od 29. svibnja do 2. lipnja.

Tri zvijezde stižu na Adris 44Cup u Rovinju, jedno od najprestižnijih svjetskih jedriličarskih natjecanja

14.05.2019 u 10:02

Bionic
Reading

Rovinj ovog mjeseca postaje domaćin jednog od najprestižnijih svjetskih jedriličarskih natjecanja. Riječ je o Adris 44Cup-u koji će se u istarskom gradiću održati od 29. svibnja do 2. lipnja. 44Cup svjetska turneja sastoji se od pet regata koje se održavaju na različitim lokacijama diljem svijeta poput Palma de Mallorce, Porto Cerva i Bermuda, a ove godine toj će se elitnoj skupini pridružiti i naš Rovinj te će time Hrvatska i Istra još jednom dobiti važnu sportsku i turističku reklamu u svijetu

Rovinjski su akvatorij tijekom dugogodišnje povijesti regata već isprobali najveći majstori poput Russella Couttsa, Petera Gilmoura, Paula Cayarda, Deana Barkera, a ove godine kremu svjetskog jedrenja koja stiže u grad Svete Eufemije predvode tri imena.

Jedan od njih je Australac Tom Slingsby koji će ove godine biti taktičar na jedrilici Nika. Inače, riječ je o bivšem tenisaču koji se relativno kasno odlučio za jedrenje. Ta odluka pokazala se odličnom budući da je Slingsby zbog svojih iznimnih uspjeha stekao nadimak “šaptač vjetru”. Osvojio je olimpijsko zlato 2012., a godinu dana kasnije pobijedio je na najprestižnijem jedriličarskom natjecanju – America’s Cupu.

Poštovanje šire javnosti stekao je i zbog činjenice da sa svojim trenutnim timom u seriji SailGP jedri na letećim katamaranima sposobnima za brzine od preko 40 čvorova.

“To je definitivno jedno ludo iskustvo u kojem stalo plešete na granici. Pod jakim ste adrenalinom jer znate da je na brzinama od preko 40 čvorova u foliling katamaranima svaka pogreška jako skupa i opasna. Ove sam godine jedrio u puno klasa od Lasera, TP52, Motha do F50 katamarana, a uskoro me u Hrvatskoj čeka RC44”, kazao je Slingsby dodavši kako je 44Cup izabrao zbog napredne tehnologije broda i sjajnih posada koje čine iskusni znalci.

“Što se tiče Rovinja, iz priča sam čuo da je riječ o gradu s velikom jedriličarskom tradicijom, a slike novog hotela i marine izgledaju mi spektakularno. Bit će to sjajna regata”, istaknuo je Australac.

Slično razmišlja i Amerikanac Ed Baird, osvajač America’s Cupa 2007. koji će biti taktičar na jedrilici Peninsula Petroleum. On također o Hrvatskoj ima samo riječi hvale, a najviše pamti Dubrovnik u kojem je 1996. osvojio srebro na Svjetskom prvenstvu u dvobojskom jedrenju dok je 2012. na Adris RC44 regati kao kormilar na jedrilici Synergy postao pobjednik RC44 Toura u dvobojskom jedrenju.

“Pamtim te regate u Hrvatskoj po prekrasnim vizurama gradova ispred kojih smo jedrili i napetim borbama na moru. Vjetar je znao biti poprilično svojeglav, ali to je samo pojačalo draž jedrenja jer smo se morali svaki dan prilagođavati na različite uvjete. Rovinj pamtim od prije sedam godina kao sjajno organiziranu regatu koja je imala bogat socijalni život i puno druženja na kopnu nakon jedrenja”, ispričao je Baird.

U više desetljeća dugoj karijeri, Ed Baird, prošao je sve jedriličarske stepenice i uloge, a u jedrenje se, kako kaže, zaljubio zbog očevog prijatelja koji je vodio klince na različite izlete na vodi. On je Barida naučio veslati, koristiti izvanbrodski motor, skijati i naposljetku jedriti.

Zanimljiv je podatak da se Baird osim jedrenja bavi i komentiranjem regata te motivacijskim govorništvom.

Treća zvijezda koja stiže u Rovinj je Britanac Iain Percy koji će testirati rovinjski akvatorij u ulozi trimera kao član posade jedrilice Artemis. Da je Iain sve ono što se o njemu piše, vidi se odmah iz priloženog. Njegov izgled i držanje pokazuju ogromno iskustvo stečeno na raznim natjecanjima te se može zaključiti kako je zaista riječ o pravoj „mornarčini“.

Percy je dvostruki olimpijski pobjednik u klasama Finn i Zvijezda (Sydney i Peking) zbog kojih je dobio i viteško odlikovanje Red Britanskog Carstva. A nije zgorega spomenuti i kako je četverostruki sudionik America's Cupa.

Percy spada u britansku školu jedrenja. Snove o velikim medalja i morima počeo je kovati na otoku Hayling u klasi Optimist.

“Prvi put kada sam ušao u tu malu ‘kadicu’ osjetio sam nevjerojatnu slobodu. Hej, imam šest godina, nema roditelja oko mene koji mi govore što trebam ili ne trebam raditi, usput si sam u brodu i sve sam kontroliraš. Taj osjećaj ne pruža nijedan drugi sport osim jedrenja. Negdje si vani, usred prirode, boriš se s vjetrom i morem. Za klinca je to sjajno postignuće. Tek kasnije su došla natjecanja i uspjesi, ali prvi onaj iskonski osjećaj jedrenja je velika sloboda i ogromno prostranstvo. Nikada nisam jedrenje smatrao poslom, u pitanju je strast ili ovisnost”, otvorio je dušu Percy.

Hrvatsku je kao jedriličar, kaže, već osjetio. Našu zemlju okarakterizirao je sjajnom i s dobroćudnim uvjetima za jedrenje.

“Koliko sam gledao prognozu vjetar će biti lagan tako da će Rovinj od nas zahtijevati tankoćutnost i veliku mogućnost prilagodbe. Puno je lakše jedriti na jakom i konstantnom vjetru, dok se jedrenje po laganom vjetru svodi na korištenje prilika što zahtijeva jako puno taktiziranja i planiranja. Rekao bih da je u slučaju laganijih vjetrova u pitanju šah na moru. RC44 je zabavna jedrilica, igračka koja ti navuče osmijeh na lice bez obzira je li riječ o 5 ili 30 čvorova vjetra”, kaže Britanac.