ANALIZA TPORTALA

Ova dva ključna problema dovode u pitanje opstanak Konzuma

06.10.2017 u 06:52

Bionic
Reading

Revidirano izvješće o poslovanju Agrokorovih kompanija u 2016. i stanju imovine pokazalo je da je Ivica Todorić kreativnim računovodstvom prikrivao činjenicu da Konzum, kao glavna poluga cijeloga koncerna, godinama gomila gubitke i vuče Agrokor u bankrot. U ovom svjetlu i Konzumovo povlačenje s burze 2013. danas ima drukčije značenje

Izvanredna uprava Agrokora utvrdila je da je vrijednost glavnih Agrokorovih kompanija precijenjena za 13,4 milijarde kuna, od čega se najveći dio odnosi na Konzum, kojemu je kapital morao biti srezan za čak 10 milijardi kuna.

Tako je Ramljakovo izvješće potvrdilo ono o čemu se već dugo govori, a to je da se većina Todorićevih poslovnih promašaja prelama na Konzumu. Ključna maloprodajna kompanija godinama je gomilala gubitke, ali je to sustavno prikrivano brojnim računovodstvenim manipulacijama.

Revizija je razotkrila da je zbog precijenjene imovine i podcijenjenih obveza kumulirani gubitak Konzuma dosegnuo 10 milijardi kuna pa je nakon svih otpisa minus iznad visine kapitala dosegnuo 7,4 milijarde kuna. Gubici Konzuma prikrivani su na različite načine, od precjenjivanja imovine i investicija, preko neadekvatnog vrednovanja zaliha, do neprikazivanja troškova.

  • +43
Ante Ramljak uvjeren je u uspješno postizanje nagodbe s vjerovnicima Izvor: Pixsell / Autor: Miranda Cikotic

Najveći dio gubitka odnosi se na precijenjene investicije. Tako se, primjerice, moralo otpisati 3,3 milijarde kuna vrijednosti udjela i poslovanja maloprodajnog lanca Idea u Srbiji, koji je 2014. prepušten bez naknade Mercatoru. Riječ je o 2,1 milijardu kuna kapitaliziranih troškova investiranih u Ideu i 1,2 milijarde kuna umanjenja vrijednosti ulaganja.

Na sličan način morala se umanjiti vrijednost ulaganja u Kozmu  i Velpru. Naime, Konzum je 2015. kupio Kozmo za 57,7 milijuna, a vrijednost te investicije procijenjena je u bilanci na 184 milijuna kuna. Veleprodajno poslovanje pak prije nekoliko godina izdvojeno je iz Konzuma u posebno društvo Velpro, a Konzum je ostao stopostotni vlasnik.  

Značajan dio gubitka, oko 2,2 milijarde kuna, proizlazi iz povećanja financijskih obveza jer troškovi najma imovine (financijski najam) u poslovnim knjigama nisu realno iskazani.

  • +4
Konzum je godinama gomilao gubitke, ali to je sustavno prikrivano računovodstvenim manipulacijama Izvor: Promo fotografije / Autor: Konzum

Revizija je potvrdila i prikrivanje tekućih troškova u visini od još 2,2 milijarde kuna. Riječ je o priznavanju troškova prethodnih razdoblja koji su umanjivali obveze u prethodnim godinama. Drugim riječima, pojedini troškovi nisu knjiženi kad su nastali nego su prebacivani na druga razdoblja kako bi se umanjile obveze, a sada su oni proknjiženi.  

Što se tiče zaliha, njihova vrijednost je umanjena za 461 milijun kuna i to u najvećoj mjeri zbog nedozvoljenog uključivanja kapitaliziranih troškova u vrijednost zaliha. Drugim riječima, u vrijednost zaliha trgovačke robe uključeni su i troškovi povezani s održavanjem zaliha (skladišni troškovi, troškovi prijevoza, manipulacije i sl.) pa je njihova realna vrijednost precijenjena.    

Metode kojima se Ivica Todorić koristio za prikivanje gubitaka izvanredni povjerenik Ante Ramljak zasad naziva nepravilnostima u računovodstvu, ali ne isključuje mogućnost da je riječ o nezakonitostima koje bi mogle biti osnova za kaznenu odgovornost uprave.

Indikativno je da je Konzum 2013. povučen sa Zagrebačke burze što je već tada bio signal za buduću netransparentnost u financijskom izvještavanju i poslovanju najvećeg trgovačkog lanca u Hrvatskoj. Takvim potezom poslovanje Konzuma skriveno je očiju investicijske javnosti, koja od tada više nije imala uvid u detaljne podatke o poslovanju. Nema sumnje da je na taj način otvoren put lakšem manipuliranju financijskim izvještajima.

  • +13
Metode kojima se Ivica Todorić koristio za prikivanje gubitaka izvanredni povjerenik Ante Ramljak zasad naziva nepravilnostima u računovodstvu Izvor: Pixsell / Autor: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Zbog enormnih gubitaka koji su rezultirali visokim negativnim kapitalom nema sumnje da je Konzum najveći uteg izvanrednom povjereniku u postizanju nagodbe s vjerovnicima. Unatoč tome, Ante Ramljak pokušava zadržati optimizam pa naglašava činjenicu da je Konzum u prvih devet mjeseci 2017. ostvario operativnu dobit (EBITDA) od 200 milijuna kuna.

Međutim, riječ je od dobiti koja u sebi ne uključuje dva ključna problema troškove amortizacije i financijske troškove. S obzirom na to da financijski troškovi i amortizacija u Konzumu na godišnjoj razini premašuju milijardu kuna jasno je da Konzum i dalje gomila gubitke, a održava se na životu samo zato što su goleme financijske obveze zamrznute zbog lex Agrokora. Stoga bi u ovom trenutku najsretnije rješenje bilo pronalaženje investitora koji bi za jednu kunu preuzeo Todorićevu 'rupu bez dna'.