pripremite automobil

Od 15. studenog obavezna zimska oprema. Donosimo deset praktičnih savjeta kako biste vi i vaš limeni ljubimac bili sigurni u zimskim uvjetima

15.11.2020 u 08:45

Bionic
Reading

Stiže najhladnije doba godine, a uvjeti na cesti vrlo lako bi se mogli jako brzo promijeniti nagore. Budite spremni na svakakve 'zimske radosti' i pripremite se na vrijeme

Zima se i kalendarski sve više bliži, iako to izrazito povoljni vremenski uvjeti u gotovo cijeloj zemlji možda tako ne najavljuju. Dobro, možda su jutarnje temperature primjerene ovom dobu godine, ali kako dan odmiče i one nekako rastu na one iznadprosječne, naravno, u ovisnosti o dijelu zemlje u kojem živite. Bez obzira, vrijeme je da polako počnemo izvlačiti svoju zimsku odjeću iz ormara. Ali, i naši limeni ljubimci zahtijevaju temeljitu pripremu za duge zimske mjesece pred nama. Evo nekoliko korisnih savjeta kako da vas i vaš automobil niske temperature i otežani uvjeti vožnje na kolnicima ne iznenade. Naravno, ovi praktični savjeti su samo dobronamjerne smjernice i svatko od vas će već naći razumnu mjeru onoga na što treba obratiti posebnu pažnju kod pripreme svog automobila.

1. Promijenite gume na svom automobilu

Ako već niste, podsjećamo vas da obveza uporabe zimske opreme na zimskim dionicama u RH traje od 15. studenog do 15. travnja iduće godine. Pod zimskom opremom motornih vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, sukladno posebnom propisu, podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.

Autobusi i teretna vozila koji zbog tehničkih razloga ne mogu postaviti lance na pogonske kotače moraju imati zimske gume (M+S) na pogonskim kotačima.

Zimske gume dizajnirane su tako da postignu najbolje rezultate kada temperatura padne ispod 7°C. One imaju veći udio prirodnog kaučuka koji ne postaje tvrd i krut kad temperatura padne ispod tih famoznih sedam Celzijevih stupnjeva te ostaje elastičan i pri vrlo niskim temperaturama. Prema zakonu, gume koje se smatraju zimskima su sve one označene oznakom 'M+S'. Ovaj simbol označava gumu za 'blato i snijeg' (Mud and Snow) i povećanu prikladnost guma za zimske uvjete, a dodjeljuje ga sam proizvođač.

2. Provjeravajte redovito tlak zraka u gumama

Vozačima se preporuča provjeravati tlak zraka u gumama barem jednom mjesečno prema preporukama proizvođača vašeg automobila. Obično to vozači rade na benzinskoj postaji gdje postoji odgovarajuća oprema za provjeru tlaka zraka i pumpanje guma. Tijekom zime pri niskim temperaturama pada i tlak u gumama.

Budući da su mnogi automobili ne tako rijetko s prevelikim, ali u najčešćem slučaju s premalim pritiskom tlaka zraka guma na cesti, to može utjecati na ponašanje u vožnji u ekstremnim situacijama (potpuno kočenje, izbjegavajući manevri). Često je kod vozača uvriježen mit da se u vožnji po snijegu treba smanjiti tlak zraka u gumama, jer će to 'kao' pomoći boljem prianjanju na snijegu. Ne zaboravite, vaše su gume dizajnirane da funkcioniraju pod određenim tlakom i promjena istog bi mogla biti opasna.

3. Provjerite akumulator i zamijenite ga ako je potrebno

Akumulatori automobila uglavnom otežano rade ili čak posve otkažu upravo zimi. To se događa, posebno kod dotrajalih akumulatora, zbog dodatnog opterećenja koje im stvara hladno vrijeme, jer je motor pod većim opterećenjem i zbog motornog ulja zgusnutog zbog niske temperature. Prema brojnim analizama, upravo je zima idealno vrijeme za ovakva nepredviđena otkazivanja, pa ako akumulator teško pokreće starter već na temperaturama iznad točke smrzavanja, treba ga na vrijeme provjeriti i, ako je potrebno, zamijeniti.

Mnogi stručnjaci preporučuju da testirate akumulator vašeg automobila u ovlaštenoj servisnoj radionici i kod specijaliziranih trgovaca akumulatora i provjerite da nema korozije na stezaljkama.

4. Provjerite stanje vaših kočnica

Iako kočnice vašeg automobila ionako trebaju biti tijekom cijele godine u besprijekorno funkcionalnom stanju, nije loše ih provjeriti prije dolaska loših vremenskih uvjeta i pogoršanja stanja na prometnicama. Kočnice su vam tijekom zime pod mnogo većim opterećenjem nego u ostalom dijelu godine, pa bilo pametno provjeriti svoje kočnice jednom ili dva puta tijekom zimske sezone.

S padalinama, pogotovo u zimskim uvjetima, kada se one izmjenjuju od kiše, ledene kiše ili snijega stvaraju se uvjeti s puno vlage, a tu je često i sol za posipanje kolnika. Često se i na vašem kočionom sustavu, pogotovo na kočionim kliještima, pojave i znakovi korozije, a to smanjuje njihovu funkcionalnost. Niti tekućinu u vašem hidrauličkom sustavu kočnica ne treba zaboraviti provjeriti.

5. Provjerite rashladnu tekućinu vašeg motora

Treba osigurati zaštitu od smrzavanja rashladnog sustava do barem -25°C, a u ukoliko živite u podneblju gdje su temperature zimi i niže, onda neka rashladna tekućina u vašem vozilu bude funkcionalna i pri nižim temepraturama od gore navedene. Ako niste sigurni u svojstva svoje trenutne rashladne tekućine u vašem vozilu, to se vrlo lako može provjeriti malim ispitnim uređajem na benzinskoj pumpi ili u ovlaštenoj radionici. Ako je razina rashladne vode pala ispod minimalne oznake, poželjno je utvrditi uzrok u radionici. U ekstremnim slučajevima, nedovoljna količina antifriza može dovesti do oštećenja motora.

6. Provjerite tekućinu za pranje vjetrobranskog stakla

Ako koristite običnu vodu ili tekućinu za pranje vjetrobranskog i stražnjeg stakla u ljetnim uvjetima (u slučaju da imate vozilo sa stražnjim brisačem), možete u posudu za tekućinu za pranje doliti odgovarajući koncentrat koji snižava ledište. Iako je naravno najbolje da vaša posuda bude potpuno prazna i da natočite odgovarajuću tekućinu za pranje stakla na niskim temperaturama. Ne morate, naravno, kupovati tekućinu za npr. - 50°C, ako u vašem okruženju ona ne pada nikada ispod npr. -25°C.

Tekućina za pranje vjetrobranskog stakla za zimske uvjete ne samo da čisti prozore, već i osigurava da se mlaznice za vodu i odgovarajuća pumpa ne smrznu. Preporuča se i da navečer prije nego ugasite motor svog automobila, pustite nakratko da radi sustav brisanja/pranja kako bi se isprali ostaci nečistoća s metlica brisača. U suprotnom, mogli biste oštetiti staklo sljedećeg jutra kada budete pritiskajući čistili strugačem za led vjetrobransko staklo. Ne preporučamo vam da odleđujete vejtrobrnansko staklo ujutro, dok ste u žurbi da stignete na posao, aktiviranjem brisača i prskanjem tekućine za pranje stakala. Radije upalite motor svog automobila i podignite temperaturu unutar kabine, odnosno uperite mlaznice za zrak prema staklu. Isto tako, vodite računa i da su vaša stakla primjereno čista i iznutra da se ne bi maglila i da pogled prema van bude besprijekoran.

7. Provjerite stanje metlica vaših brisača

Ako vam se čini da metlice vaših brisača nisu u najboljem stanju svakako nabavite nove metlice brisača. Komplet sasvim pristojnih metlica brisača možete dobiti i za manje od 50-tak kuna, a ako niste sigurni kako ih staviti na nosače obratite se vašoj servisnoj radionici ili zamolite ljubazne djelatnike na benzinskoj crpki da vam pomognu u tome. Oni to u najvećem broju slučaja itekako dobro znaju. Ne zanemarujte ovu pristupačnu i praktičnu opremu tijekom zime, jer se metlice u zimskim uvjetima jako brzo troše i oštećuju.

8. Pripremite brave i brtve vrata, ali i karoseriju vašeg automobila

Kako biste ujutro pri niskim temperaturama bili sigurni da ćete ući u vaš automobil svakako se pobrinite da vaše brave budu funkcionalne. Možete ih izvana, ali i njihov unutarnji mehanizam u slučaju da vrata otvarate još uvijek ključem kod starijih modela našpricati nekim univerzalnim sprejem za podmazivanje. Isto se odnosi i na mehanizam za zatvaranje na unutarnjoj bočnoj strani vrata gdje se ona 'hvataju' za okvir karoserije.

Što se gumenih brtvi vrata i prtljažnika tiče, one se mogu tretirati posebnim proizvodima za njegu gume ili silikonskim uljima. Nemojte koristiti sredstva koja su podložna promjenama svojih svojstava pri niskim temperaturama. Najbolje je da pitate za savjet vašu ovlaštenu servisnu radionicu ili na benzinskoj crpki.

Vlaga, hladnoća, nečistoće i sol na cesti mogu ozbiljno oštetiti lak vašeg automobila. Stoga biste trebali otići u autopraonicu prije nego što stignu oni najteži zimski uvjeti. Svakako bi bilo dobro održavati vaše vozilo zimi čistim što je moguće više, a tome pomaže i nanošenje posebnog voska koji dodatno štiti lak vašeg automobila. Kad jednom prođe zima, ne zaboravite temeljito oprati svoje vozilo od svih nakupljenih nečistoća i štetnih tvari tijekom zimskih mjeseci.

9. Spremnik goriva neka bude stalno napunjen više od pola, a posve pun u automobilima koji tijekom zime stoje

Kada je vaš spremnik goriva napunjen s malo goriva ostaje prazan prostor u spremniku, pa će se vlaga početi nakupljati, a to može razrijediti gorivo i pretjerano opteretiti sustav ubrizgavanja i druge dijelove vašeg automobila. A ako se ta nakupljena vlaga smrzne, šteta može biti znatno veća. Zbog toga je presudno održavati spremnik što punijim tijekom zime.

Kod automobila koji će se rijetko voziti zimi, pun spremnik može spriječiti da dugo nekorišteni automobil pretrpi štetu uzrokovanu vlagom u unutrašnjosti spremnika.

10. Spremite u prtljažnik alat, pribor i zaštitnu opremu - za svaki slučaj

Ako se uglavnom vozite u urbanim sredinama, zaista nema velike potrebe za cjeloviti 'komplet za preživljavanje' u prtljažniku. No, nije na odmet u svom prtljažniku voziti sa sobom kvalitetnu kombinaciju strugača za led/četku za snijeg, odnosno metlicu, laganu lopatu za snijeg, podstavljene radne rukavice, kapu, čizme ili neke robusne cipele, lance za pogonske kotače ako ih imate, funkcionalnu svjetiljku koja može samostalno stajati ili visjeti, komplet za prvu pomoć koji može podnijeti temperature smrzavanja, izdržljivo uže ili vučnu traku, i možda koju deku ili prostirku.

Ako vozite starije vozilo, možda neće biti naodmet imati u prtljažniku i set pomoćnih kabela za paljenje, kao i malo ozbiljniji set alata. Ne zaboravite sve to uvijek pravilno osigurati da se ne može slobodno valjati po prtljažniku.

Za kraj, ukoliko zima ipak odluči pokazati svje zube u najgorem obliku i snijeg obilato padne u vašem kraju, prije nego što krenete, očistite temeljito svoje vozilo od nakupina snijega ili leda. U protivnom riskirate ne samo da budete kažnjeni od prometne policije, već i da vam te nakupine ometaju vidno polje. Osim toga, s automobila će vam padati ledene gromade na cestu, a time ugrožavate i ostale sudionike u prometu.