GRADE SE NOVI ODNOSI

Trump probio led s Xijom, a s Abeom odnose gradi golf diplomacijom

09.02.2017 u 10:55

Bionic
Reading

Američki predsjednik Donald Trump probio je led s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom u pismu u kojemu mu poručuje da se veseli suradnji na razvijanju konstruktivnih odnosa, premda dvojica predsjednika nisu izravno razgovarala nakon Trumpova preuzimanja predsjedničke dužnosti.

Trump u pismu zahvaljuje Xiju na čestitki koju mu je kineski predsjednik poslao u povodu inauguracije te svim Kinezima želi sretnu novu Godinu pijetla, navodi Bijela kuća. 'Predsjednik Trump rekao je da se raduje suradnji s predsjednikom Xijem u razvoju konstruktivnih odnosa koji će koristiti i SAD-u i Kini', rečeno je.

Kinesko ministarstvo u četvrtak se još nije oglasilo komentarom u vezi s pismom. Trump i Xi nisu još izravno razgovarali nakon Trumpova preuzimanja dužnosti 20. siječnja, premda su kontaktirali ubrzo nakon što je Trump pobijedio na predsjedničkim izborima u studenome. Diplomatski izvori u Pekingu kažu da je u Kini vladala nervoza u pogledu toga da bi Xi mogao ostati ponižen u slučaju da poziv s Trumpom pođe krivo i detalji iscure u američkim medijima.

Prošli tjedan su odnosi između SAD-a i dugogodišnjeg saveznika Australije ostali zategnuti nakon što je Washington Post objavio detalje oštrog razgovora između predsjednika Trumpa i premijera Malcoma Turnbulla. 'To je posljednje što Kina želi', rekao je izvor upoznat s kineskim razmišljanjem o odnosima sa SAD-om za Reuters. 'Bilo bi to nevjerojatno sramotno za predsjednika Xija i kineski narod, koji pridaju vrijednosti osobnoj časti'.

Viši zapadni dužnosnik koji nije iz SAD-a rekao je da se Kina vjerojatno neće žuriti s takvim pozivom. 'Te se stvari moraju dogoditi u vrlo kontroliranom okružju za Kinu, a Kina to ne može jamčiti s nepredvidljivim Trumpom', rekao je diplomat.

Trump i Abe 'golf diplomacijom' relaksiraju odnose

Japanski premijer Shinzo Abe krajem tjedna putuje u Sjedinjene Države na službeni sastanak i partiju golfa s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, u nadi da će unaprijediti odnose sa svojim najvažnijim saveznikom. Japanci su zabrinuti načinom na koji je Trump počeo svoj mandat, povlačenjem iz transpacifičkog trgovinskog ugovora i najavom da će preispitati stara američka savezništva i razmotriti nova.

Nakon službenog sastanka u petak u Bijeloj kući, Abe će se pridružiti Trumpu u njegovu zrakoplovu i otputovati na Floridu gdje će dvojica čelnika u subotu nastaviti druženje na golf terenu. Golf u programu nije slučajno. Abeov djed, premijer Nobusuke Kishi sklopio je sigurnosni sporazum s Amerikancima igrajući golf s tadašnjim predsjednikom Dwightom Eisenhowerom 1957. godine.

Američki mediji tada su pisali o trijumfu golf diplomacije u zbližavanju dvaju neprijatelja iz Drugog svjetskog rata. Za Abea bi partija golfa mogla biti prilika da izbjegne neugodnosti koje su neki drugi državnici iskusili u razgovorima s nekonvencionalnim američkim predsjednikom. 'Na golf igralištu mu ne može spustiti slušalicu', kazao je stručnjak za japansko-američke odnose Fumiaki Kubo aludirajući na razgovor Trumpa i australskog premijera Malcoma Turnbulla. Nešto duže druženje bit će i dobra prigoda da Abe detaljno uputi u temeljne činjenice japansko-američkog partnerstva.

U više od sedam desetljeća od poraza u Drugom svjetskom ratu, Japan je postao jedan od najvećih i najčvršćih američkih saveznika. U Japanu je razmješteno 47 tisuća američkih vojnika, koji domaćinu jamče sigurnost, a svojoj domovini važnu stratešku poziciju na istoku Azije. Dvije zemlje imaju i goleme trgovinske odnose, robna razmjena im vrijedi oko 200 milijardi dolara godišnje. To Trumpa nije spriječilo da Japan svrsta u skupinu zemalja koja smanjuje vrijednost svoje valute i tako 'iskorištavaju' Sjedinjene Države.

Pune ruke darova Ali Japance najviše brine Trumpova izjava iz kampanje da Japan ne plaća dovoljno za veliku američku vojnu nazočnost, što su Japanci protumačili kao naznaku da bi dio vojnika mogao povući. Takve izjave izazvale su nemir u Tokiju u vrijeme jačanja vojne moći Kine, s kojom Japan ima nekoliko teritorijalnih sporova i drugih prijepora, te trajne nepredvidljivosti Sjeverne Koreje. Unatoč izraženoj namjeri da pojača vlastitu vojsku, Abe je svjestan da bi eventualno američko povlačenje jako izložilo Japan u sigurnosnom smislu.

Zato je požurio u New York već nekoliko dana nakon Trumpove pobjede i postao prvi svjetski državnik koji se sastao sa svježe izabranim predsjednikom. Sastanak, u blještavom Trumpovu tornju na Manhattanu, prošao je dobro. Abe je Trumpu darovao palicu za golf, navodno vrijednu oko 4500 dolara, i razgovarao čak i s Trumpovom kćeri Ivankom i njezinim suprugom Jaredom Kushnerom, budućim predsjednikovim savjetnikom.

Ali ako se premijer nadao da će mu se 'uloženo' odmah isplatiti, možda se razočarao. Samo koji dan nakon ulaska u Bijelu kuću Trump je odlučio povući SAD iz TPP-a, trgovinskog sporazuma u koji je Abe uložio dosta svog političkog kapitala. Iako se radilo o ispunjenju predizbornog obećanja, Aziju je to ostavilo u šoku.

Zato Abe sada dolazi u Bijelu kuću ruku punih darova, odnosno paketom ekonomske suradnje koji navodno uključuje plan stvaranja 700.000 radnih mjesta u Americi kroz japanska ulaganja u američku infrastrukturu. 'To je dio japanskih napora kojima se Trumpu želi objasniti da je Japan prijateljska zemlja ne samo u sigurnosti, već i u ekonomiji', kaže politički analitičar Mikitaka Masuyama.

Svi misle da Abe najbolje šanse za to ima u neposrednom odnosu s Trumpom na golf igralištu. Američki predsjednik se slaže. 'Golf vam je odlična stvar, upoznate nekoga mnogo bolje na terenu nego za ručkom. Odlično ćemo se zabaviti', rekao je novinarima Trump, koji će Abea ugostiti na svom imanju na Floridi koji zove 'zimskom Bijelom kućom'.