NIKAD JEFTINIJI SYDNEY

Tokio i Osaka najskuplji gradovi na svijetu

10.03.2009 u 14:01

Bionic
Reading

Tokio i Osaka postali su zbog jakog jena najskuplji gradovi na svijetu, dok je strmoglavi pad vrijednosti valuta snizio troškove života u Australiji i na Novom Zelandu, pokazali su rezultati najnovijeg ispitivanja.

Na prethodnoj su EIU-ovoj ljestvici najskuplji gradovi svijeta bili Oslo i Pariz. Ta se ljestvica temeljila na ispitivanju provedenom u rujnu prošle godine, upravo u vrijeme sazrijevanja krize posrnulog američkog tržišta drugorazrednih hipoteka u globalnu financijsku i gospodarsku krizu.

Sedam od 10 gradova proglašenih najskupljima prema posljednjem ispitivanju nalazi se u Europi, dok je Singapur jedini azijski grad koji se našao na popisu, uz Tokio i Osaku.

Francuski glavni grad Pariz sada se nalazi na trećem mjestu najskupljih gradova svijeta, gdje se pomaknuo s prošlogodišnje druge pozicije, a u stopu ga prate Kopenhagen i prošlogodišnji broj jedan Oslo.

Zuerich se nalazi na šestom mjestu, Frankfurt i Helsinki na sedmom, te Ženeva na osmom.

'Slabljenje europskih valuta, posebice eura, funte i norveške krune, rezultiralo je značajnim padom relativnih troškova života u mnogim europskim gradovima' zaključuje to izvješće.

Nasuprot tome, kineski su gradovi napredovali na najnovijoj ljestvici EIU-a zbog vezanosti tečaja kineskog juana s onim američkog dolara, koji je zabilježio snažan rast prema ostalim svjetskim valutama. Sukladno tome, porasli su troškovi života u kineskim gradovima u odnosu na one u drugim zemljama.

Tako je Šangaj trenutno skuplji od Sydneya, s troškovima života samo dva posto nižim od onih u New Yorku.

'Relativni trošak života temelji se na dva čimbenika: lokalnim cijenama i tečajevima valutne razmjene', kaže Jon Copestake, urednik izvješća. 'Naša rang lista je obično relativno stabilna, no ove je godine zbog promjenjivosti globalnih valutnih tečajeva došlo do značajne izmjene poretka najskupljih i najjeftinijih gradova'.

EIU u svojem ispitivanju, čija je namjena pomoć kompanijama u izračunu dnevnica i plaća za čelnike i njihove obitelji na radu u inozemstvu, uspoređuje cijenu proizvoda i usluga u 140 gradova svijeta.