procjena mmf-a

Bidenovi poticaji mogli bi podići američki BDP za pet posto u tri godine

27.01.2021 u 17:04

Bionic
Reading

Paket gospodarskih poticaja vrijednih 1.900 milijardi dolara, koji predlaže američki predsjednik Joe Biden, mogao bi povećati američki BDP za pet posto u iduće tri godine, procjenjuje glavna ekonomistica Međunarodnog monetarnog fonda. U razgovoru za Reuters Gita Gopinath izjavila je u utorak da bi predloženi paket prema prvim procjenama mogao povećati gospodarsku aktivnost u SAD-u u 2021. godini za čak 1,25 posto.

Prema najnovijim MMF-ovim procjenama, američko bi gospodarstvo ove godine trebalo porasti 5,1 posto, nakon 3,4-postotnog pada u 2020. godini. Za 2022. predviđaju mu rast od 2,5 posto.

Gopinath je istaknula da MMF u izračune nije uključio utjecaj planiranog paketa poticaja te će pričekati kako bi vidio što će prihvatiti američki Kongres.

„Prema prvim bi procjenama američko gospodarstvo u tri godine moglo kumulativno porasti za pet posto, bude li prihvaćen paket mjera u iznosu 1.900 milijardi dolara”, rekla je Gopinath u razgovoru za Reuters nakon objave ažuriranih MMF-ovih procjena za globalno gospodarstvo.

“I dalje smo u izvanrednoj situaciji što se tiče zdravstvene krize. Apsolutno treba ubrzati cijepljenja, povećati broj testiranja u SAD-u... a smatramo i da treba omogućiti ciljanu potporu problemima pogođenim kućanstvima i kompanijama”, istaknula je.

Među glavnim je prioritetima Bidenove agende suzbijanje pandemije covida-19, koja je u SAD-u odnijela više od 420 tisuća život, ostavila milijune građana bez posla, a dnevno se virusom zarazi više od 173 tisuće ljudi, prema najnovijim podacima.

Biden predlaže da država izdvoji 1.900 milijardi dolara za pomoć gospodarstvu i obiteljima, povrh 4.000 milijardi odobrenih u prošloj godini.

Gopinath je pak pozvala na oprez u osvrtu da se Bidenov prijedlog da se minimalna plaća udvostruči, na 15 dolara na sat.

Povećanje savezne minimalne plaće moglo bi pomoći smanjiti siromaštvo i ublažiti nejednakost, ali njezin ciljani iznos od 15 dolara po satu premašuje raspone povećanja viđene u drugim zemljama, što otežava procjenu njezina utjecaja, istaknula je glavna MMF-ova ekonomistica.

"Neki tvrde da bi s time trebalo ići postupno kako bi se vidjelo kakvi će biti učinci ... na zaposlenost, plaće i radna mjesta", rekla je Gopinath.