GASFIN

Tko stoji iza tvrtke koja je ušla u 'fajt' s državom oko LNG terminala?

08.03.2018 u 21:07

Bionic
Reading

Luksemburški Gasfin od austrijske države otkupio je potraživanja koja je bivša Hypo Alpe Adria banka imala prema kontroverznom riječkom poduzetniku Robertu Ježiću i tako stekla kontrolu nad zemljištem na Krku gdje se planira izgradnja LNG terminala. Blisko surađuju i s ruskim energetskim divom Gazpromom, a hrvatskoj Vladi ponudili su suradnju

'U redu, vi ste maknuli projekt s kopna na more, vratite ga na kopno jer sad imate partnera s kojim možete razgovarati', poručio je hrvatskoj Vladi u razgovoru za HRT čelnik Gasfina Davor Grčević tedodao kako za Gazprom grade jedan veliki infrastrukturni projekt u Rusiji, rade u Gani 'off shore' projekt, a imaju i jedan na Crnom moru.

Iako su se dosad, pa i u poslovima s Gazpromom, najviše bavili plutajućim terminalima, u Gasfinu se protive sličnom projektu na Krku. I Gazprom se dosad protivio izgradnji LNG-a na Krku želeći zadržati gotovo monopolnu poziciju pri uvozu plina u Hrvatsku. Nakon što su i Vlada i predsjednica, ali i američki predsjednik Trump snažno poduprli izgradnju plutajućeg terminala, Rusi su odnedavno postali zagovornici kopnenog terminala, piše HRT. S obzirom na to da je za njegovu izgradnju potrebno nekoliko godina, to bi za njih značilo produljenje monopola, a time i dodatnih nekoliko milijardi eura prihoda. Grčević tvrdi da Rusi dosad nisu pokazali interes za LNG, ali ne isključuje suradnju. 'Ako bi Gazprom to predložio - razmislit ćemo'.

Zbog toga što su se vlasnici i partneri Gasfina više puta dovodili u vezu s kriminalom i korupcijom, kako piše HRT, takvi detalji iz njihove prošlosti nisu idealna referencija za partnerstvo u projektu od strateškog nacionalnog interesa. Podsjećaju kako je jedan od partnera trenutno na odsluženju kazne od 27 godina zbog pokušaja ubojstva.

'Gospodin Charles Ewert završio je u zatvoru zato što je izvršio atentat na gospodina Glocka, čovjeka koji proizvodi pištolje za američku vladu. Upucao ga je u garaži gdje inače parkiramo. Međutim, ne znam zašto bi to imalo veze s nama', kaže Grčević dodajući kako se Ewert našao na osnivačkom aktu Gasfinove tvrtke 'majke' Eastwell isključivo na insistiranje luksemburške države.

  • +3
Lokacija budućeg plutajućeg LNG terminala Izvor: Pixsell / Autor: Nel Pavletic/PIXSELL

Drugi veliki skandal u kojem se spominju vlasnici Gasfina je privatizacija uzbekistanskog telekoma. Istraživačka platforma OCCRP dovela je u vezu tvrku Eastwell s korupcijom zbog koje je Gulnara Karimova, kći uzbekistanskog predsjednika Islama Karimova, završila u zatvoru.

'Da, kći predsjednika Uzbekistana. Sve je jasno. Međutim, predsjednik je umro, kći je u zatvoru. Uvijek se javlja to pitanje. Ako smo mi tako umiješani, kako to da se nama ništa ne događa. Svi po zatvorima, svi nestali, a mi živi i zdravi i radimo', zaključuje Grčević.