VICEPREMIJER SRBIJE:

'Opiranje Šešelja umanjit će mu šansu da bude pušten'

31.03.2015 u 08:59

Bionic
Reading

Predsjednik Nacionalnog vijeća za suradnju s Haaškim sudom (ICTY) i srbijanski vicepremijer Rasim Ljajić izjavio u ponedjeljak kako je za haaškog optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja kojem je Haaški sud naredio da se vrati u haaški pritvor najbolje da sam ode u Den Haag i preda se

'Svako opiranje umanjit će šansu da kasnije bude pušten. Nastavi li sa ovakvim izjavama, čini sebi medvjeđu uslugu', rekao je Ljajić u večernjem dnevniku srbijanske televizije (RTS).

Ljajić je rekao kako Beograd očekuje odluku Raspravnog vijeća da bi mogao govoriti i odlučivati o sljedeći potezima, te naglasio da je u ovom času najvažnije da se 'sačuva politička i društvena stabilnost'.

Ljajić je ocijenio da u slučaju Šešelj postoji nekoliko pravnih presedana - od njegova odlaska u Den Haag do današnje odluke vijeća pa je u tom kontekstu 'svaka politička implikacija ovih događaja legitimna i realna'.

'Ne možete nikog uvjeriti da nema političkih implikacija. Važno je da hladne glave uđemo u sve ovo, da ne dajemo svemu značaj koji događaj nema', poručio je Ljajić u razgovoru za RTS.

Hartmann drži da je ICTY kriv za 'cirkus' sa Šešeljem

Nekadašnja glasnogovornica Haaškog suda (ICTY) Florence Hartmann optužila je u ponedjeljak Haaški sud da snosi krivnju 'za cirkus koji je nastao' u slučaju Šešelj.

Za vijesti beogradske televizije B92 Hartmann je, u povodu današnjeg zahtjeva iz Haaškog suda da se Šešelj vrati u pritvor s privremene slobode na koju ga je postio taj sud, ocijenila kako će sud vjerojatno inzistirati na ponovnom izručenju Šešelja, naglasivši da on svojim ponašanjem Srbiju stavlja 'u nezgodnu situaciju'.

'Logično je bilo da promijene odluku, ali je trebalo da misle o tome ranije, s obzirom na to kako se Šešelj ponaša, kao i na činjenicu da je u Srbiju vraćen bezuvjetno. Sada je to žalosno svejedno', ocijenila je Hartmann, uvjerena da je eventualni nastavak suđenja Šešelju u odsutnosti 'malo vjerojatan'.

'Običaj je da osuđeni budu nazočni (suđenju). Ne vjerujem da će se prihvatiti da mu se sudi u odsutnosti jer je on pokazao veliko nepoštovanje suda i rekao da se neće vratiti, te da će spriječiti vlast u Srbiji da ispuni obveze', rekla je za B92 Hartmann, uvjerena da ICTY neće dozvoliti nikakvu 'specijalnu formu suđenja'.

Nekadašnja glasnogovornica ICTY-a vjeruje kako je neophodno da se Šešelju čim prije izrekne presuda.

'Doveo je do situacije koja može izazvati nemire. Nespretno je i žalosno što se tribunal ovako ponaša, Srbija treba kritizirati situaciju i pozvati tribunal da čim prije donese presudu Šešelju, kojem je suđenje završeno prije tri godine. Nema objašnjenja zašto presuda nije donesena', rekla je nekadašnja glasnogovornica ICTY-a.

Po njezinu uvjerenju, ICTY 'ne poštuje ni žrtve' i 'odgovoran je za ovaj cirkus'.

'Ovo je nezgodna situacija za Srbiju jer je on (Šešelj) nevin dok se ne dokaže da je kriv. Ključno pitanje krize je da se objavi njegova presuda', zaključila je Hartmann.

Prizivno vijeće Haaškog suda zatražilo je u ponedjeljak od Raspravnog vijeća da hitno opozove odluku o privremenom oslobađanju Vojislava Šešelja i naloži mu da se vrati u pritvorsku jedinicu suda u Scheveningenu, a Šešelj je uzvratio da se neće dragovoljno predati i poručio svojim donedavnim suradnicima predsjedniku Tomislavu Nikoliću i premijeru Aleksandru Vučiću da ga uhite.