SVJETSKE BURZE

Indeksi na najvišim razinama u dvije godine

12.12.2010 u 11:04

Bionic
Reading

Zahvaljujući dobrim makroekonomskim podacima koji ukazuju na jačanje najvećeg svjetskog gospodarstva, na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle, dosegnuvši najviše razine u više od dvije godine

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna ojačao 0,2 posto, na 11.410 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,3 posto, na 1.240 bodova, a Nasdaq indeks 1,8 posto, na 2.637 bodova.

Pritom je S&P indeks dosegnuo najvišu razinu od rujna 2008., a Nasdaq indeks od prosinca 2007. godine. Pozitivno su na tržište utjecali novi makroekonomski podaci koji ukazuju na poboljšanja u američkom gospodarstvu.

Raspoloženje potrošača poraslo je na početku prosinca više nego što se očekivalo, pokazuje indeks Reutersa i Sveučilišta u Michiganu, dok su uvozne cijene u studenome skočile po najvišoj stopi u ovoj godini.

Pozitivno je i to što je američki trgovinski deficit u listopadu smanjen više nego što se očekivalo, a i tjedni podaci o nezaposlenosti pokazuju da se situacija na tržištu rada poboljšava

Međutim, trgovalo se oprezno jer se demokrati protive dogovoru između predsjednika Baracka Obame i republikanaca da na snazi još dvije godine ostaju porezne olakšice na sve prihode građana.

Demokrati u Predstavničkom domu Kongresa traže, naime, da se porezne stope za imućnije vrate na razine od prije krize. Stoga bi demokrati, koji imaju većinu u Predstavničkom domu, mogli blokirati kompromisni prijedlog Obame i republikanaca.

'Velika je nesigurnost u vezi nekoliko najvažnijih poreznih i proračunskih pitanja. Kada konačno dođe do dogovora, bilo ovakvog ili onakvog, mislim da bi to potaknulo daljnji rast cijena dionica', kaže Alan Valdes, direktor u tvrtki DME Securities.

Sporazum o poreznim olakšicama zasigurno bi potaknuo rast američkog bruto domaćeg proizvoda u idućoj godini. Analitičari Goldman Sachsa procjenjuju da bi to moglo dodatno ojačati rast gospodarstva za 0,5 do 1 postotnog boda.

Međutim, kako će porezne olakšice ojačati potrošnju Amerikanaca, očekuje se i rast inflacije. Isto tako, porast će proračunski deficit.

Zbog toga su prošloga tjedna oštro pale cijene američkih državnih obveznica, pri čemu su znatno porasli prinosi. Prinos na 10-godišnje trezorske obveznice skočio je s 2,93 na 3,33 posto, najvišu razinu od lipnja.

Kako prinos na te obveznice služi za određivanje kamata na hipotekarne i mnoge druge kredite, jasno je da će porasti troškovi kreditiranja države, kompanija i građana.

Bilo kako bilo, u četvrtak se S&P 500 indeks probio iznad 1.228 bodova, a u petak se uspio zadržati iznad te ključne tehničke razine otpora.

'Na toj je razini indeks naišao na snažan otpor u nekoliko navrata ove godine, pa je zadržavanje S&P-a iznad te razine drugi dan zaredom vrlo dobar signal', kaže Art Hogan, analitičar u tvrtki Jefferies & Co.

Dva pokušaja, u travnju i studenome, da se S&P 500 indeks probije i zadrži iznad 1.228 bodova završila su neuspješno. U oba navrata cijene su dionica oštro pale samo dan nakon proboja te razine.

Obujam trgovanja prošloga je tjedna bio mršav, što je uobičajeno za ovo razdoblje godine, ali pokazuje i da su ulagači oprezni.

I na europskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,16 posto, na 5.812 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,84 posto, na 7.006 bodova, a pariški CAC 2,85 posto, na 3.857 bodova.

FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica dosegnuo je prošloga tjedna najvišu razinu od rujna 2008. godine.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna ojačao 0,32 posto, na 10.211 bodova.