ZAVRŠEN PROSVJED

Gredeljevci uspjeli dogovoriti sastanak s Dončićem

20.09.2012 u 14:35

Bionic
Reading

Oko 600 radnika Tvornice željezničkih vagona Gredelj prosvjedovalo je danas na Markovu trgu pred sjedištem Vlade gdje su upozorili na stanje u toj tvrtki i usprotivili se otpuštanjima i najavi stečaja tog poduzeća

Prosvjed je započeo u Trnjanskoj cesti ispred starog pogona Gredelja, a u prosvjednoj povorci ulicama Zagreba radnici su stigli na Markov trg gdje je prosvjed okončan nakon što su sindikalni predstavnici Gredelja izvijestili radnike da je peteročlano sindikalno izaslanstvo - tri predstavnika sindikata Gredelja i predsjednici dviju sindikalnih središnjica, pozvano na razgovor u Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture gdje će s ministom Sinišom Hajdaš Dončićem raspravljati o stanju u Gredelju.

Radnici Gredelja su s Markova trga prozvali Vladu zbog stanja u Gredelju, zamjerajući joj što toj tvrtki ne omogućava dobivanje poslova na domaćem tržištu te je optužuju da istovremeno pogoduje Gredeljevim konkurentima iz inozemstva.

'Lopovi', 'Ne damo Gredelj', neki su od najčešćih uzvika prosvjednika koji su najčešće prozivali premijera Zorana Milanovića, potpredsjednike Vlade Radimira Čačić i Branka Grčića, ministra financija Slavka Linića i ministra prometa Sinišu Hajdaš Dončića

Po dolasku na Markov trg, u za prosvjede ograđeni prostor južno od crkve Svetog Marka, prosvjednici su održali simboličnu 'minutu šutnje za Gredelj'.

Prema riječima sindikalnih vođa u toj tvrtki, vrijednost Gredeljeve imovine je 1,5 milijardi kuna, što je nekoliko puta više od Gredeljevih dugovanja, pa nema osnove za stečaj.

Sindikaci tvrde da nitko osim Vlade i HŽ Putničkog prijevoza, koja je vlasnik Gredelja, zapravo ne želi stečaj Gredelja, tj. da ga ne žele banke i drugi vjerovnici.

Prema njihovim riječima, Gredelj trenutno ima posla za 150 milijuna kuna, ali Vlada i HŽ ne dozvoljavaju da te se ti poslovi i obave.

Nakon što je sindikalno izaslanstvo, u kojem su bili predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever i predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Damir Jakuš, ušlo u zgradu Vlade te potom izvijestilo prosvjednike da će sindikalce primiti ministar Hajdaš Dončić prosvjednici su se počeli polako razilaziti s Markova trga i okončali prosvjed.

Prema planovima Uprave Gredelja ta tvrtka trebala bi biti podijeljena na dva društva - Gradnju vozila i Tehničke servise, sa ukupno 700 radnika. Trenutno u Gredelju radi 1465 radnika.

Sindikat se slaže da u Gredelju ima viška zaposlenih, ali smatra da broj zaposlenih može biti smanjen na najmanje 1.100 radnika

Sindikat se i protivi razdvajanju tvrtke na dva društva i traži opstanak Gredelja kao jedinstvene tvrtke.

Uprava Gredelja je početkom ovog tjedna podnijela Trgovačkom sudu prijedlog da utvrdili jesu li ispunjeni uvjeti za otvaranje stečaja s predustrojem