pandemija koronavirusa

Stožer: Svi trebamo ograničiti osobne kontakte, 1. veljače se sigurno neće dogoditi ništa spektakularno po pitanju popuštanja mjera

20.01.2021 u 11:12

Bionic
Reading

U 11 sati počela je konferencija za medije Stožera civilne zaštite. U posljednja 24 sata zabilježena su 902 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3481. Među njima su 1603 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 151 pacijent. Preminulo je 27 osoba.

Krunoslav Capak rekao je Hrvatska po broju novih incidencija na sedmom najboljem mjestu. Što se tiče smrtnosti, ona na milijun stanovnika iznosi 1134,1, te smo na dvadesetom mjestu zemlja EU-a. Cijepili smo nešto više od 54.000 ljudi. Mjere se zbog novog soja koronavirusa koji je otkriven u Velikoj Britaniji neće mijenjati, rečeno je.

'Prije tjedan dana bilo je 1135 novooboljelih od 7713 testiranih, a tjedan prije 1896 od 9919 testiranih. Najvišu incidenciju ima Sisačko-moslavačka županija, a najnižu Istarska. U zemljama EU, Hrvatska je na ljestvici na sedmom mjestu. Većina zemalja EU ima višu incidenciju. Trenutna stopa smrtnosti na milijun stanovnika u je 1134,1. Na 20. smo mjestu zemalja EU po tome. Do sada smo cijepili 54.304 osoba, od toga je 25.517 u zdravstvu, 23.205 u domovima a ostalo su žurne službe i civili u Sisačko-moslavačkoj županiji', precizirao je Capak.

Vili Beroš je samo kratko rekao kako je Hrvatska u pozitivnim trendovima i da je broj novozaraženih i hospitaliziranih manji. 'Imamo veliki pad, imamo dva bolesnika više na respiratoru, treba naglasiti da je pridržavanje svih mjera vrlo važno, i da je smanjenje osobnih kontakta glavno za suzbijanje širenja epidemije. Dostava cjepiva je stabilna, svi proizvođači planiraju povećanje doza', rekao je ministar zdravstva.

Alemka Markotić iz Zarazne bolnice rekla je da ljudi koji zbog prirode posla moraju putovati u Veliku Britaniju i zemlje u kojima je otkriven novi soj korone to moraju reći liječnicima, i da bi bilo dobro da ako dolaze iz takvih zemalja rade bris na povratku s puta.

'Mjere zaštite su bitne, maske, distanca i sve što ponavljamo sve ovo vrijeme, podsjeća cjepiva čini se pokrivaju mutacije. To je pozitivna stvar', dodala je Markotić komentirajući širenje novog soja virusa koji se pojavio u susjednim Sloveniji i Mađarskoj.

Davor Božinović rekao je kako nije primio zahtjev kafića da im se dopusti kuhanje kave za van, ali je ponovio kako u idućih deset dana procjenjuju sve mjere i do tada se neće mijenjati ništa.

  • +8
Konferencija za medije Stožera civilne zaštite RH Izvor: Cropix / Autor: Ranko Suvar / CROPIX

Što se tiče prijava za sumnje oko nuspojava cjepiva zaprimljeno je njih oko 170, uglavnom se radi o glavobolji, mučnini te nekoliko ozbiljnih alergijskih reakcija koje su završile dobro. 'U Njemačkoj se dogodilo da se cijepilo s koncentriranim dozama Pfizera i nisu zabilježene nuspojave te im je stečeni imunitet bio dobar. To se događa kod svih cjepiva koja se razrjeđuju, možda zbog loše komunikacije na mjestima gdje se provodi cijepljenje. Osobe koje prime koncentrirano cjepivo moraju znati da im se neće ništa dogoditi', rekao je Capak dok je Markotić dodala kako u zadnjih par dana nema nikakvih nuspojava.

Na dnevni red došlo je i pitanje gomilanja infektivnog otpada u KB Dubrava, a Beroš je rekao kako postoje kratkotrajna, srednja i dugoročna rješenja. 'Jedan privredni subjekt zbrinjava dodatne doze, postoji kontejner za prešanje i to su kratkotrajna rješenja', rekao je Beroš i poručio da je razgovarao i o nekim dugoročnim rješenjima koja impliciraju promjene zakona. Dodao je i kako Hrvatska nema spalionicu opasnog otpada.

  • +28
Saborski zastupnici cijepili se protiv covida-19 Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL

'S tim problemom se bavimo već duže vrijeme. Zakonodavnu prepreku smo riješili, sad sukladno tome naše ustanove mogu zbrinjavati taj otpad u svom krugu do izlaza iz ustanova. Trenutno pripremamo dokumentaciju i projekte s kojima ćemo izići na pozive za europska sredstva koja će nam omogućiti da naše ustanove zbrinjavaju u okviru svojih krugova. Najbolje je zbrinjavati otpad tamo gdje se stvara, tako se sprečavaju i bolničke infekcije. Pravimo projekt, javit ćemo se za sredstva i omogućiti ustanovama da zbrinu svoj otpad. Već i sada postoje neke ustanove koje to rade sa svojim sredstvima, rekla je Vera Katalinić Janković.

Upitan idemo li u smjeru pooštravanju mjera kao Njemačka, Božinović je poručio kako mi imamo svoj vlastiti pristup koji nas je držao u skupini zemalja koji se dobro nose s virusom. 'Zbog zemljopisnog položaja, trgovine i turizma te dijaspore bili smo posebno pažljivi i pratimo trendove izvan Hrvatske. Više puta smo kazali da Hrvatska nije otok i niti jedna država se ne može tako ponašati, mi možemo u jednoj mjeri utjecati na stanje kod nas ali trajno rješenje ove svjetske krize je u promjeni pandemijske klime a to mogu napraviti samo skupine zemalja poput EU-a. U ovoj utrci s vremenom mi želimo imati jasnu sliku, pregled svega i o mjerama koje ćemo donositi bit će proizvod brojnih razgovara i epidemiološke situacijekod nas', rekao je ministar unutarnjih poslova i dodao da nikad nismo imali copy paste mjere.

'1. veljače sigurno nije datum kada će se događati nešto spektakularno po pitanju popuštanja mjera', zaključio je Božinović.