan stoga na nekoliko minuta posuđuje Bayeru vlastiti novac. Uz tu kratku posudbu, banka se još ranije dogovorom obavezala da će pokriti čak do 20 posto iznosa u slučaju da neka od drugih banaka ne uspije poslati novac ili ako dođe do tehničkih problema.

Nakon što su Bayerovi financijaši odobrili konačni transfer sveukupno 57 milijardi dolara (dodatnih devet, do ukupno 66 mlrd. vrijednosti transakcije Bayer je prikupio prodajom vlastite imovine) prelazi s računa JPMorgana na račun Computersharea koji potvrđuje primitak.

Nakon što je potvrđen depozit potrebno je još bilo završiti pravne poslove kako bi se odobrio i prijenos vlasništva. Monsanto šalje potrebne dokumente trgovačkom sudu, kao i potvrdu Computershareu, što je jedan od posljednjih koraka prije nego što se i burzi u New Yorku pošalje obavijest da dionice Monsanta više nisu raspoložive za prodaju.

  • +13
Nakon obavljene transakcije obaviještena je Njujorška burza da dionice Monsanta više nisu na prodaju Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

U nekim ranijim vremenima cijeli ovaj proces bi se odvijao sporije, a prikupljanje novca na jednom računu banke agenta bi trajalo danima. No nakon financijske krize i s pojavom dodatne regulacije banke ne vole držati takve privremene velike iznose preko noći, zbog čega je sredstva potrebno prikupiti puno brže, odnosno tijekom jednog dana. JPMorgan je tako od nekoliko desetaka banaka u razdoblju kraćem od šest sati, svom srećom bez ikakvog zastoja, prikupio i konačno prebacio sveukupno 57 milijardi dolara.

Preuzimanje Monsanta jedna je od vrednijih takvih transakcija u posljednje vrijeme. Sam proces je počeo još prije dvije godine, kad je Bayer prvi put ponudio preuzimanje, tada za 62 milijarde dolara. U rujnu 2016. Monsanto je pristao na višu cijenu od 66 milijardi dolara, a sve od tada trajao je proces traženja odobrenja, prodaje dijela imovine kako bi se financirala transakcija, dogovaranja s odvjetnicima, bankama, dioničarima...

Nakon što su europske vlasti u ožujku, a američke krajem svibnja ove godine, dale konačna odobrenja dvije godine rada su se prije nekoliko dana svele na nekoliko sati uspješne financijske megatransakcije. U idućih nekoliko dana dioničari Monsanta će na svoje račune dobiti novac, a Bayer će biti pred novom avanturom kako integrirati dojučerašnjeg konkurenta u svoje poslovanje.