Geopolitički virus

SAD razmatra agresivnije poteze u ekonomskom ratu s Kinom, no u pandemijskom kaosu Moskva je stala na stranu Pekinga

10.05.2020 u 21:50

Bionic
Reading

Američki predsjednik pokušava svaliti krivicu za pandemiju na Kinu te razmatra nastavak zaoštravanja ekonomskih odnosa, čime će ponovo pogoršati situaciju u kojoj je tek početkom ove godine dogovoreno primirje, no glasnogovornik ruskog predsjednika Putina upozorio je da SAD čini grešku ako optužuje Kinu bez ikakvih dokaza

Pandemija koronavirusa, u kojoj se od njenog početka krajem 2019. do sada broj zaraženih popeo na četiri milijuna i u kojoj je umrlo više od 270 tisuća bolesnih, proteklih tjedana s razlogom je zaokupila pažnju i javnosti i politike. Dosadašnji problemi i razmirice privremeno su pali u drugi plan, no da u potpunosti ne zaboravimo na njih, ovih dana potrudio se američki predsjednik Donald Trump zaprijetivši novim ekonomskim mjerama protiv Kine i nastavljajući tako trgovinski rat koji je sam započeo nakon dolaska na vlast.

Opravdanje za svoje planove Trump vidi u ponašanju kineskih vlasti vezanom uz pandemiju koronavirusa SARS-CoV-2. Američki predsjednik u posljednje vrijeme u nizu navrata optužio je Kineze za prikrivanje početka epidemije te za to što nisu spriječili širenje virusa diljem svijeta. Tim svojim optužbama Bijela kuća sad želi dodati ekonomske mjere kojima bi se poremetili opskrbni lanci i investicijski tokovi, pišu svjetski mediji pozivajući se na izjave krugova bliskih Trumpu, američkog parlamenta i lobista u Washingtonu.

Zasad nije jasno koliko je daleko Trump spreman ići u svojim novim pokušajima jer bi pretjerivanjem lako nanio dodatnu štetu i američkoj ekonomiji ionako osakaćenoj epidemijom. Neslužbeni izračuni govore da je stopa nezaposlenosti u Sjedinjenim Američkim Državama dosegnula čak 25 posto, što je razina na kojoj je posljednji put bila tijekom Velike depresije tridesetih godina prošlog stoljeća.

Novo pogoršanje kinesko-američkih odnosa posebno je problematično jer su tek u siječnju predsjednici Xi Jinping i Donald Trump uspjeli sklopiti barem primirje u carinskom ratu koji je obilježio protekle dvije godine trgovinskih odnosa dviju ekonomskih velesila. Mada taj sporazum nije previše obećavao, očekivalo se da će on biti prvi korak prema budućem zatopljenju odnosa, barem do američkih predsjedničkih izbora u studenom ove godine.

No Trump sada upozorava Kinu da bi Washington mogao odustati od sporazuma ne ostvare li se kineska obećanja o kupovini američkih proizvoda. Američki izvoz u Kinu smanjen je u prva tri mjeseca ove godine, što je pod upitnik stavilo u siječnju dogovorene planove o tome da će Kina pojačati kupnju američkih poljoprivrednih i industrijskih proizvoda. Trump je prije nekoliko dana kazao da će njegova vlada u iduća dva tjedna provjeriti koliko se Kina pridržava dogovorenog.

Pandemija je tako poslužila za daljnji rast napetosti između Kine i SAD-a u globalnoj geopolitici umjesto da u novim, izvanrednim uvjetima dođe do poboljšanja suradnje. Iskazivanjem animoziteta prema Kini, Trump pokušava probuditi svoje biračko tijelo i istovremeno sa sebe zbaciti krivicu za širenje virusa u SAD-u. Prema dostupnim podacima, Sjedinjene Države dosad su najteže pogođena nacija: od Covida-19 umrlo je blizu 80 tisuća ljudi, a zaraženih je 1,3 milijuna. Dobar dio američke javnosti i većina stručnjaka optužuju Trumpa da je podcjenjivanjem ozbiljnosti situacije pridonio širenju virusa u SAD-u. Trump je pak proteklih dana usporedio pandemiju s najvećim napadima na SAD, poput japanskog napada na Pearl Harbour 1941. ili rušenja tornjeva World Trade Centra 2001., te je ustvrdio da se pandemiju moglo zaustaviti 'na izvoru (...) u Kini'.

  • +5
Koronavirus u SAD-u Izvor: EPA / Autor: JUSTIN LANE

Bijela kuća već je poduzela neke korake kojima će se otežati trgovina s Kinom. Postrožena je kontrola izvoza, čime je usporena prodaja poluvodiča u Kinu, promijenjena su pravila kako bi neki američki državni mirovinski fondovi prestali investirati u dio kineskih kompanija te je ograničen uvoz električne opreme što se koristi u američkoj mreži.

Novi, oštriji stav prema Kini zabrinjava američku poslovnu zajednicu te ona strahuje da bi pogoršanje odnosa usred ionako zakočene ekonomije moglo pojačati recesiju. Američke vlasti zasad su isključile mogućnost prestanka otplate obaveza po državnim obveznicama koje u vlasništvu ima Kina, no pojavili su se prijedlozi koji bi mogli poremetiti i smanjiti ovisnost američke ekonomije o kineskim opskrbnim lancima, posebno u tehnološkom i zdravstvenom sektoru.

Američki ministar financija Steve Mnuchin izjavio je da očekuje da će Kina ispuniti svoja obećanja temeljem siječanjskog sporazuma. 'Ako to ne naprave, to bi za naše međusobne, i za odnose koje oni imaju s globalnom ekonomijom, imalo vrlo značajne posljedice po pitanju toga kako će ljudi u budućnosti poslovati' s Kinom.

Usred američkih optužbi i prebacivanja krivice za pandemiju na Kinu, Peking je dobio neočekivanu podršku iz Moskve. Glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina kazao je da SAD griješi kad bez dokaza okrivljuje Kinu za pandemiju. Dmitrij Peskov kazao je u izjavi za američku televiziju CNBC da Rusija ne može pokazati 'nikakvu solidarnost' s takvim optužujućim izjavama o Kini.

'Smatramo da nije pravo vrijeme, usred ove ozbiljne krize bez presedana, da se za sve okrivljuje međunarodna zdravstvena organizacija ili, idućeg dana, Kina', kazao je Peskov, osvrnuvši se time na američke kritike Svjetske zdravstvene organizacije (WHO, World Health Organization). Trump je prije nekog vremena optužio WHO da je podložan kineskom utjecaju i da je prekasno reagirao na širenje pandemije te mu je uskratio financiranje.

Američke vlasti optužuju Kinu temeljem informacija objavljenih u medijima o tome da je izvor zaraze bio istraživački laboratorij u Wuhanu, a ne, kao što se to većinski smatra, da je do prvotne zaraze došlo preko životinja koje se prodaju na tržnicama u tom kineskom gradu. Peskov je kazao da su optužbe poput američkih 'vrlo, vrlo ozbiljne' i da oni koji ih izjavljuju moraju imati dokaze za njih.

  • +12
Wuhan nakon ublažavanja mjera Izvor: EPA / Autor: ROMAN PILIPEY

Trump je još prije glavninu krivice za pandemiju pokušavao prebaciti na Kinu, nazivajući koronavirus 'kineskim virusom'. Novinskoj agenciji Reuters američki predsjednik izjavio je da je kinesko ponašanje tijekom pandemije znak da će Peking 'napraviti što god može' kako bi on izgubio izbore u studenom. Ruska podrška Kini znak je da je Trump uspješan tek u ponovnom zaoštravanju odnosa na međunarodnoj političkoj tržnici, što bi mu, uz virus, moglo donijeti podršku u američkoj nacionalnoj politici ako uspije uvjeriti birače u krivicu vanjskih neprijatelja. Bili oni Kina, Rusija ili koronavirus.