DVOGODIŠNJA BILANCA

Gradski proračuni bujaju, a samo je nekoliko gradova odlučilo dirnuti u prirez: Ovo su naše 'porezne oaze'

09.01.2020 u 14:28

Bionic
Reading

Odlukom Gradskog vijeća Sinj se početkom nove godine pridružio nevelikoj skupini hrvatskih gradova čiji su stanovnici oslobođeni prireza. Unatoč dobrom punjenju gradskih proračuna, takvi potezi su još uvijek rijetki u našim lokalnim upravama. Provjerili smo koji su gradovi u posljednje vrijeme napravili najveće pomake u rasterećenju poreznih obveznika

Osim ukidanja prireza koji je iznosio 12 posto, sinjske gradske vlasti oslobodile su svoje građane plaćanja posebnog poreza na potrošnju i poreza na kuće za odmor. U obrazloženju odluke sinjski gradski oci naveli su da je Vlada kroz novi Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave osigurala povećanje proračunskih prihoda za oko 30 milijuna kuna godišnje, čime je značajno poboljšan financijski položaj Sinja.

Premda su i ostali gradovi osjetili pozitivne efekte spomenutog zakona, malo je primjera rezanju nameta. U posljednje dvije godine prirez je snižen u samo osam gradova.

Lani je najsvjetliji primjer bila Sveta Nedjelja, koja je početkom godine ukinula prirez od šest posto te porez na potrošnju u ugostiteljstvu i komunalnu naknadu za hotele, kampove i apartmanska naselja. Uz Sinj i Svetu Nedjelju, radikalnu mjeru ukidanja prireza primijenio je još samo Ilok.

Od većih središta, osjetnije porezno rasterećenje proveo je Bjelovar, koji je prepolovio prirez snizivši ga u dva navrata, najprije sredinom prošle godine s 12 na devet posto, a zatim krajem godine na šest posto.

Stopu prireza prepolovili su (s 10 na 5 posto) i vlasti Grubišnog Polja te Ogulina, a blaže korekcije provedene su u Metkoviću (s 10 na 8 posto) i Karlovcu (s 14 na 12 posto).

S druge strane, splitske gradske vlasti povećale su stopu prireza s 10 na maksimalnih 15 posto početkom 2018. godine, unatoč snažnom rastu proračunskih prihoda u proteklih nekoliko godina. U posljednje dvije godine prirez je povećan i u Ludbregu (s osam na 12 posto), a uveli su ga i Lipik i Supetar po stopi od 10 posto.

Maksimalne stope prireza zakonski su regulirane, za Zagreb je gornja granica 18 posto, za gradove iznad 30.000 stanovnika 15 posto, a za gradove ispod 30 tisuća stanovnika 12 posto.

Unatoč bujanju proračuna, većina gradova zadržala je visoke prireze uvedene u kriznim godinama. Tako od četiri najveća grada Zagreb, Split i Rijeka imaju maksimalan prirez, a Osijek je nadomak gornjoj granici.

Visoki prirezi značajan su uteg na plaće zaposlenih. Primjerice, Zagrepčanin s prosječnom plaćom, opterećenom rekordnom stopom prireza od 18 posto, u gradski proračun godišnje uplati oko 2700 kuna.

Od 30 najvećih gradova, većina svoje građane dere prirezom po stopi od 10 ili 12 posto, a samo pet njih nema prirez. Uz Sinj i Svetu Nedjelju, koji su ukinuli prirez u posljednje dvije godine, od ranije ovaj namet ne naplaćuju Samobor, Koprivnica i Vukovar.