ZARAŽEN JEDAN RADNIK

Pomalo panična reakcija: Kina zbog prodora korone zatvorila dio treće najveće svjetske luke

12.08.2021 u 11:56

Bionic
Reading

Kineske su vlasti djelomično zatvorile treću najveću svjetsku kontejnersku luku nakon što je jedan od radnika zaražen koronavirusom.

Loša je to vijest uoči ključne sezone shoppinga u već ionako dramatičnoj situaciji na svjetskim brodarskim tržištima o čemu smo pisali početkom kolovoza.

Sve dolazne i odlazne kontejnerske usluge na terminalu Meishan u luci Ningbo-Zhoushan zaustavljene su u srijedu do daljnjeg zbog 'poremećaja sustava', navodi se u priopćenju luke.

Zatvoreni terminal čini oko 25 posto kontejnerskog tereta kroz luku, izračunao je sigurnosni savjetnik GardaWorld, koji je rekao da bi 'obustava mogla ozbiljno utjecati na rukovanje teretom i transport'. Njemački Hapag-Lloyd AG priopćio je da će doći do kašnjenja u otpremi robe prema Europi.

Ovo je drugo recentno zatvaranje kineske luke zbog koronavirusa nakon zatvaranja luke Yantian u Shenzhenu od kraja svibnja na oko mjesec dana.

Strah je da takvi poremećaji opterećuju međunarodnu dostavu i isporuke robe, već narušene pandemijskim pritiskom na proizvođače. Produženo zatvaranje u Ningbou moglo bi biti posebno štetno za svjetsko gospodarstvo jer intenzitet trgovine obično raste prema kraju godine dok tvrtke isporučuju božićne i blagdanske proizvode.

Svi bliski kontakti zaraženog radnika identificirani su i nalaze se u karanteni, stoji u priopćenju grada Ningbo.

Pomalo panična reakcija zatvaranja dijela luke zapravo i ne čudi jer je kineska strategija o 'nultoj toleranciji' stavila lokalne vlasti pod ogroman pritisak da spriječe širenje virusa, a niz službenika je kažnjen.

Vrlo zarazna varijanta delta, međutim, dovela je u pitanje takvu strategiju i postavlja se pitanje koliko je pristup održiv.

Posljednjih tjedana neki istaknuti kineski stručnjaci za javno zdravstvo pozvali su na promjenu pristupa, predlažući da zemlja nauči koegzistirati s koronavirusom u skladu s drugim zemljama s relativno visokim cijepljenjem.

Međutim, u nedjelju je bivši kineski ministar zdravstva objavio komentar u stranačkom glasniku People's Daily koji napada ideju 'suživota s virusom', što potencijalno sugerira službeni otpor tom pristupu.

U članku je bivši ministar Gao Qiang optužio Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo da 'ne poštuju zdravlje i sigurnost ljudi' i uzrokuju oživljavanje epidemija ublažavanjem ograničenja covida.