DVA MJESECA NAKON MASAKRA

U Charile Hebdou se posvađali zbog novca

20.03.2015 u 21:22

Bionic
Reading

Dva mjeseca nakon kobnog napada na redakciju francuskog satiričnog časopisa Charlie Hebdo u kojem su dva islamska terorista ubila 12 ljudi, došlo je do neočekivanog preokreta i razdora među osobljem ovog lista zbog skoro 30 milijuna eura koliko se u međuvremenu slilo u njegovu blagajnu

Jedanaest članova osoblja je pozvalo sve zaposlene da postanu ravnopravni dioničari ovog časopisa, suprotstavljajući se sadašnjem vodstvu, prenosi Business Insider. Trenutačno je 40 posto vlasništva nad listom u rukama roditelja Charba, bivšeg direktora časopisa koji je ubijen u napadu 7. siječnja, dok je vlasnik drugih 40 posto karikaturista Riis, koji se oporavlja u bolnici od povreda ramena, a preostalih 20 posto pripada generalnom menadžeru Ericu Portheaultu.

Međutim, jedan od novinara Charlie Hebdoa, Laurent Leger u srijedu je na kolegiju iznenada objavio da je osnovana grupa za pregovore o podjeli kapitala ovog časopisa na ravnopravnoj osnovi. Član grupe pobunjenika je i Patrick Pelloux, kolumnist koji se pojavio na jednom od najupečatljivijih snimaka s marša protiv terorizma u Parizu četiri dana nakon napada, kada je jecajući pao u naručje predsjedniku Francoisu Hollandeu.

Sve do napada, Charlie Hebdo bio je na rubu bankrota i prodavao samo oko 30.000 primjeraka tjedno. Međutim, novi broj koji je objavljen tjedan dana nakon napada prodan je u čak sedam milijuna primjeraka. Pored toga, časopis su zasule donacije pošto je postao simbol slobode govora, a njegov hashtag na Twitteru #jesuischarlie postao je poznat širom svijeta. Odvjetnik koji zastupa vodstvo lista, a koji je želio ostati anoniman, kaže da je sav taj novac 'donio više štete nego koristi'.

Leger kaže da to jesu unutarnje redakcijske rasprave, ali da bi pravednija podjela sredstava omogućila veću transparentnost. 'Što je veća kontrola, to će se više odluka donositi kolektivno i to je bolje za sve', napisao je u pismu vodstvu lista, prenosi Business Insider pisanje AFP-a. Ta inicijativa je pokrenula žustru debatu na kolegiju.

Jedan od zaposlenih u Charliju, koji nije dio grupe koja traži pravednu podjelu novca, optužuje ostale da 'pričaju o Charbovom novcu, a on (Charb) se još nije ni ohladio'. Dvojica braće su 7. siječnja pucajući su upala u prostorije Charlie Hebdoa u centru Pariza rekavši da se osvećuju za karikature proroka Muhameda koji je časopis objavljivao, a koji su smatrali uvredljivim za muslimane. Tom prilikom ubili su 12 osoba, uključujući i policajca ispred zgrade u kojoj se nalazi redakcija lista, a taj napad bio je prvi u nizu koji je tih dana pogodio francusku prijestolnicu i okolicu.