pripreme za zimu

Trgovine u Njemačkoj pripremaju se za štednju, evo kakve promjene čekaju kupce i kojih će se pravila trebati pridržavati

30.09.2022 u 15:35

Bionic
Reading

Supermarketi u Njemačkoj također žele uštedjeti energiju, što će naravno najviše osjetiti kupci. Štednja električne energije u Njemačkoj je obvezna od početka rujna – ali ne samo za privatne potrošače, već i za poduzeća. U Dortmundu, primjerice, trgovine navečer zatvaraju svoja vrata i gase svjetla. Kako pišu njemački mediji, supermarketi kao što su Rewe, Aldi i Edeka uskoro će štedjeti struju

Za mnoge potrošače ili radna mjesta sezona grijanja tradicionalno počinje u listopadu. Supermarketi se također pripremaju za 'hladnu sezonu' i žele provesti 'dalekosežne mjere štednje energije' najkasnije do sredine listopada.

Već postoje početne mjere štednje koje utječu i na kupce. Baš kao i maloprodajni objekti u gradskim središtima, supermarketi i diskonti od početka rujna moraju gasiti vanjsku rasvjetu u večernjim satima. Oglasne ploče, primjerice na parkiralištima, ostaju raditi i noću, što je propisano vladinom uredbom, prenosi Fenix-magazin.

Ali ima još promjena koje dolaze za kupce i zaposlenike. Grijanje treba smanjiti za najmanje dva stupnja. No ove mjere štednje ne bi trebale utjecati na zdravlje ili učinak zaposlenika.

'Trenutnu situaciju shvaćamo vrlo ozbiljno i pratimo daljnji razvoj događaja', rekli su iz Aldi Süda. Čak i prije izbijanja rata u Ukrajini, tvrtka je implementirala mjere 'koje pridonose energetskoj učinkovitosti u trgovinama i logističkim centrima'. Diskont je dobro pripremljen za zimu, piše Fenix-magazin.

Aldi Nord od ukrajinske krize ne koristi samo mjere uštede energije. Prema riječima glasnogovornika tvrtke, diskont bi se mnogo više oslanjao na 'brojne mjere učinkovitosti' zbog održivosti. U Edeki mjere mogu biti posebno uočljive za kupce.

Inflacija u Njemačkoj Izvor: Profimedia / Autor: E.D. Torial / Alamy / Profimedia

Upitno je hoće li se kupci, koji vjerojatno zimi u supermarket ulaze s jaknom, odmah smrznuti. Ali u idealnom slučaju potrošači bi se trebali pridržavati nekoliko pravila na tržištu. Na primjer, klizna vrata zamrzivača ne smiju biti nepotrebno dugo otvorena. Kako javljaju njemački mediji, Edeka je već postavila odgovarajuće natpise.

U budućnosti vjerojatno neće biti velikih reklamnih površina na ulazu. Edeka želi spriječiti nepotrebno otvaranje automatskih kliznih vrata. Ta bi se vrata također trebala otvarati i zatvarati mnogo brže zimi. Rewe čak želi ranije zatvoriti svoje podružnice radi uštede energije.

Snižena je i temperatura cijelog prostora na 19 stupnjeva, što se odnosi i na sobe za odmor zaposlenika. Aldi, Lidl i Netto također bi trebali provesti te mjere, pišu njemački mediji.