DALEKO OD DOGOVORA S VLADOM

Ribić: U strahu sam za svoj život

05.07.2012 u 13:11

Bionic
Reading

Vodi se sukob između rada i kapitala koji se zaoštrava do opasnih razmjera, smatra čelnik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić. U taj kontekst on stavlja i pregovore s Vladom oko izmjene Temeljnog kolektivnog ugovora (TKU). Sudeći prema izjavama Ribića i ostalih sindikalnih čelnika na današnjoj konferenciji za novinare, vrlo je mala vjerojatnost da će dvije strane postići dogovor

Sindikalisti od Banskih dvora traže da iz Zakona o reprezentativnosti povuče odredbu koja jača male strukovne sindikate. Ne pristaju, na čemu vladajući posebno inzistiraju, na otkazivanje sporazuma koji su sklopili s prethodnom Vladom o podizanju plaće s 1. siječnjem 2013. godine.

Isto tako, traže da sve što im se sada uzme vrati u trenutku gospodarskog oporavka i da se o neisplati božićnica i regresa za iduću godinu razgovara tek najesen, kad vide što je Vlada napravila u drugim sektorima.

'To su naše pregovaračke pozicije na koje druga strana ne odgovara pozitivno. Bez toga nema dogovora', istaknuo je Ribić.

Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, optužio je Vladu za nemoral i nepoštenje jer je napravila, naglasio je, 'nečuvenu manipulaciju' uz pomoć Spomenke Abveršek, predsjednice Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske.

Ministar rada Mirando Mrsić i Abveršek jučer su nakon pregovora dali izjave iz kojih se dalo zaključiti kako je dogovor blizu, a Mihalinec danas tvrdi da se s pregovaračkim timom Vlade 'nisu složili gotovo ni u čemu'.

Manipulacijom javnošću Ribić je nazvao i tekst iz tjednika Globus u kojem se tvrdi da je njegov Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja pred bankrotom. Ponovio je da iza toga stoje Vlada i banke jer se on, kazao je, jedini odvažio prozvati bankare zbog visokih primanja u vrijeme krize.

'Možda vas to ne zanima, ali ja sam u strahu za svoj život!', istaknuo je Ribić.

Zvonimir Laktašić, čelnik Sindikata hrvatskih učitelja, ocijenio je opasnim novi prijedlog Vlade da umjesto smanjenja plaća sindikati razmisle o odricanju naknade za prijevoz.

Tim bi se, kaže, blokirao osnovnoškolski sustav jer 6.500 učitelja radi u više škola, i to u područjima gdje nema javnog prijevoza. Ukidanjem naknade oni bi, smatra Laktašić, bili prisiljeni dati otkaz.

Kako se dosad Vlada i sindikati, osim solo igračice Abveršek, nisu uspjeli dogovoriti ni oko čega, izgleda da nas čeka vruća jesen. Osim sudske tužbe u slučaju jednostranog ukidanja Temeljnog kolektivnog ugovora, sindikalisti, u slučaju nepostizanja dogovora, najavljuju masovne štrajkove

'Tući ćemo se onoliko koliko traže naši članovi, a mogu vam reći da su oni jako nabrijani', rekao je Ribić.