može i tako

Čakovečka stolarija postala dio luksuzne turističke priče

15.12.2017 u 18:32

Bionic
Reading

Iako su fokusirani na izvoz, čakovečki drvoprerađivač Pana povezao se s hotelijerskim kućama na hrvatskom Jadranu i domaćim arhitektima, što je rezultiralo suradnjom na dva projekta, apartmanskom naselju Amarin s četiri zvjezdice u Rovinju te grupacijom Jadranka hoteli iz Malog Lošinja

Tako su čakovečki prozori našli svoje mjesto u apartmanskom naselju s četiri zvjezdice Amarin u Rovinju, koje je projektirao arhitektonski biro 3LHD. Na objekte su ugrađena stakla sa specijalnim faktorom blokade svjetlosti, a inovativni element, kako poručuju iz Pane, prozori su s punim drvenim panelima umjesto staklene ispune.  

'Domaći proizvođači zasigurno cijenom i kvalitetom svojih proizvoda mogu konkurirati na tržištu, a posebno kada je riječ o tvrtkama koje većinu proizvodnje izvoze pridržavajući se velikog broja propisa i posjeduju odgovarajuće certifikate. Njima treba dati još više prilika za sudjelovanjem u ponudi i opremanju hotelskih kompleksa jer se tako podržava i domaći proizvod, a turistički sektor ima garanciju vrhunske kvalitete po realnoj cijeni', kaže Nikolina Babić, direktorica Pane.

Ta je tvrtka prošle godine uprihodila 40,11 milijuna kuna dok joj je dobit iznosila 80.000 kuna. Zapošljavaju 190 radnika u pilani, sušarama, parionicama te stolariji, u kojima se godišnje proizvede 450.000 kubnih metara klasičnog masivnog parketa i seljačkih podova, što im je postala i osnovna djelatnost nakon kupnje pogona za proizvodnju parketa. Proizvode i drvo-aluminijsku vanjsku stolariju.

  • +2
Maistrin hotel Amarin Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Maistra

S arhitektima iz Matrice arhitekture i Arta-projektiranja za Jadranka hotele iz Malog Lošinja, Pana je sudjelovala u realizaciji koncepta boutique hotela Alhambra te luksuznim vilama Augusta i Hortenzija smještenim u uvali Čikat. Tamo je za sve objekte, kako su priopćili, proizvela i ugradila prozore od visokokvalitetnog hrvatskog hrasta s drvenim griljama kao tradicionalnom vanjskom zaštitom od sunca, čime su pridržavajući se strogih uvjeta konzervatorskog odjela zadržali originalni, a istovremeno luksuzni šarm 'austrougarskih ljepotica'.  

  • +5
Panini projekti u jadranskim hotelima Izvor: Pana / Autor: Pana

'Navedeni projekti mogu služiti kao uzor, nadajmo se, sve većem broju hrvatskih proizvođača koji doprinose razvitku turističke slike Hrvatske. To je i naš svojevrsni 'izlog', odnosno način promicanja gospodarskih postignuća zemlje prema inozemnim gostima, što u konačnici može donijeti potencijalne poslove na stranim tržištima, ali i biti mogućim izlaskom iz teške gospodarske situacije ponekih dionika', dodaje Babić.

Krajem ovoga ožujka Pani je uručena i odluka o financiranju u okviru Unijina natječaja 'Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koje proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja', a provelo ga je Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta.

Cilj projekta ukupno vrijednog 13,6 milijuna kuna je, objašnjavaju u Pani, promjena poslovne kulture tvrtke i posvećenost inovacijama za koje vjeruju da će unaprijediti njihovu poziciju kako na domaćem tako i inozemnom tržištu, a EU ih financijski podupire s gotovo 5,1 milijun kuna