DAVOR ŠTERN

Vladin pregovarački tim za Inu nije se nikad sastao

06.07.2011 u 12:35

Bionic
Reading

Vladin pregovarački tim za Inu, pompozno najavljen u lipnju kao tijelo koje će za hrvatsku stranu ispregovarati bolji položaj i smanjiti premoć mađarskog Mola u naftnoj kompaniji Ini, nije se još nikada sastao, kazao je u razgovoru za tportal njegov član Davor Štern

Hrvati zatražili pravnu pomoć Mađara

Hrvatsko državno odvjetništvo zatražilo je pravnu pomoć Mađarske u vezi istrage u Ini, potvrdili su Bloombergu iz mađarskog državnog odvjetništva, naglašavajući da nije bilo zahtjeva za izručenjem. Prema neslužbeni izvorima, jučer smo objavili da hrvatska strana putem međunarodne pomoći traži ispitivanje Zsolta Hernadija u Mađarskoj. Čelnika Ine sumnjiči se da je podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera s 10 milijuna eura kako bi Molu prepustio upravljačka prava u Ini.

Davora Šterna, kojeg je, kao predsjednika NO-a Ine, uz ministre Đuru Popijača i Dražena Bošnjakovića te ministricu Martinu Dalić, Vlada 2. lipnja imenovala u izaslanstvo za vođenje pregovora s Molom, zamolili smo za komentar jučerašnje izjave mađarskog premijera Viktora Orbana. Nakon što su mediji objavili kako hrvatski istražitelji žele ispitati čelnika Mola Zsolta Hernadija, a dionice kompanije u kojoj mađarska vlada ima 25 posto potonule na najnižu razinu u godini, mađarski premijer poručio je da njihova vlada neće prihvatiti nikakve promjene sadašnjeg sporazuma.

'Ne mogu komentirati izjave premijera Orbana, njegovu bi izjavu trebao komentirati netko na njegovom nivou, dakle premijerka. To ne spada u domenu nadzornog odbora', kazao je Davor Štern za tportal.

Kada smo mu rekli da ga zovemo kao člana Vladinog pregovaračkog tima Štern je uzvratio: 'Pregovarački tim još nije počeo s radom, nismo se nikada sastali. Tek smo napravili platformu, a uostalom ja nisam niti na čelu pregovaračkog tima, to mora biti netko od ministara.'

Ipak, ovaj član Vladinog pregovaračkog tima za Inu smatra da nema mjesta za diskusiju prije nego se definira strateški razvoj Ine u skladu sa strateškim interesom Hrvatske u energetici. 'Ako se hrvatski strateški interes može postići kroz kompaniju, nema potrebe za pregovaranjem oko dioničkog ugovora. Izmjene koje su nužne u pogledu upravljanja ne postižu se kroz reviziju dioničkog ugovora, upravljanje se regulira internim materijalima u kompaniji', poručio je Štern.