KONTRA HDZ-A

Pupovac traži uvođenje poreza na kapitalnu dobit

13.07.2009 u 13:27

Bionic
Reading

Milorad Pupovac (SDSS) založio se za snažnije jačanje prihodovne strane proračuna kroz uvođenje poreza na kapitalnu dobit 'bez obzira na političke prijepore koje je to pitanje izazivalo u prošloj izbornoj kampanji'

Podsjetimo, riječ je o porezu kojeg je u SDP zagovarao na prošlim parlamentarnim izborima i zbog kojeg je trpio žestoke kritike i napade iz HDZ-a. Sada koalicijski partner HDZ-a traži uvođenje upravo te vrste poreza jer 'nema više niti smisla niti mogućnosti da se to izbjegne'. Pupovac se založio i za uvođenje poreza na imovinu te povećanje poreza na luksuz, a dao je i punu podršku traženjima drugog koalicjskog parnera HSS-a da se poveća stopa PDV-a.

'Treba razmisliti o privremenom rastu PDV-a do porasta BDP-a u dva uzastopna kvartala. Rizici postoje, ali mnogo su veći ako se ovakvo stanje nastavi. Rast cijena od 2 posto manja su šteta od smanjivanja plaća i mirovina', naveo je Pupovac koji također misli da bi stopa poreza na dohodak za one koje zarađuju više od 20 tisuća kuna trebala porasti s 45 na 60 posto. Kada je riječ o subvencijama u poljoprivredi, Pupovac vjeruje da bi se puno više novca moglo dobiti iz europskih fondova i tako rasteretiti proračun od dijela davanja za poljoprivredu.

Temeljita reforma mirovinskog sustava, smatra Pupovac, apsolutno je nužna jer si odnos od 1,4 zaposlena na jednog umirovljenika ne mogu dozvoliti niti razvijenije zemlje, prenosi Business.hr.

'Moramo posegnuti za mjerama stimuliranja svih onih koji se žele vratiti na posao', naveo je Pupovac te pozvao i na hitnu i radikalnu reviziju rada državnih poduzeća, osobito tamo gdje nisu provedene tražene uštede te tamo gdje je nužno 'imenovanje novih uprava'.

'Provođenjem svih tih i nekih drugih mjera Vlada može izbjeći MMF te rezanje plaća i mirovina. Ovo je borba za realnu Hrvatsku. Dosadašnjim odgađanjima samo smo povećavali zaduženje, povećavali nelikvidnost i odgađali spoznaju građana kakvo je stanje hrvatskog gospodarstva i državnih financija', zaključio je Pupovac te tako objasnio zašto je treći rebalans nužan krajem srpnja, a ne tek na jesen.