ces 2020

[FOTO/VIDEO] Toyota planira izgraditi pravi pravcati 'grad budućnosti'

09.01.2020 u 11:38

Bionic
Reading

Radovi na 'Woven Cityju' bi trebali započeti 2021. godine, a za izgradnju će se koristiti potpuno održivi materijali, dok će promet biti dopušten samo električnim autonomnim vozilima

Toyota, japanski automobilski gigant, će u podnožju planine Fuji u Japanu izgraditi prototip grada budućnosti veličine 175 hektara koji će se koristiti za razvoj i testiranje budućih tehnologija.

Woven City ili 'Tkani grad', koji će biti pokretan vodikovim gorivim ćelijama, u početku će biti dom za oko 2000 stanovnika i istraživača sa punim radnim vremenom, a na glavnim su prometnicama dopuštena samo autonomna vozila sa nultom emisijom. Toyota će ga koristiti za testiranje tehnologije na područjima koja uključuju autonomiju, robotiku, osobnu mobilnost, pametne domove i umjetnu inteligenciju.

Projekt je najavio šef Toyote Akio Toyoda na Sajmu potrošačke elektronike (CES) u Las Vegasu. Toyoda je odvažni projekt nazvao 'jedinstvenom mogućnošću za razvoj budućih tehnologija' dodajući: 'Pozdravljamo sve one nadahnute za poboljšanje načina na koji živimo u budućnosti kako bi iskoristili svoj jedinstveni istraživački ekosustav i pridružili nam se u našem nastojanju da stvorimo sve bolji način života i mobilnost za sve.'

Woven City - Toyotin prototip grada budućnostiosti Izvor: Promo fotografije / Autor: Toyota

The Woven City imat će mrežu spojenih senzora koji će se međusobno povezati putem digitalnog operativnog sustava. Toyota je naručila projekt od danskog arhitekta Bjarke Ingelsa, čiji prethodni projekti uključuju Svjetski trgovinski centar 2 u New Yorku i Lego House u Danskoj.

Glavni plan grada uključivati će tri oznake ulica. Ključne ulice bit će rezervirane za brža vozila, a ostale će biti otvorene za kombinaciju vozila niže brzine, osobnih strojeva za pokretljivost i pješaka. Neke ulice biti će šetnice u parkovnom stilu otvorene samo za pješake. Tri vrste ulica bit će isprepletene 'u organskom uzorku rešetke', za koji Toyota kaže da će 'pomoći ubrzati testiranje autonomnog prijevoza'.

Sa samo autonomnim vozilima s nultom emisijom dozvoljenim na glavnim prometnicama, Toyota će rasporediti flotu svojih autonomnih vozila e-Palette koja će se koristiti za javni prijevoz, dostavu i kao pokretne trgovine.

Radovi na Woven Cityju bi trebali započeti 2021. godine, a za izgradnju će se koristiti potpuno održivi materijali. Većina zgrada bit će izrađena od drva primjenom kombinacije tradicionalnih japanskih tehnika i robotiziranih metoda proizvodnje, s krovovima prekrivenim solarnim pločama kako bi nadopunili vodikove gorive ćelije.

Stambene zgrade opremiti će umjetnom inteligencijom (AI) za nadzor zdravlja putnika, a kućna robotika će pružiti podršku. Toyota će također izgraditi parkove u susjedstvu, veliki središnji prostor za rekreaciju i veliki središnji prostor.

  • +4
Woven City - Toyotin prototip grada budućnosti Izvor: Promo fotografije / Autor: Toyota