UPOZORENJE IZ ROVINJA

BAT: Više trošarine na cigarete mogle bi dovesti do porasta crnog tržišta

03.12.2018 u 13:00

Bionic
Reading

Iz najvećeg proizvođača cigareta u Hrvatskoj, British American Tobbaccoa (BAT) u ponedjeljak su izrazili bojazan da će s primjenom novih, viših trošarina na duhan i cigarete porasti crno tržište i broj odlazaka u prekograničnu kupnju

Uredba o povećanju trošarina na cigarete, sitno rezani duhan i ostali duhan za pušenje, koju je Vlada donijela na sjednici u petak, stupila je na snagu od ponedjeljka, 3. prosinca.

Uredbom se podižu trošarina na cigarete i iznos minimalne trošarine na cigarete, sukladno EU direktivi iz 2011. godine o strukturi i stopama trošarina koje se primjenjuju na prerađeni duhan.

Njome se utvrđuje da će specifična trošarina s trenutnih 310 porasti na 335 kuna za tisuću komada cigareta, a proporcionalna trošarina ostaje ista, na 34 posto od maloprodajne cijene cigareta. Minimalna trošarina na cigarete povećava se za 59 kuna, sa sadašnjih 696 kuna na 755 kuna za 1000 komada cigareta.

Također, uredbom se propisuje da trošarina na sitno rezani duhan za savijanje cigareta iznosi 600 kuna za jedan kilogram, kao i na ostali duhan za pušenje.

Ministar financija Zdravko Marić još u listopadu najavio je da će Ministarstvo do kraja godine Vladi predložiti izmjene trošarina na cigarete kojim bi prosječna cijena kutije cigareta od početka iduće godine porasla do dvije kune.

Iz BAT-a ističu da je povećanje trošarina veće od očekivanog te da je iznad zahtjeva propisanih EU direktivom.

"Iskazujemo bojazan da će podizanje trošarina dovesti do poremećaja na tržištu u pogledu povećanja odlazaka u prekograničnu kupovinu i rast crnog tržišta, što svakako utječe na poslovanje svih sudionika u prometu duhanskih proizvoda”, stoji u njihovom odgovoru na upit Hine.

BAT je TDR preuzeo u rujnu 2015. godine, a prošle je godine u tvornici u Kanfanaru proizvedeno 10 milijardi cigareta, dok se ove godine planira proizvodnja 12,5 milijardi cigareta. Proizvodi iz tvornice u Kanfanaru izvoze se u 25 zemalja članica EU. Zagreb je središte BAT Adria regije koja obuhvaća osam zemalja, a u Hrvatskoj zapošljava 1.700 djelatnika.